Hedging

Hedging není žádné kouzelné slovo nebo jméno trolla z pána prstenů a podobných filmů. Je to zažitý pojem ze světa financí a znamená ochranu před možnou nepříznivou změnou. Jednoduše řečeno hedging je jakési pojištění před ztrátou či zajištění rizik. Pojďme se na tento pojem podívat blíže.


Abychom tomuto pojmu porozuměli snáze, uvedeme si praktický příklad ze života. Jste majitelem prosperující firmy, která vyrábí kvalitní včelí med. Vaše produkty se prodávají jedna báseň a žádané jsou zejména v Německu. Čistý zisk činí 20 %. Mohli byste zvýšit cenu, ale kvůli velké konkurenci to neuděláte. Přišli byste o zákazníky.


Náhle spadne kurz koruny oproti euru o 20 % a vy rázem přijdete o veškerý zisk i přesto, že i nadále úspěšně prodáváte vše, co vyrobíte. Z každého eura totiž najednou máte o 20 % méně. Nyní jste schopni financovat provoz firmy, ale nevyděláváte. Pokud by ale pokles kurzu pokračoval, dostali byste se do ztráty, která by i přes vysokou poptávku mohla způsobit krach firmy.

Hlavním rizikem je v tomto případě oslabení eura vůči české koruně. Jako ochranu lze použít instrument, jehož hodnota roste ve chvíli, kdy klesá hodnota eura. Proti takové situaci se lze ochránit. Jako hedge lze použít krátkou pozici na spotovém trhu. Pro hedging lze ale využít i jiné instrumenty. Mezi takové instrumenty patří například futures kontrakt na EUR/CZK, EUR put opce/CZK call opce či měnový forward na nákup CZK.

Typ hedge - Krátká pozice na spotovém trhu

Abychom si hedging lépe vysvětlili, je nutné pochopit, jak funguje. Většina firem nemá zájem na tom, aby se kurz nějak výrazně změnil. Pokud ano, tak jedině směrem vzhůru. Opět si dáme konkrétní případ. Máte dodávku v celkové hodnotě 100 000 EUR. Při kurzu 27 Kč/EUR obdržíte 2 700 000 Kč. Bude-li kurz o korunu vyšší, vyděláte o 100 000 korun více. Pokud by však kurz klesl o korunu směrem dolů, oněch 100 000 korun proděláte.

To ale není žádoucí. Jedním ze způsobů, jak se před nečekanou ztrátou ochránit je tzv. spotový trh a v podstatě půjde o krátkodobé uzamčení stávajícího kurzu.

3 možné varianty vývoje za využití spotového trhu v případě kurz 27 Kč/1 EUR:

  1. Kurz zůstane stejný - na spotovém trhu dojde k uzavření pozice na počáteční úrovni (tj. break even) a vy přijmete očekávaných 2 700 000 korun.
  2. Euro posílí o 1 korunu - na spotovém trhu byste prodělali 100 000 korun. Jelikož byste ale za dodávku přijali vyšší částku 2 800 000 korun, skončili byste opět na očekávané částce 2 400 000 korun.
  3. Euro oslabí o 1 korunu - na spotovém trhu vyděláte o 100 000 korun více, přičemž za dodávku dostanete o 100 000 korun méně. Ve výsledku vám ale zisk ze spotu ztrátu vynahradí a opět se ocitnete na očekávané sumě 2 700 000 korun.
  4. Prodejem jednoho lotu (100 000 korun) jste se právě ochránili před finanční ztrátou z důvodu náhlé změnu kurzu. Spotový trh je flexibilní, jednoduchý a levný. Se spotem souvisí nízké náklady v podobě spreadu, swapu a nepřímo peněz na brokerově účtu

Typ hedge - futures kontrakt

Princip hedgingu zůstává stejný. Před rizikem vyšší ceny vás ochrání dlouhá pozice, před rizikem nižší ceny a zisku spočívá ochrana v krátké pozici. V předcházející části jsem si uvedli případ firmy, kterou ohrožuje nižší cena. Existují ale i opačné případy. Jedná se například o drahé kovy.

Pokud vyrábíte šperky a klenoty, potřebujete k tomu drahé kovy a kameny. Pro vás je samozřejmě výhodnější, aby jejich kupní cena byla co nejnižší. I zde ale může dojít k náhlým výkyvům v cenách, které výrazně ovlivní váš podnik. Čím jsou kovy dražší, tím vám narůstají náklady a klesá zisk. To znamená, že můžete mít stále stejnou poptávku a prodáte vše, co vyrobíte. Kvůli vyšším cenám kovů ale můžete nejen prodělat, ale také skončit ve ztrátě.

Aby podnik předešel ztrátě, spočítá si množství kovů, které bude potřebovat například pro příštích šest měsíců. Na tuto dobu nákupem tzv. futures uzamkne cenu. Pokud by během této doby cena kovů vzrostla, firma zaplatí původně domluvenou částku. To samozřejmě ale platí i pro případ, že cena kovu naopak klesne.

Na druhé straně zase stojí prodejce kovů, pro kterého je zase rizikem pád cen kovů. To se týká také farmářů, kteří pěstují obilí. Oni mohou případnou ztrátu eliminovat tzv. otevření krátké pozice (shortu) na futures. Dojde-li k poklesu ceny, ztrátu na zisku mu vyrovná zisk ze shortu. Tímto způsobem se mohou chránit všichni. Důležité je plánovat dopředu a nespekulovat příliš.

Hedging - jeho výhody a rizika

Teorie zní vždy jednoduše. Největším nepřítelem v obchodování je psychika. Pokud víte přesně, co děláte, můžete díky hedgi vydělat daleko více peněz. Pokud to ale neustojíte, výsledkem může být velká ztráta a krach firmy.