Kolektivní investování
Kolektivní investování představuje zajímavou možnost bezpečného investování vlastních finančních prostředků s nižším ziskem, ale i nižším investičním rizikem. Nejvyužívanější formu představují různé typy investiční fondů. V zahraničí je tento způsob investování velmi oblíbený a jeho popularita roste v posledních letech také u nás.Princip kolektivního investování spočívá ve shromažďování finančních prostředků do drobných investorů, kteří nakupují akcie investičního fondu nebo podílové listy prostřednictvím fondu. O investice se nestará drobný investor, ale správce fondu a zkušený investor. Investor tedy nepotřebuje žádné zkušenosti a znalosti. Kolektivní investování je proto vhodné zejména pro začátečníky.
Hlavní výhody kolektivního investování
- Velký výběr fondů
- Nižší investiční riziko
- Vhodné pro začínající a konzervativní investory
- Nižší náklady spojené s investování
- Širší možnosti diverzifikace
- Profesionální správa - fondy řídí odborníci
Výhodou je fakt, že profesionální správce má potřebné informace, kontakty, znalosti, dovednosti i zkušenosti. Investice jsou náplní jeho práce, a tudíž se o ně stará lépe než drobný investor. Zároveň má daleko větší možnosti investování, které může umístit do různých aktiv, diverzifikovat portfolio a tím zmírnit riziko možné ztráty na minimum. Investor pak může sledovat úspěšnost vybraného fondu a učit se.
Kolektivní investování - dvě základní formy
- Podílové fondy
- Akciové společnosti s proměnným základním kapitálem
Výběr vhodného investičního fondu nejčastěji závisí na míře investičního rizika, které je drobný investor ochoten akceptovat. Při výběru by se měl investor zajímat o:
- investiční zaměření fondu
- možná rizika spojená s investování do vybraného fondu
- výše a způsob stanovení poplatků
- charakteristika fondu