Nathan Blecharczyk, Brian Chesky a Joe Gebbia: Ubytovali turisty a založili Airbnb

Příběhy podnikatelů

Přidal tomasjednicka, dne 3. 12. 2019,  0x


Službu Airbnb zprostředkovávající ubytování využívají lidé po celém světě. Jedná se o službu nabízející krátkodobé bydlení za výhodnou cenu, kdy Airbnb propojilo lidi shánějící bydlení na pár dní s majiteli bytů, kteří mají volný pokoj či celý byt. Kde a jak se tato služba vůbec objevila a kdo za ní stojí?

Dva designéři, kamarádi a bývalí spolužáci Brian Chesky a Joe Gebbia se v roce 2007 přestěhovali do San Francisca, kde si pronajali byt. Brzy se ukázalo, že budou mít zásadní problém utáhnout nájem. Společnými silami proto vymysleli jednoduché řešení, jak vyřešit nedostatek financí, aniž by se museli stěhovat. Při hledání řešení jim pomohla náhoda v podobě obyčejné designové konference, kdy účastníkům nabídli ubytování u sebe doma. Stačilo do obývacího pokoje umístit pár matrací.  

Airbnb vzniklo díky náhodě

V stejném roce Brian s Joem využili konání Národní demokratické konference, na níž měl promluvit i prezident Barack Obama, a jejím účastníkům se rozhodli nabídnout ubytování. Vytvořili jednoduchou stránku airbedandbreakfest.com s nabídkou na levné přespání. Cílem bylo si pouze přivydělat, ne rozjet podnikání ve velkém stylu. Nabídka však měla ohromný úspěch a během pár dní měli k mání přes 800 nabídek na ubytování a ještě více zájemců.


Ani jeden z nich nebyl hloupý a rychle jim došlo, že objevili zlatý důl. Jediným problém bylo, jak to celé uchopit. Nejprve do party přibrali dalšího spolužáka Nathana Blecharczyka a společně se rozhodli do zprostředkovávání sdíleného ubytování pustit naplno. V roce 2008 spustili webovou stránku, která nabízela levný a krátký pronájem pro lidi, pro který byl běžný hotel příliš drahý.


Začátky však nebyly tak úspěšné, jak všichni tři očekávali. Ukázalo se, že příčinou pomalejšího rozjezdu byly pouze mizerné fotky nabízeného ubytování. Stávající nabídky tedy přefotili a ejhle, hvězda Airbnb začala konečně stoupat vzhůru. 

Princip Airbnb: Neplýtvejte místem, pronajměte jej

Joe, Brian a Nathan nabídli lidem zajímavou možnost. Majitelé bytů, kteří měly volný jeden či více pokojů mohli na jejich stránkách nabídnout ubytování na pár dní za lepší peníze. Cena byla výhodnější než za ubytování v běžném hotelů a lidé o tento způsob ubytování projevili zájem. Vedle nižší ceny ocenili i bydlení v soukromí.


Nápad v podobě sdíleného ubytování desítky, poté stovky a tisíce lidí po celém světě a tak se Airbnb rozšířilo do všech možných koutů. Po pár letech si lze díky službě Airbnb sehnat ubytování od jednoho pokoje přes celý dům až po zámek či rovnou celý ostrov. Majitelům nemovitosti nabízí nejen možnost inzerování pronájmu, ale také celou řadu dalších služeb (např. profesionální fotograf, řešení plateb a nepřetržitý zákaznický servis). 

Počátky Airbnb: Od nulového výdělku k milionům

Hodně jim pomohl investor Paul Graham, zakladatel mentorského programu Y Combinator, který jim poskytl finanční částku ve výši 20 000 dolarů. Tato částka jim pomohla vydělat 600 000 dolarů. Dalším krokem bylo zpoplatnění stránek. Za uzavřený obchod začali platit hostitelé 3 % a hosté až 12 %. Na konci roku 2010 činil kapitál mladé a vzkvétající společnosti více než 7 milionů dolarů.


Úspěšný startup zaujal herce Ashtona Kutchera, který jim poskytl zajímavou částku, za což ve firmě zaujal pozici strategického poradce. Tak následující rok byl úspěšný a zakladatelů se doslova hrnuli miliony korun, což vedlo k přibírání nových zaměstnanců a výměně kanceláře za větší prostory.  


Do řad investorů projektů sdíleného ubytování se v průběhu pár let zařadila celá řada osobností a společností - Y Combinator, Greylock Partners, Sequoia Capital, Andreessen Horowitz, DST Systems, General Catalyst Partners, Jawed Karim, Keith Rabois, Kevin Hartz a Guy Oseary.

Airbnb v České republice

Airbnb již několik let úspěšně funguje také v České republice. Například v roce 2017 prostřednictvím Airbnb bylo nabízeno téměř 16 000 nabídek na ubytování. Podstatnou většinu (11 500) tvoří Praha. Ubytování využil téměř 1 milion cestujících.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.