Pavel Baudiš a Eduard Kučera: Z antivirové společnosti jsme vybudovali kyberbezpečnostní firmou

Příběhy podnikatelů

Přidal admin, dne 20. 09. 2019,  0x

Pavel Baudiš a Eduard Kučera: Z antivirové společnosti jsme vybudovali kyberbezpečnostní firmou

Kdo by v českých poměrech neznal antivirovou firmu Avast? Víte však, kdo za ní celá ta léta stojí? Jsou to dva velmi úspěšní čeští podnikatelé, kteří spolu pracují déle než 30 let - šestašedesátiletý Eduard Kučera o sedm let mladší Pavel Baudiš. Za tuto dobu z Avastu společně vybudovali obří společnost a zařadili se do desítky nejbohatších Čechů. 

Zakladatelé Avast Software - kdo je kdo

Před 31 lety v roce 1988 Pavel Baudiš a Eduard Kučera založili firmu Alwil Software. Tehdy Pavel Baudiš napsal “geniální” program, z něhož vychází všechna ostatní bezpečností řešení, které nabízí dnešní Avast, a od roku 1991 hrál v nové firmě klíčovou roli. Předtím pracoval jako specialista na grafiku ve Výzkumném ústavu matematických strojů (VUMS).


Eduard Kučera byl zase ten, kdo byl de facto zodpovědný za každodenní chod firmy. Pod jeho rukama byl například spuštěn první bezplatný program v roce 2002. Před založením firmy pracoval jako počítačový specialista rovněž ve Výzkumném ústavu matematických strojů (VUMS), kde se také potkali.


Z Alwil Software se Avast Software stal v roce 2010 a název má zajímavý původ. Za prvé je to zkratka pro slovní spojení „AntiVirus Advanced SeT“ a za druhé se jedná o námořnický a pirátský slangový výraz znamenající stop či pozor.

Avast Software - pro bezpečnější IT

Společnost Avast Software je česká nadnárodní společnost, kterou v roce 2010 založili pánové Pavel Baudiš a Eduard Kučera. Navázala na firmu Alwil Software založenou už v roce 1988. Avast se specializuje na vývoj a výrobu celosvětově využívaného bezpečnostního řešení pro PC a mobilní telefony Avast Antivirus. Po celém světě chrání téměř půl miliardy zařízení.


Je to už více jak 30 let, co Avast působí v oblasti počítačové bezpečnosti, což z ní dělá jednu z nejstarších a nejdůležitějších společností. Její portfolio je ohromně a zahrnuje bezplatné antivirové ochrany, přes ochranu počítačů soukromých osob až po komplexní služby pro velké společnosti. Avast je velmi dobře hodnocenou firmou, která za dobu své existence právem získala celou řadu ocenění a certifikátů.

Pavel Baudiš a Eduard Kučera - po čtyřicítce už musíte být šéf

Oba pánové už dávno překonali 50 let a velmi dobře si uvědomují, čeho dosáhli. „Snadno si přiznáme, že jsme na něco staří. Jako novinář můžete dobře psát třeba v sedmdesáti. Ale programátoři po třicítce? Těžko. A po čtyřicítce? Absurdní. To už musíte být jen šéf,“ zastávají oba podnikatelé jednotný názor. Mají na to právo. Společně z víkendové bokovky vybudovali nadnárodní společnosti, která v roce 2017 evidovala obrat 16 miliard korun a zaměstnává 1 700 lidí.


Bez zneužitých dotací, privatizace a podobných lumpáren, jak se to občas dělali, dokázali vytvořit velkou společnost, která vyrábí jeden z nejpoužívanějších produktů na svět v oblasti počítačů. Jejich antivirový a bezpečností program používá více uživatelů, než má Pinterest či Twitter. Dnes už Baudiš a Kučera nedrží ve firmě většinu. V roce 2014 do firmy vstoupila investiční skupina CVC Capital Partners a Summit Partners. Baudiš si ponechal 27 % akcií a Kučera 10,5 procenta. Ke spokojenému životu jim to určitě stačí.

Pavel Baudiš a Eduard Kučera - mít peníze znamená mít moc pomáhat

Baudiš a Kučera patří mezi podnikatele - filantropy, kteří si uvědomují, že peníze z nich nedělají pouze milionáře, ale i lidí, kteří mají ohromnou moc pomoci ostatním. V roce 2010 založili Nadační fond Avast, který spravují jejich manželky Milada a Jarmila. Zaměřuje se na charitativní filantropii a paliativní péči. Nadační fond podporuje desítky projektu a za dobu své existence rozdělit desítky milionů korun. V rámci České republiky patří do první trojice největších nadačních fondů.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.