Jak se zbavit velkých dluhů?

Svět kolem nás

Přidal hana, dne 8. 08. 2018,  0x


Každý desátý obyvatel České republiky žije na dluh a téměř každý třetí si velmi neopatrně obstarává nějaký druh půjčky, který ho může přivést do značných problémů. Neochota šetřit, nízký plat, netrpělivost a také možnost zřídit si bankovní či nebankovní úvěr téměř na každém kroku, to jsou naši největší protivníci, kteří nás posléze pošlou do začarovaného kruhu dluhů, ze kterého se velmi těžko dostává zpět k určité finanční jistotě. Nezodpovědné zadlužování je sice více doménou mužů, kteří jsou ve středním věku, v rozmezí zhruba 35-54 let, starší lidé jsou o poznání opatrnější v otázkách půjček, nýbrž ale existují i mladší ženy či dokonce páry, které se nebojí vrhnout se po hlavě do půjčky, kterou posléze nejsou schopni splácet. Pokud je nějaký dluh i vaším případem, je načase se začít zajímat o to, jak se zbavit těchto velkých dluhů a vrátit se tak zpět do normálního života.  


Počítače, elektronika, domácí spotřebiče, auta či dokonce dovolené. Na to všechno jsem ochotni si půjčit peníze. Přičemž by vám nejeden finanční poradce řekl, že půjčovat si na věci denní potřeby, je to vůbec nejhorší, co můžete udělat. I přesto se tohoto impulzivního jednání nedokážeme zbavit a vidina krásných Vánoc plných dárků, které nás potěší, je mnohem silnější než opomíjená vidina splátek, které nás budou čekat po Novém roce. Pro ty, kteří se pro takovouto rozhodně nezodpovědnou půjčku rozhodnou, je hlavním motivem takřka vždy zejména lákavá nabídka úvěru od samotného obchodníka, který mnohdy zboží nabízí na úvěr levněji než při platbě v hotovosti anebo také to, že momentálně nedisponují dostatečným množstvím finančních prostředků na to, aby si danou věc mohli pořídit v hotovosti. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, do jakých problémů se řítí v případě, vezmou-li si úvěr přímo od obchodníka či od nebankovní společnosti, která se rozhodně nebude tajit nemalými úroky z úvěru. Na bankovní instituce se většinou obracejí ti, kteří potřebují úvěr kupříkladu na vzdělání či na určitou rekonstrukci domu a podobně. Oproti tomu banka také nepůjčuje peníze jen tak někomu, bonitu svých klientů si hlídá podstatně více, než nebankovní společnosti či jiné pofiderní instituce a právě z tohoto důvodu se domácnosti stále častěji dostávají do finančních problémů.  

Malý dluh může přinést velké problémy 

Většina lidí se mylně domnívá, že pokud si půjčí pouze malou částku od nějaké společnosti, nemůže se absolutně nic stát. Opak je bohužel pravdou. Ve většině případů totiž tyto malé dluhy přináší mnohem více strastí než ty, které se nesou v podstatně vyšších částkách. V průměru si tak každý člověk půjčí přibližně 40 000 Kč. Rozptyl částek je ovšem velmi rozmanitý. Někteří se totiž nebojí toho, půjčit si třeba až 100.000 Kč. Ten zbytek se často spokojí právě s menšími částkami, které se pohybují okolo 10.000 Kč. A právě tyto „malé“ půjčky většinou vedou k vypsání exekuce a k dalším problémům. Až neuvěřitelných 85 % všech takovýchto pro mnohé neškodných dluhů, tvoří většinu dluhů v exekuci. Často se totiž lidé nebojí tyto menší dluhy krýt dalšími půjčkami či si půjčky berou na věci běžné potřeby či dokonce na zábavu a posléze je přímo překvapí první splátka, kterou instituce požaduje. Tímto se bludný kruh dluhů dostává do pohybu a mnohdy končí zabavením veškerého majetku dlužníka.  

Nízké příjmy jsou prvotním impulsem k půjčce 

Ač naše ekonomika roste a s tím klesá nezaměstnanost, stále mnoho lidí žije od výplaty k výplatě. Mohou za to především podniky, které nejsou svým zaměstnancům ochotni zaplatit tolik, kolik by bylo třeba na pokrytí nezbytných výdajů každé domácnosti. Nízké příjmy a s tím i nemožnost koupit si cokoliv, co není vyložené nutné k životu, vede valnou většinu lidí k pomyšlení, že by si mohli na určitou věc či zábavu půjčit. Chtějí buď dopřát něco neobvyklého sobě či svým blízkým a v zápalu takovéhoto chtění si nestačí uvědomit, jaké důsledky to pro ně může mít. Lidé s nízkými příjmy si totiž nejsou schopni vytvořit ani dostatečnou finanční rezervu. V případě, když má tedy člověk finanční rezervu na měsíc menší než 10.000 Kč, je u něj riziko zadlužení se mnohem vyšší než u člověka, který je schopen každý měsíc ze své výplaty odložit podstatně vyšší částku.  

Jak se dluhů zbavit? 

V případě, kdy již bohužel patříte mezi ty, kteří si pořídili nějakou půjčku a shodou nemilých náhod či okolností ji nejsou schopni splácet, je načase najít řešení, jak se dluhů plynoucích z těchto půjček zbavit a začít konečně zase normálně žít. Možností, jak se zbavit velkých dluhů je hned několik.  

• Osobní bankrot 

Osobní bankrot, neboli jinými slovy oddlužení fyzických osob, které nejsou schopny platit své závazky včas a v plné výši, je jednou z možnosti jak se svými dluhy zatočit. K tomu, abyste se dostali, z dluhové pasti stačí, abyste splnili tři kritéria daná zákonem. Která to jsou? 


1. Vaše dluhy máte u dvou či více věřitelů 

2. Je nadmíru jasné, že nejste schopni splácet své dluhy a to již v horizontu několika měsíců bez vidiny toho, že se situace zlepší či již některé z vašich dluhů postihla exekuce.  

3. V následujících pěti letech musíte být schopni splatit alespoň 30 % všech svých dluhů, které vás tíží. Díky takzvané oddlužovací novele by ovšem bylo možné své dluhy splácet nikoliv pět let, ale rovnou sedm a to bez toho aniž by musel žadatel splnit mnohdy nereálnou hranici splacení 30 % všech jeho dluhů. Nadále tak bude žadatel pracovat, prodá svůj zbylý majetek a zaváže se, že se již nebude dále zadlužovat. Splatí tak svůj dluh všem věřitelům a bude moci začít žít opět svůj život, nyní již bez dluhů.  

• Udělejte si pořádek v nepovinných výdajích 

Nejste schopni splácet své dluhy, protože jednoduše neumíte šetřit a nakupujete impulzivně vše, co vás trkne do nosu? V tom případě udělejte řádnou revizi svých nepovinných výdajů a zkuste si každý měsíc dávat na stranu částku splátky a to alespoň jedné z půjček. Čím dříve se jednoho úvěru zbavíte, tím jednodušeji se bude plnit závazek z úvěru dalšího a tak stále dokola.  

• Nepoužívejte debetní ani kreditní karty 

Nepoužívejte již žádnou ze svých debetních či kreditních karet, pokud ještě tedy neudělala banka tento krok za vás a karty vám nepozastavila. Nad výdaji, které budete platit, ze svých kreditních karet budete ztrácet kontrolu mnohem dříve než u hotovostních peněz. Navíc váš dluh bude neustále narůstat. A to přece rozhodně nechcete, není tomu tak? 

• Používejte systém obálek a spořte si 

Chcete si spořit peníze? Založte si spořicí účet a uvidíte, že nemožnost sáhnout na své peníze vám zajistí dostatečnou finanční rezervu, kterou budete moci využít při nenadálých životních situacích. Takzvaný systém obálek také není vůbec na škodu, ba naopak. Do každé obálky si každý měsíc po výplatě dejte částku nutnou například na nájem, energie, lékaře, jídlo či případné splátky úvěru. Uvidíte, jak dokonale se naučíte hospodařit a ještě vám zbydou peníze navíc.  

Rada na závěr zní, že pokud se naučíte hospodařit a správně šetřit, nebudete mít potřebu si půjčovat peníze na věci denní potřeby. V případě, kdy vás navíc postihne určitá nečekaná situace, která si bude žádat své výdaje, budete ji moci vyřešit ze svých úspor a po půjčce tak nebudete mít absolutně žádný důvod sáhnout.  





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.