Babské rady, jak se zbavit kašle

Osobní rozvoj

Přidal lenavrabcak, dne 26. 09. 2018,  0x


Během jedné noci se slunečné letní počasí, kdy teploty hravě atakovaly třicítku, proměnilo v typické podzimní nečasí. Teploty klesly o patnáct stupňů i více a následující rána překvapila prvními mrazíky. Náhlou změnu počasí spousta lidí odnese první podzimní rýmou a kašlem. Zbavte se jej hned v zárodku a nenechte si zkazit barevný podzim. 


Jakmile začneme kýchat a používat kapesník více, než je nám milé, naše první kroky obvykle vedou do lékárny pro zázračné kapičky a tablety. Nejinak je tomu u kašle. Není se čemu divit. Silný a dráždivý kašel je nepříjemný, vyčerpávající a v noci nás okrádá minuty cenného spánku. Čím dříve s kašlem začneme bojovat, tím lépe uděláme pro své zdraví. Než ale zamíříte do lékárny, vyzkoušejte osvědčené babské rady a dejte na přírodu. Ta si totiž s otravným kašlem poradí raz dva. 

Co je to kašel?

Kašel sám o sobě není nemoc. Právě naopak. Občasné odkašlání pročišťuje dýchací cesty od škodlivých látek. Je to účinný obranný mechanismus, který si člověk za normálních okolností ani neuvědomuje. V momentě onemocnění dýchacích cest se kašel stává daleko intenzivnějším, protože se v nich nahromadily škodlivé látky, které je třeba dostat ven.


Zpočátku bývá kašel suchý a dráždivý. Tento kašel je hodně vyčerpávající a nemocného člověka nenechá spát. Jak s ním lidské tělo bojuje, postupně se mění ve vlhký kašel, při kterém se tvoří hlen. Jedná se o dobré znamení, tělo se léčí. V první fázi je tedy vhodné kašel spíše tlumit, ve fázi druhé je potřeba podpořit tvorbu hlenů a usnadnit vykašlávání.


Mnohem důležitější než léky je při kašli dodržovat klidový režim, odpočívat, nenamáhat dýchací cesty, a hodně pít. Dostatek tekutin podporuje léčbu více než drahé kapky na kašel. Naopak námaha a střídání teplot kašel ještě více podporuje. Trvá-li léčba kašle pár dní, není nutné vyhledávat lékařskou pomoc. Komplexní vyšetření vyžaduje až kašel trvající déle než dva měsíce (u dětí déle než 4 týdny). 


Nejčastější příčiny silného kašle:

  • infekční nemoci dýchacích cest (záněty nosních dutin, průdušek a plic, akutní laryngitida)
  • vnější dráždivé látky (smog, dráždivé plyn, cigarety)
  • mechanické vlivy (vniknutí cizího tělesa do dýchacích cest, zvětšení mandlí apod.)
  • alergizující látky (pyl, zvířecí srst atd.)
  • léky
  • psychogenní příčiny
  • centrální dráždění při onemocnění CNS
  • nádory

5 nejlepších babských rad, jak se zbavit kašle

V dnešním hektickém světě je často těžké zastavit a soustředit se na své zdraví. Tak by tomu ale mělo být. Zázračné kapky váš problém nevyřeší. Mnohem účinnější a prospěšnější než léky na kašel, je odpočinek a klid. Vyzkoušet můžete různé babské rady, které kašel zaženou za pár dní.

Hodně tekutin

Při léčbě kašle je dostatek tekutin zásadní. Na mysli máme především čistou vodu a bylinné čaje, které zklidňují kašel a uvolňují hlen. Hodně pomáhají silné masové vývary, ovoce a zelenina obsahující hodně vody a také vitamínů a minerálů.

Horká sprcha

Dát se horkou sprchu je nejen příjemné, ale v případě kašle i léčivé. Doma vytvořená parní lázeň uvolňuje dýchací cesty a ucpané dutiny. To však neplatí, pokud trpíte astmatem! V takovém případě je horká sprcha nevhodná a může dokonce uškodit.

Napařovací lázně

Vedle horké sprchy či napuštěné vany jsou velmi účinné inhalace horké páry, které zvlhčují celý dýchací systém. Vystačíte si s vroucí vodou, ale pokud přidáte ty správné bylinky, uděláte ještě lépe. Dávejte si ale pozor, ať se neopaříte. Jak má inhalace probíhat? Do hrnce nalijte vroucí vodou a nasypte do ní bylinky. Opatrně se nad hrnec nakloňte, přikryjte hlavu osuškou a opatrně vdechujte páru po dobu cca 10 minut. Po inhalaci si udělejte bylinkový čaj a zalezte si do postele.


Které bylinky pomáhají vyléčit kašel? Každá bylinka je dobrá na něco jiného. Na kašel byste proto měli používat jenom některé bylinky. Například heřmánek a tymián uklidňují suchý kašel, máta má protizánětlivé účinky a zbaví vás i bolestí hlavy. Nemáte-li bylinky, postačí mořská sůl.

Čaje a sirupy

Když si přečtete složení léků na kašel, zjistíte, že obsahují bylinky a další chemické léky. Proč do sebe ládovat chemii, když bylinky stačí samy o sobě? Nejlepší podobou jsou bylinné čaje a sirupy. Stačí čerstvou či usušenou bylinku nasypat do vroucí vody, nechat pár minut vyluhovat a lék na kašel je hotový.


Při kašli se doporučuje pít zázvorový čaj, jehož intenzivní ostřejší chuť a vůně dokonale protáhnou dýchací cesty. Vhodný je také tymiánový čaj, čaj z lipového květu s bezem černým, čaj připravený z květu podbělu lékařské. Tymián je v Německu schválený jako oficiální lék na kašel a bronchitidu. Ze sirupů vede sladký jitrocelový sirup, který zabírá zejména při nemocích horních cest dýchacích. Na vlhký kašel je skvělý tymiánový sirup. Na kašel pomáhá také lékořice neboli asfaltově černý “pendrek”.


TIP NA PŘÍPRAVU DOMÁCÍHO JITROCELOVÉHO SIRUPU: Čtyři hrsti umytých listu jitrocele umelte, zalijte 250 gramy kvalitního medu a 1 dcl vody a přiveďte k varu. Vařte, dokud nevznikne hustý sirup. Naplňte do sklenic a nechte vychladnout.

Obklady a mazání

Kromě čajů a sirupů pomáhají také masti vmasírované do hrudníku a zad či obklady. Opět není nutné ztrácet čas chozením do lékárny. Vystačíte si se surovinami, které jsou v každé domácnosti. Pokud na lékárnu nedáte dopustit, kupte si obyčejnou kafrovou mastičku, přidejte pár kapek eukalyptového oleje a to si několikrát denně mažte na hrudník a záda.


Na suchý a dráždivý kašel pomáhají uvařené a rozmačkané obyčejné brambory. Na hrudník si položte utěrku, na ní rozložte brambory, přikryjte igelitem a nahřátým ručníkem a nechte působit 20 minut. Nemáte-li doma brambory, ohřejte sklenku oleje a namočte do něj dětskou plenu nebo utěrku. Poté přiložte na hrudník a záda a nechte působit 20 až 30 minut. Do oleje můžete přidat pár kapek éterického oleje (např. eukalyptus, cypřiš).




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.