Minimální hodinová mzda a minimální mzda
Odměna za práci nesmí být nižší než státem stanovená minimální mzda, která se od 1. ledna 2019 zvyšuje na 13 350 korun měsíčně (to odpovídá 79,80 Kč za hodinu).Pro většinu zaměstnanců ale naštěstí platí mnohem vyšší minimum - takzvaná zaručená mzda. Ta je odstupňována podle odpovědnosti, složitosti, rizikovosti a namáhavosti práce do osmi stupňů (nazývaných také minimální mzdové tarify). Od prvního ledna 2019 se zvyšují i tyto minimální sazby pro jednotlivé úrovně, ale dejte si pozor, pro platy ve veřejném sektoru platí odlišné tabulky.
Zvyšování minimální hodinové sazby na začátku 3. tisíciletí?
Za vlády ODS se minimální mzda od roku 2007 prakticky nezvyšovala. Teprve v srpnu 2013 ji vláda Jiřího Rusnoka zvýšila o 500 korun na 8500 korun, což byl ale minimální rozdíl zvláště po takové době. Výraznější zvyšování odstartovala až koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
Zastánci růstu minimální mzdy chtějí, aby se lidem více vyplatilo pracovat a nezůstávali doma na dávkách (a také se zvyšovalo životní minimum, které se moc nemění). Zástupci zaměstnavatelů i Nečasova vláda však argumentovali tím, že zvýšení minimální mzdy by se obrátilo proti zaměstnancům. Proč? Firmám by vzrostly náklady, což by v době krize mohlo vést k dalšímu propouštění.
Kdo má nárok na minimální mzdu či mzdové tarify
V praxi odměna za práci nesmí být nižší než vládou určená zaručená mzda pro konkrétní profesi. Toto pravidlo se týká nejen zaměstnanců v pracovním poměru, nýbrž se vztahuje i na dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ).
Společně s minimální mzdou stoupá i zaručená. Nezáleží, zda jde o pracovní poměr na dobu určitou nebo zda se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Není ani důležité, jestli jde o druhé zaměstnání či přivýdělek. Nárok na minimální mzdu vzniká v každé uvedené práci samostatně. Tedy za žádnou poskytovanou práci nesmíte dostávat menší hodinovou/měsíční odměnu.
Všechny úrovně minimální (či přesněji řečeno zaručené) mzdy se vztahují na všechny soukromé podnikatele (jen pro úplnost dodejme, že na nepodnikatelskou sféru se vztahuje systém platových stupňů).
Měsíční sazba minimální (zaručené) mzdy je vypočtena na základě týdenní pracovní doby 40 hodin. Pak, jestliže má zaměstnanec sjednánu kratší pracovní dobu a zároveň není odměňován podle odpracovaných hodin, se mu snižuje minimální mzda úměrně jeho odpracované době. Typicky u polovičního úvazku, tj. dvaceti hodin týdně místo čtyřiceti, je minimální mzda poloviční.
Co by se dělo, když by mzda v konkrétním kalendářním měsíci byla nižší než stanovené minimum? Jen pro upřesnění uvedeme, že do této měsíční částky se nepočítají různé příplatky (za přesčas, svátky, víkendy, noční práci a podobně) ani náhrady mzdy (včetně cestovních náhrad a odměn za pracovní pohotovost). Jestliže by mzda byla nižší, musí ji zaměstnavatel doplatit do státem stanoveného minima.
Nejprve se podíváme, jak probíhalo navyšování v roce 2019 a pak si porovnáme míru navyšování s rokem 2020.
Zvyšování minimální mzdy v roce 2019 – co na to naši politici?
Minimální mzda na začátku roku 2019 popáté v řadě vzrostla a opět to bylo zvýšení výrazné. Vláda se tento dohodla na růstu minimální mzdy o 1150 korun (tj. na 13 350 korun). S tím souvisí nárůst hodinové sazby ze 73,20 na 79,80 koruny.
Výše minimální mzdy tak byla těsně pod hranicí 40 % tehdejší mzdy průměrné.
Co se všechno změnilo pro zaměstnance, podnikatele i seniory v roce 2019?
Pracovat se lidem musí vyplatit! Není ani trochu smysluplné, aby lidé, kteří chodí do zaměstnání, měli existenční problémy a museli brát sociální dávky. Ekonomika je ve velmi dobré kondici, vždyť výkon české ekonomiky dosahuje na 70 procent té německé, ale naši zaměstnanci vydělávají jen přibližně 30 procent německých mezd, komentovala situaci ministryně Maláčová.
Kromě toho chce, aby růst platů a mezd byl pravidelný, jednoduše a včas předvídatelný a bez výrazných výkyvů. Navrhuje v novele zákoníku práce zavedení takzvaného automatického valorizačního mechanismu. Ten by stanovoval úroveň minimální mzdy jako předem přesně daný poměr průměrné mzdy. V ideálním případě by se uvedený poměr měl v příštích letech podle plánů Maláčové dostat na polovinu průměrné mzdy. Je však patrné, že takové navýšení platů nepůjde udělat najednou.
V ČR je 4. nejnižší minimální mzda v EU
Podle dat Eurostatu je česká minimální mzda jedna z nejnižších z 22 zemí Evropské unie, které mají minimální mzdu stanovenou na celostátní úrovni. Nemá ji stanovenou Dánsko, Finsko, Itálie, Kypr, Rakousko a Švédsko.
Růst minimální mzdy se nelíbí zejména zástupcům podnikatelů a firem sdružených v Hospodářské komoře. Hospodářská komora totiž vypočetla, že minimální mzda během úřadování vlády vedené Bohuslavem Sobotkou a nynější vládou v součtu vzroste k 1. lednu 2019 o 57 %. Pro firmy to znamená, že velmi rychle rostou mzdové náklady, což se jim logicky nelíbí. Soukromé firmy zároveň musí vhodně odstupňovat odměňování i kvalifikovaných zaměstnanců, musí tak ale činit nehledě na to, o kolik a zda vůbec vzrostla produktivita, říká Miroslav Diro (mluvčí Hospodářské komory).
Podle výpočtů hospodářské komory mzdové náklady zaměstnavatele na jednoho zaměstnance v souvislosti se zvýšením minimální mzdy vzrostou v příštím roce o 1.500 Kč na 17.900 Kč za měsíc. Na odvodech a daních zaměstnanci pobírající minimální mzdu spolu se svými zaměstnavateli odvedli v roce 2019 o 1,26 miliardy korun více než letos. Ale jde o sumu jen za 150 tisíc zaměstnanců, kteří pobírají minimální mzdu. Suma je tedy v důsledku mzdového vzlínání ale mnohem vyšší, vyčísluje Diro.
Připomeňme navíc, že minimální mzda je v hrubém vyjádření. Tedy u příkladu zaměstnance, který nevyužívá slevy na děti (ani další zvýhodnění), odpovídala 10 468 korun čistého, od roku 2019 to je 11 266 korun čistého (rozdíl pouhých 798 Kč).
Plánovaná minimální mzda 2020
Nyní se podíváme na názory různých ekonomických stran, co se týká růstu minimální mzdy na rok 2020.
Co na to říkají odbory?
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula v minulosti vyjádřil svůj názor, že nic nebrání tomu, aby minimální mzda byla na výši klidně i 50 % průměrné mzdy.
Jestliže bychom brali aktuální čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ), kdy v 2. kvartálu roku 2019 činila průměrná mzda pěkných 34 105 Kč, tak by minimální mzda činila přibližně 17 050 Kč. To je nárůst o 3 700 korun, zatímco na předchozích tripartitách se bralo, že minimální mzda má činit 44 % průměrné mzdy, aktuálně tedy přibližně 15 000 Kč.
Josef Středula dále argumentuje pro razantnější zvýšení takto: „Česko má po přepočítání na eura šestou nejnižší minimální mzdu v EU a v paritě kupní síly čtvrtou nejnižší. Z toho vůbec nejnižší je pak poměr k průměrné mzdě, který dosahuje asi 38 %. Odbory poukazují také na to, že minimální čistý výdělek je dlouhodobě pod hranicí chudoby pro samotného dospělého – nelze s ním vyžít. Loni byl zhruba o 1500 korun nižší než hranice chudoby, kdy byl ve výši necelých 10.500 korun."
Nakonec ale odbory trochu ubraly z plynu, protože česká ekonomika se začíná ochlazovat a v současné době požadují nárůst minimální mzdy o 1 650 Kč na 15 000 Kč, což dle Josefa Středuly české podniky "zvládnou a utáhnou". Jenže podnikatele to považují za příliš velký skok a požadují mírnější růst.
Minimální mzda 2020 – Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová už v minulém roce avizovala, že by chtěla do roku 2022 zvednout čistou mzdu na výši 50 % průměrné mzdy. Ovšem docházející dech české i německé ekonomiky a tlak z ministerstva financí vykonali své a ministryně Maláčová vidí věci už poněkud střízlivěji. Nyní by ráda zvýšila minimální mzdu zhruba o deset procent, tedy o 1 350 korun na 14 700 korun.
Minimální mzda – podnikatelé
Zaměstnavatelé skokový růst odmítají. Poukazují zejména na zpomalování ekonomiky. Raději by přidali k minimální mzdě nejvýš 700 korun. Minimální mzda by v takovém případě vzrostla na 14 050 Kč. Rovněž i ministryně financí Alena Schillerová (ANO) je pouze pro takový nárůst minimální mzdy, který bude jasně v souladu s ekonomickými údaji.
O výši minimální mzdy nakonec rozhodne vláda
O výsledné částce minimální mzdy bude jednat tripartita (společný orgán představitelů vlády, podnikatelů a odborů), kde nakonec hlavní slovo bude mít vláda. Od příštího roku mohl pravidelnou valorizaci stanovit zákoník práce, čímž by se předešlo každoročnímu dohadování tripartity, jenže naneštěstí chystaná novela zákoníku práce vzorec pro výpočet minimální mzdy obsahovat nebude.
Minimální mzda – souvislost s nezaměstnaností
Minimální mzdu aktuálně pobírá okolo 150 tisíc lidí a je zvyšována vládním nařízením. Podnikatelé dříve reagovali také tím, že růst minimální mzdy může zvýšit nezaměstnanost.
Jenže ta je na hranici 2,7 % (1,9 % dle ČSÚ), tedy nejnižší za posledních 23 let. Nejnižší je naše nezaměstnanost v rámci Evropské unie.
Zaměstnanci, kteří by mohli ztratit práci kvůli zvýšení minimální mzdy, byt tak stejně měli poměrně snadno najít uplatnění na trhu práce. Možná i za vyšší mzdu, než jen tu minimální.
Kdy bude rozhodnuto o výši minimální mzdy na rok 2020?
Tripartita bude jednat o rozpočtu na příští rok v polovině září. Rokování budou probíhat celý podzim a snad se brzy dočkáme výsledku.
Minulý rok bylo o růstu minimální mzdy rozhodnuto teprve v polovině listopadu. Takže uvidíme, jak budou v rámci tripartity probíhat jednání a jak bude nakonec rozhodnuto.
Minimální mzda ve světě – srovnání
Zajímavé je podívat se na srovnání minimálních mezd se světem, kde si Česká republika vůbec nevede dobře. Pokud bychom se chtěli přiblížit ostatním státům Evropské unie, museli bychom hodně přidávat.
Minimální mzda je zavedena ve většině členských zemí Evropské unie a rovněž také např. v USA, v Kanadě či v Japonsku. Nemyslete si, že by byla nastavena ve všech státech… Minimální mzda v některých státech je na naše poměry obrovská – v Austrálii činí dokonce více než 300 Kč za hodinu. V např. USA se minimální mzda v jednotlivých státech liší.
Institut minimální mzdy hraje důležitou roli v národní legislativě ve většině vyspělých zemích světa. Společně s minimální se i hodinová minimální mzda se většinou pravidelně zvyšuje v závislosti na ekonomickém vývoji.
Při porovnání hodinové minimální mzdy k 1. lednu 2019 a k 1. lednu 2018 nejvíce stoupla hodinová minimální mzda v mimoevropských zemích – v Argentině (o 18,9 %), Kanadě (o 12,6 %) a Koreji (10,9 %).
Kde ve světě je hodinová minimální mzda nejvyšší?
V přiložené tabulce jsme uvedli hodinovou minimální mzdu ve vybraných vyspělých mimoevropských zemí světa k 1. lednu 2019. Minimální hodinová mzda je uvedena v národní měně, ale zároveň je uvedena pro lepší porovnatelnost i v českých korunách.
Výše minimální mzdy je tedy ovlivněna aktuálním směnným kursem. Z níže uvedených zemí je hodinová minimální mzda nižší než v Česku pouze v Argentině a v Brazílii (ano správně, pouze ve dvou zemích!). V Austrálii je hodinová minimální mzda vyšší hned 3,8 krát než v Česku.
Země Minimální hodinová mzda Minimální hodinová
v národní měně mzda v Kč
- Austrálie 18,93 AUD 302 Kč
- Nový Zéland 17,70 NZD 267 Kč
- Kanada 13,13 CAD 225 Kč
- Japonsko 874 JPY 184 Kč
- USA 7,25 USD 167 Kč
- Korea 8 350 WON 162 Kč
- Argentina 62,50 ARS 32 Kč
- Brazílie 4,54 BRL 26 Kč
Jak se liší minimální mzda v jednotlivých státech Ameriky?
V USA je stanovena federální minimální hodinová mzda. Ta v letošním roce činí 7,25 USD (částka je prezentována i ve výše uvedené tabulce). V jednotlivých amerických státech ale může být minimální hodinová mzda vyšší než federální hodinová minimální mzda (vyšší ano, nižší ne). K datu 1. 1. 2019 byla hodinová minimální mzda nejvyšší v těchto amerických státech: Washington (12,00 USD), Massachusetts (12,00 USD), New York (11,10 USD), Colorado (11,10 USD), Kalifornie (11,00 USD), Arizona (11,00 USD), Maine (11,00 USD), Vermont (10,78 USD).
V Kanadě se hodinová minimální mzda rovněž liší v jednotlivých provinciích. Ve výše uvedené tabulce je uvedena průměrná hodinová minimální mzda vybraných provincií. Nejnižší hodinovou minimální mzdu v roce 2019 mají provincie, jako Nové Skotsko (11,00 CAD), Saskatchewan (11,06 CAD) a Newfoundland (11,15 CAD), zato naopak nejvyšší minimální mzdu mají Alberta (15,00 CAD), Ontario (14,00 CAD), Severozápadní teritoria (13,46 CAD) a Nanavut (13,00 CAD).
Minimální hodinová mzda
Odměna za práci nesmí být nižší než státem stanovená minimální mzda, která se od 1. ledna 2019 zvyšuje na 13 350 korun měsíčně (to odpovídá 79,80 Kč za hodinu).
Pro většinu zaměstnanců ale naštěstí platí mnohem vyšší minimum - takzvaná zaručená mzda. Ta je odstupňována podle odpovědnosti, složitosti, rizikovosti a namáhavosti práce do osmi stupňů (nazývaných také minimální mzdové tarify). Od prvního ledna 2019 se zvyšují i tyto minimální sazby pro jednotlivé úrovně, ale dejte si pozor, pro platy ve veřejném sektoru platí odlišné tabulky.
Zvyšování minimální hodinové sazby na začátku 3. tisíciletí?
Za vlády ODS se minimální mzda od roku 2007 prakticky nezvyšovala. Teprve v srpnu 2013 ji vláda Jiřího Rusnoka zvýšila o 500 korun na 8500 korun, což byl ale minimální rozdíl zvláště po takové době. Výraznější zvyšování odstartovala až koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
Zastánci růstu minimální mzdy chtějí, aby se lidem více vyplatilo pracovat a nezůstávali doma na dávkách (a také se zvyšovalo životní minimum, které se moc nemění). Zástupci zaměstnavatelů i Nečasova vláda však argumentovali tím, že zvýšení minimální mzdy by se obrátilo proti zaměstnancům. Proč? Firmám by vzrostly náklady, což by v době krize mohlo vést k dalšímu propouštění.
Kdo má nárok na minimální mzdu či mzdové tarify
V praxi odměna za práci nesmí být nižší než vládou určená zaručená mzda pro konkrétní profesi. Toto pravidlo se týká nejen zaměstnanců v pracovním poměru, nýbrž se vztahuje i na dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ).
Společně s minimální mzdou stoupá i zaručená. Nezáleží, zda jde o pracovní poměr na dobu určitou nebo zda se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Není ani důležité, jestli jde o druhé zaměstnání či přivýdělek. Nárok na minimální mzdu vzniká v každé uvedené práci samostatně. Tedy za žádnou poskytovanou práci nesmíte dostávat menší hodinovou/měsíční odměnu.
Všechny úrovně minimální (či přesněji řečeno zaručené) mzdy se vztahují na všechny soukromé podnikatele (jen pro úplnost dodejme, že na nepodnikatelskou sféru se vztahuje systém platových stupňů).
Měsíční sazba minimální (zaručené) mzdy je vypočtena na základě týdenní pracovní doby 40 hodin. Pak, jestliže má zaměstnanec sjednánu kratší pracovní dobu a zároveň není odměňován podle odpracovaných hodin, se mu snižuje minimální mzda úměrně jeho odpracované době. Typicky u polovičního úvazku, tj. dvaceti hodin týdně místo čtyřiceti, je minimální mzda poloviční.
Co by se dělo, když by mzda v konkrétním kalendářním měsíci byla nižší než stanovené minimum? Jen pro upřesnění uvedeme, že do této měsíční částky se nepočítají různé příplatky (za přesčas, svátky, víkendy, noční práci a podobně) ani náhrady mzdy (včetně cestovních náhrad a odměn za pracovní pohotovost). Jestliže by mzda byla nižší, musí ji zaměstnavatel doplatit do státem stanoveného minima.
Nejprve se podíváme, jak probíhalo navyšování v roce 2019 a pak si porovnáme míru navyšování s rokem 2020.
Zvyšování minimální mzdy v roce 2019 – co na to naši politici?
Minimální mzda na začátku roku 2019 popáté v řadě vzrostla a opět to bylo zvýšení výrazné. Vláda se tento dohodla na růstu minimální mzdy o 1150 korun (tj. na 13 350 korun). S tím souvisí nárůst hodinové sazby ze 73,20 na 79,80 koruny.
Výše minimální mzdy tak byla těsně pod hranicí 40 % tehdejší mzdy průměrné.
Co se všechno změnilo pro zaměstnance, podnikatele i seniory v roce 2019?
Pracovat se lidem musí vyplatit! Není ani trochu smysluplné, aby lidé, kteří chodí do zaměstnání, měli existenční problémy a museli brát sociální dávky. Ekonomika je ve velmi dobré kondici, vždyť výkon české ekonomiky dosahuje na 70 procent té německé, ale naši zaměstnanci vydělávají jen přibližně 30 procent německých mezd, komentovala situaci ministryně Maláčová.
Kromě toho chce, aby růst platů a mezd byl pravidelný, jednoduše a včas předvídatelný a bez výrazných výkyvů. Navrhuje v novele zákoníku práce zavedení takzvaného automatického valorizačního mechanismu. Ten by stanovoval úroveň minimální mzdy jako předem přesně daný poměr průměrné mzdy. V ideálním případě by se uvedený poměr měl v příštích letech podle plánů Maláčové dostat na polovinu průměrné mzdy. Je však patrné, že takové navýšení platů nepůjde udělat najednou.
V ČR je 4. nejnižší minimální mzda v EU
Podle dat Eurostatu je česká minimální mzda jedna z nejnižších z 22 zemí Evropské unie, které mají minimální mzdu stanovenou na celostátní úrovni. Nemá ji stanovenou Dánsko, Finsko, Itálie, Kypr, Rakousko a Švédsko.
Růst minimální mzdy se nelíbí zejména zástupcům podnikatelů a firem sdružených v Hospodářské komoře. Hospodářská komora totiž vypočetla, že minimální mzda během úřadování vlády vedené Bohuslavem Sobotkou a nynější vládou v součtu vzroste k 1. lednu 2019 o 57 %. Pro firmy to znamená, že velmi rychle rostou mzdové náklady, což se jim logicky nelíbí. Soukromé firmy zároveň musí vhodně odstupňovat odměňování i kvalifikovaných zaměstnanců, musí tak ale činit nehledě na to, o kolik a zda vůbec vzrostla produktivita, říká Miroslav Diro (mluvčí Hospodářské komory).
Podle výpočtů hospodářské komory mzdové náklady zaměstnavatele na jednoho zaměstnance v souvislosti se zvýšením minimální mzdy vzrostou v příštím roce o 1.500 Kč na 17.900 Kč za měsíc. Na odvodech a daních zaměstnanci pobírající minimální mzdu spolu se svými zaměstnavateli odvedli v roce 2019 o 1,26 miliardy korun více než letos. Ale jde o sumu jen za 150 tisíc zaměstnanců, kteří pobírají minimální mzdu. Suma je tedy v důsledku mzdového vzlínání ale mnohem vyšší, vyčísluje Diro.
Připomeňme navíc, že minimální mzda je v hrubém vyjádření. Tedy u příkladu zaměstnance, který nevyužívá slevy na děti (ani další zvýhodnění), odpovídala 10 468 korun čistého, od roku 2019 to je 11 266 korun čistého (rozdíl pouhých 798 Kč).
Plánovaná minimální mzda 2020
Nyní se podíváme na názory různých ekonomických stran, co se týká růstu minimální mzdy na rok 2020.
Co na to říkají odbory?
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula v minulosti vyjádřil svůj názor, že nic nebrání tomu, aby minimální mzda byla na výši klidně i 50 % průměrné mzdy.
Jestliže bychom brali aktuální čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ), kdy v 2. kvartálu roku 2019 činila průměrná mzda pěkných 34 105 Kč, tak by minimální mzda činila přibližně 17 050 Kč. To je nárůst o 3 700 korun, zatímco na předchozích tripartitách se bralo, že minimální mzda má činit 44 % průměrné mzdy, aktuálně tedy přibližně 15 000 Kč.
Josef Středula dále argumentuje pro razantnější zvýšení takto: „Česko má po přepočítání na eura šestou nejnižší minimální mzdu v EU a v paritě kupní síly čtvrtou nejnižší. Z toho vůbec nejnižší je pak poměr k průměrné mzdě, který dosahuje asi 38 %. Odbory poukazují také na to, že minimální čistý výdělek je dlouhodobě pod hranicí chudoby pro samotného dospělého – nelze s ním vyžít. Loni byl zhruba o 1500 korun nižší než hranice chudoby, kdy byl ve výši necelých 10.500 korun."
Nakonec ale odbory trochu ubraly z plynu, protože česká ekonomika se začíná ochlazovat a v současné době požadují nárůst minimální mzdy o 1 650 Kč na 15 000 Kč, což dle Josefa Středuly české podniky "zvládnou a utáhnou". Jenže podnikatele to považují za příliš velký skok a požadují mírnější růst.
Minimální mzda 2020 – Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová už v minulém roce avizovala, že by chtěla do roku 2022 zvednout čistou mzdu na výši 50 % průměrné mzdy. Ovšem docházející dech české i německé ekonomiky a tlak z ministerstva financí vykonali své a ministryně Maláčová vidí věci už poněkud střízlivěji. Nyní by ráda zvýšila minimální mzdu zhruba o deset procent, tedy o 1 350 korun na 14 700 korun.
Minimální mzda – podnikatelé
Zaměstnavatelé skokový růst odmítají. Poukazují zejména na zpomalování ekonomiky. Raději by přidali k minimální mzdě nejvýš 700 korun. Minimální mzda by v takovém případě vzrostla na 14 050 Kč. Rovněž i ministryně financí Alena Schillerová (ANO) je pouze pro takový nárůst minimální mzdy, který bude jasně v souladu s ekonomickými údaji.
O výši minimální mzdy nakonec rozhodne vláda
O výsledné částce minimální mzdy bude jednat tripartita (společný orgán představitelů vlády, podnikatelů a odborů), kde nakonec hlavní slovo bude mít vláda. Od příštího roku mohl pravidelnou valorizaci stanovit zákoník práce, čímž by se předešlo každoročnímu dohadování tripartity, jenže naneštěstí chystaná novela zákoníku práce vzorec pro výpočet minimální mzdy obsahovat nebude.
Minimální mzda – souvislost s nezaměstnaností
Minimální mzdu aktuálně pobírá okolo 150 tisíc lidí a je zvyšována vládním nařízením. Podnikatelé dříve reagovali také tím, že růst minimální mzdy může zvýšit nezaměstnanost.
Jenže ta je na hranici 2,7 % (1,9 % dle ČSÚ), tedy nejnižší za posledních 23 let. Nejnižší je naše nezaměstnanost v rámci Evropské unie.
Zaměstnanci, kteří by mohli ztratit práci kvůli zvýšení minimální mzdy, byt tak stejně měli poměrně snadno najít uplatnění na trhu práce. Možná i za vyšší mzdu, než jen tu minimální.
Kdy bude rozhodnuto o výši minimální mzdy na rok 2020?
Tripartita bude jednat o rozpočtu na příští rok v polovině září. Rokování budou probíhat celý podzim a snad se brzy dočkáme výsledku.
Minulý rok bylo o růstu minimální mzdy rozhodnuto teprve v polovině listopadu. Takže uvidíme, jak budou v rámci tripartity probíhat jednání a jak bude nakonec rozhodnuto.
Minimální mzda ve světě – srovnání
Zajímavé je podívat se na srovnání minimálních mezd se světem, kde si Česká republika vůbec nevede dobře. Pokud bychom se chtěli přiblížit ostatním státům Evropské unie, museli bychom hodně přidávat.
Minimální mzda je zavedena ve většině členských zemí Evropské unie a rovněž také např. v USA, v Kanadě či v Japonsku. Nemyslete si, že by byla nastavena ve všech státech… Minimální mzda v některých státech je na naše poměry obrovská – v Austrálii činí dokonce více než 300 Kč za hodinu. V např. USA se minimální mzda v jednotlivých státech liší.
Institut minimální mzdy hraje důležitou roli v národní legislativě ve většině vyspělých zemích světa. Společně s minimální se i hodinová minimální mzda se většinou pravidelně zvyšuje v závislosti na ekonomickém vývoji.
Při porovnání hodinové minimální mzdy k 1. lednu 2019 a k 1. lednu 2018 nejvíce stoupla hodinová minimální mzda v mimoevropských zemích – v Argentině (o 18,9 %), Kanadě (o 12,6 %) a Koreji (10,9 %).
Kde ve světě je hodinová minimální mzda nejvyšší?
V přiložené tabulce jsme uvedli hodinovou minimální mzdu ve vybraných vyspělých mimoevropských zemí světa k 1. lednu 2019. Minimální hodinová mzda je uvedena v národní měně, ale zároveň je uvedena pro lepší porovnatelnost i v českých korunách.
Výše minimální mzdy je tedy ovlivněna aktuálním směnným kursem. Z níže uvedených zemí je hodinová minimální mzda nižší než v Česku pouze v Argentině a v Brazílii (ano správně, pouze ve dvou zemích!). V Austrálii je hodinová minimální mzda vyšší hned 3,8 krát než v Česku.
Země Minimální hodinová mzda Minimální hodinová
v národní měně mzda v Kč
- Austrálie 18,93 AUD 302 Kč
- Nový Zéland 17,70 NZD 267 Kč
- Kanada 13,13 CAD 225 Kč
- Japonsko 874 JPY 184 Kč
- USA 7,25 USD 167 Kč
- Korea 8 350 WON 162 Kč
- Argentina 62,50 ARS 32 Kč
- Brazílie 4,54 BRL 26 Kč
Jak se liší minimální mzda v jednotlivých státech Ameriky?
V USA je stanovena federální minimální hodinová mzda. Ta v letošním roce činí 7,25 USD (částka je prezentována i ve výše uvedené tabulce). V jednotlivých amerických státech ale může být minimální hodinová mzda vyšší než federální hodinová minimální mzda (vyšší ano, nižší ne). K datu 1. 1. 2019 byla hodinová minimální mzda nejvyšší v těchto amerických státech: Washington (12,00 USD), Massachusetts (12,00 USD), New York (11,10 USD), Colorado (11,10 USD), Kalifornie (11,00 USD), Arizona (11,00 USD), Maine (11,00 USD), Vermont (10,78 USD).
V Kanadě se hodinová minimální mzda rovněž liší v jednotlivých provinciích. Ve výše uvedené tabulce je uvedena průměrná hodinová minimální mzda vybraných provincií. Nejnižší hodinovou minimální mzdu v roce 2019 mají provincie, jako Nové Skotsko (11,00 CAD), Saskatchewan (11,06 CAD) a Newfoundland (11,15 CAD), zato naopak nejvyšší minimální mzdu mají Alberta (15,00 CAD), Ontario (14,00 CAD), Severozápadní teritoria (13,46 CAD) a Nanavut (13,00 CAD).