SIKO a Jaroslava Valová: Žena, která se rozhodla podnikat
Přidal admin, dne 11. 02. 2020, 0x
V roce 1991 bylo Jaroslavě Valové 44 let, a malé jihočeské obci Čimelice vychovávala se svým manželem tři děti. Přesto, že jí přátelé a sousedé odrazovali, rozhodla se pustit do podnikání a navíc v oboru, který pro ni byl absolutně cizí. Uspěla a dnes zná její společnosti SIKO i ten, kdo nikdy nestavěl ani nerekonstruoval.
Jaroslava Valová se na počátku 90. let rozhodla začít podnikat. Dala na doporučení svého známého a pustila se do cizího oboru stavebniny. Název SIKO vznikl hned na počátku a to ze slov Stavební Izolace Keramika a Obklady.
Dnes už málokdo ví, co zkratka SIKO znamená zvláště, když stavební izolace nakonec neprodávala. Všichni prostě znají SIKO a ví, že se jedná o největšího prodejce vybavení pro koupelny v celém Česku. Jednoduché to však Jaroslava Valová a její rodina rozhodně neměla.
Pracovitost a tuhý kořínek zdědila Jaroslava po svém otci
Jaroslava Valová ráda vzpomíná na svého otce, po kterém prý zdědila pracovitost a tuhý kořínek. Její otec pracoval jako hlavní zahradník pro knížete Schwarzenberga na jeho panství v jihočeských Čimelicích, sám se naučil hrát na několik hudebních nástrojů, plynně mluvil německy, vedl Sokol a režíroval divadelní ochotníky a ve 30. letech působil jako nadšený masarykovec. To je na jednoho člověka vskutku hodně.
Své nadšení a elán se mu podařilo předat svým třem dcerám včetně nejmladší Jaroslavy. Její starší sestry Ludmila a Jana byly velmi úspěšné ve sportovní činnosti. Například Ludmila v 60. letech získala dokonce 6 titulů mistryně světa na divoké vodě, Jana zase lyžuje a provozuje cestovní kancelář.
Jaroslava byl také nadšená sportovkyně, ale své nadšení se nakonec rozhodla věnovat především studiím, kde také poznala svého manžela Vítězslava Valu. Před revolucí žili skromně, společně vychovávali tři děti a dovolenou trávili u Balatonu, kam jezdili trabantem. Nic jiného jim však doba neumožňovala. To se změnilo po roce 1989, kdy jim zděděná podnikavost nedala spát.
Do podnikání ve firmě SIKO se zapojila celá rodina
Valovi se do podnikání pustili doslova po hlavě a riskovali úplně vše. Založení firmy a rozjezd podnikání pohltil veškeré rodinné úspory a finance. Na podnikání se dokonce podílely i děti a jejich vkladní knížky, na kterých měly uložené peníze od rodičů, prarodičů i z letních brigád.
Z obývacího pokoje se stalo sídlo firmy, kde probíhala jednání s dodavateli a odběrateli, a vůbec se zde pracovalo celé dny dlouho do noci. První zboží nakoupili u zprostředkovatele a rychle si uvědomili, že tudy cesta k úspěšnému podnikání nevede. Ceny byly příliš vysoké. Jedinou možnosti bylo proniknout přímo k výrobcům.
Manžel Vítězslav skončil ve své práci a musel zanechat i starostování v Čimelicích, aby se mohl věnovat slibně rozjíždějící firmě. Byl to on, kdy začal jezdit přímo k výrobcům a vozil zboží do Čimelice, kde si otevřeli první malou prodejnu SIKO, která měla “pouhých” 40 m2. Jaroslava se věnovala účetnictví a starala se o prodej.
Prostřední syn Tomáš pracoval ve skladu, prodával, fakturoval i jednal s dodavateli. Pomáhala také nejmladší dcera Jana a dokonce i příbuzní z Kralic u Brna, kde byla v roce 1992 otevřená druhá rodinná prodejna.
O rozšíření rodinné firmy SIKO se postaral syn Vítek
O své zákazníky se rodina více než pečlivě starala a ti svou spokojenost šířili dál a dál. Do malé prodejny se naučili jezdit nejen z blízkého okolí, stavovali se zde i spokojení zákazníci jezdící z Prahy do jižních Čech a zpět. Největší vliv na rozvoj rodinné firmy však měl nejstarší syn Vít, který se v roce 1993 vrátil ze studií v Americe.
Vítek odstartoval ohromnou pobočkovou expanzi založenou na principu franšízy. Na pomoc si přizval další příbuzné i přátele. Netrvalo dlouho a nové pobočky vznikly v Táboře, ve Vodňanech a dalších městech v celém Česku. Mezitím Jaroslava Valová vytvořila jednotná pravidla pro všechny prodejny, které usnadnily otevírání nových poboček firmy SIKO.
V roce 2001 byla otevřena megaprodejna v Praze
Firma SIKO překonala i rodinnou krizi v podobě rozvodu Jaroslavy s Vítězslavem v roce 1995, ke kterému došlo v době budování velkoobchodu v Čimelicích o ploše 3 000 m2. Zejména díky pomoci svých dětí a příbuzných se Jaroslavě podařilo velkou krizi překonat a dokázat nové věci.
Oba synové se začali plně věnovat firmě a nakonec se společně pustili do dalšího rozvoje, který vyvrcholil otevřením megaprodejny SIKO na Černém mostě v Praze v roce 2001. Následovaly prodejny v Ostravě a Českých Budějovicích. Následovaly prodejny ve velkých obchodních centrech jako pražské Průhonice, Avion v Brně a ve Zlíně a mnoho dalších.
Jaroslava osobně objížděla všechny prodejny, aby si byla jistá, že splňují její vizi. Od roku 2010 podniká SIKO také na Slovensku, kde postupně otevřeli 11 prodejen SIKO.
Ve 21. století začalo SIKO vytvářet i vlastní produkty
V novém tisíciletí přišly velké změny. Synové Vít a Tomáš plně převzali obchodní politiku firmy a Jaroslava se zaměřila čistě na ekonomiku a marketing a maloobchodní prodejny. Byl tak vydán první nejkomplexnější katalog, který zákazníkům představuje nejen stálice na trhu, ale také aktuální slevy a samozřejmě veškeré novinky.
V katalogu se začaly postupně objevovat i vlastní produkty firmy SIKO na základě aktivity nejstaršího syna Víta. Ten sestavil produktový tým, který má na starosti vývoj vlastního sortimentu. Expanze se nevyhnula ani sortimentu.
Od roku 2012 začala SIKO nabízet také vybavení pro kuchyně a v roce 2015 představili revoluční plánovač kuchyní, který na základě vložení půdorysu dokáže navrhnout hned několik desítek různých návrhů kuchyní. V roce 2016 Jaroslava firmu předala svým třem dětem - Vítovi, Tomášovi a Janě.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.