Liberační důvody
Pojem liberace a liberační důvody úzce souvisí s objektivní odpovědností. Objektivní odpovědnost je relativně mladý právní institut, který s sebou v 19. století přinesl prudký rozvoj vědy a techniky. Čím se lidská činnost stávala složitější, tím náročnější bylo určení obecné odpovědnosti za způsobenou škodu, respektive její následky.Co je to odpovědnost
Z hlediska práva odpovědnost znamená povinnost osoby řádně se starat o svěřenou osobu či věc, tak aby nedošlo ke vzniku újmy. Právní odpovědnost se přitom týká každého, kdo má je deliktně způsobilý. Deliktní způsobilost znamená mentální schopnosti odpovídajícími věku a aktuální duševní stav (tzv. příčetnost), které umožňují rozpoznat škodlivost jednání (protiprávnost).
Obecná versus objektivní odpovědnost
V rámci odpovědnosti právo rozlišuje obecnou a objektivní odpovědnost.
Obecná odpovědnost znamená (odpovědnost za zavinění či také subjektivní odpovědnost) se dělí na:
- soukromoprávní odpovědnost - v případě vzniku újmy je zodpovědná osoba povinná buď věc uvést do původního stavu nebo uhradit stanovenou náhradu (finanční nebo naturální)
- veřejnoprávní odpovědnost - zde se rozlišuje trestní odpovědnost, přestupková odpovědnost a odpovědnost za jiný správní delikt stanovený zvláštním zákonem. Odpovědné osobě je určen trest nebo sankce.
Objektivní odpovědnost není obecná a je možné ji vyvodit pouze tam, kde to stanovuje právní předpis. Činí se tak v situacích, kde nelze jednoznačně určit míru odpovědnosti za vzniklou újmu (např. kdo je zodpovědný za požár vzniklý projíždějící parní lokomotivou?).
Objektivní odpovědnost se dělí na:
- objektivní odpovědnost s možností liberace
- objektivní odpovědnost bez možnost liberace (absolutní odpovědnost)
Příklady objektivní odpovědnosti:
- odpovědnost za škodu způsobenou provozní činností
- odpovědnost za škodu způsobenou provozem dopravních prostředků
- odpovědnost za škodu způsobenou při vykonávání dohled
- odpovědnost za škodu na vnesených nebo odložených věcech (např. v hotelu či restauraci)
- odpovědnost za škodu způsobenou nezákonným rozhodnutím či nesprávným postupem orgánu veřejné moci
- odpovědnost za vady výrobků nebo zboží
Liberace (liberační důvody)
Liberační důvody se zkoumají u objektivní odpovědnosti s možností liberace. To znamená, že osoba může být zbavena odpovědnosti za vzniklou újmu, pokud je schopná prokázat, že došlo k naplnění zákonem stanovených liberačních důvodů. Jako příklad liberační důvodu lze uvés informaci, že osoba nemohla vzniku újmy, který nezavinila, zabránit ani v případě, že vynaložila veškeré možné úsilí.
Liberace zaměstnavatele za škody na zdraví zaměstnance
Zaměstnavatel objektivně bez ohledu na zavinění odpovídá za újmu vzniklou zaměstnanci nemocí z povolání či pracovním úrazem, k němuž došlo při plnění pracovních povinností. Za určitých podmínek se však zaměstnavatel může odpovědnosti zprostit a to zčásti nebo úplně.
Zprostit se odpovědnosti může, pokud postižený zaměstnanec:
- porušil právní či ostatní předpisy (např. předpisy o požární ochraně, technické normy)
- porušil pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
- byl pod vlivem alkoholu či jiných omamných nebo návykových látek
- jednal lehkomyslně a v rozporu s obvyklým chováním
Samozřejmě to platí pouze za předpokladu, že zaměstnanec byl seznámen se všemi příslušnými předpisy a pokyny.
Zaměstnavatel nemůže využít možnost liberace, pokud zaměstnanec při vykonávání pracovních povinností utrpěl újmu při snaze odvrátit škodu či nebezpečí ohrožující zdraví či život.