Françoise Bettencourt Meyers: Dědička L´oréal a nejbohatší žena světa

Příběhy podnikatelů

Přidal admin, dne 28. 02. 2020,  0x


V roce 2017 se po smrti své matky Liliane se dědička kosmetické značky L´oréal Françoise Bettencourt Meyers stala nejbohatší ženou světa. Její majetek je odhadován na 1,3 bilionů korun. Závist však není na místě. Françoise rozhodně neměla na růžích ustláno a o své dědictví musela bojovat.

Začátky L´oréal: Muž, který vymyslel barvu na vlasy

V roce 1909 chemik Eugene Schueller uvedl na trh s kosmetikou barvu na vlasy pod názvem Auréale (z názvu později vznikl L´oréal). Než však stihl uspět, byl v roce 2014 povolán do války. Z války se naštěstí vrátil živý a zdravý a začal se věnovat nejen zdokonalování své barvy na vlasy, ale také výrobě dalších kosmetických výrobků šamponů, opalovacích krémů apod.


V roce 1922 se Eugenovi narodila jediná dcera Liliane, jejíž matka zemřela o pět let později. S otcem měly velmi blízký vztah a v otcově společnosti začala pracovat již od svých 15 let. Začínala jako učnice lepením etiket a brzy se naučila míchat i kosmetické přípravky tak, jak ji to naučil otec. Firmu zdědila v roce 1957 po smrti svého otce. 

Jak svérázná Liliane z otcovy firmy vybudovala dnešní L´oréal

Liliane Schueller byla cílevědomá žena, která nejenže otcovu společnost úspěšně provozovala dál, ale především z ní vybudovala kosmetickou společnost, jejíž výrobky se prodávají po celém světě. V průběhu let skoupila další velké kosmetické značky jako Garnier, Lancome, Biotherm a další a z původně malé kosmetické firmy vybudovala největší kosmetickou firmu na světě.


V roce 1950, sedm let před převzetím firmy si Liliane vzala za manžela francouzského politika Andrého Bettencourta, který byl jako mladík příznivcem skupiny francouzských fašistů. Eugene je měl nějakou dobu finančně podporovat. Tato informace se v pozdějších letech dostala na veřejnost a vyvolala ohromný skandál, který rodinu Liliane provázel několik desetiletí. 

Skandál v L´oréal: Matku s dcerou rozdělil jeden muž

Liliane porodila jediné dítě - dceru Francoise, se kterou bohužel neměla příliš pěkný vztah. V pozdějších let spolu vedly vleklé soudní sporty, z nichž ten poslední a nejznámější Liliane pár let před její smrtí zbavil svéprávnosti. Příčinou byl “nejlepší přítel” Liliane fotograf François-Marie Banier, se kterým se Liliane poznala už v roce 1987, kdy ji měl fotografovat.


Charismatický a výmluvný François-Marie Banier Liliane okouzlil, což byl pravděpodobně od počátku jeho úmysl. Byl to homosexuál, a tak mezi nimi nešlo o sexuální vztah. Liliane jej prostě považovala za svého nejlepšího přítele, se kterým trávila spoustu času a se vším se mu svěřovala.


François-Marie Banier byl velmi chytrý a z Liliane v průběhu času vymámil neuvěřitelné množství peněz včetně obrazu od Picassa nebo ostrova na Seychelách. To byl také jeden z mnoha příčin sporů mezi Liliane a její dcerou, které se François-Marie Banier nezamlouval. K jednání se však odhodlala až po smrti otce Andrého v roce 2007, kdy zdědila jeho podíl ve firmě.  

L´oréal je důkazem, že peníze nejsou zárukou štěstí

Françoise Bettencourt Meyers podala žalobu na důvěrného přítele své stárnoucí matky již v roce 1997 s tím, že ji využívá k vlastnímu obohacení. Bohužel neúspěšně a následujících deset let musela sledovat, jak Francoise pokračuje v rozkrádání rodinného majetku. V roce 2007 předstoupila před soud znovu, tentokrát už vyzbrojená neprůstřelnými důkazy.


Se získáním důkazů jí pomohl komorník matky, který do pracovny schoval diktafón. Podařilo se mu získat 41 hodin dlouhé nahrávky obsahující rozhovory s právníky a dalšími důvěrníky. Z nahrávek bylo jasné, že i sama Liliane už byla zděšená rostoucí náročností svého “přítele” Francoise. Ten se pravděpodobně snažil ze stárnoucí Liliane doslova “vytřískat”, co lze, než zemře.


V roce 2011 soud Liliane zbavil svéprávnosti a péčí o ní pověřil vnuka Jeana-Victora Meyerse. Správa majetku byla svěřena její dceři Françoise Bettencourt Meyers a jejím dvěma synům Jean-Victorovi a Nicolasovi.


Po vyhraném sporu začala rodina vést soudní spory s dalšími lidmi, které mentálního stavu téměř devadesátileté Liliane využívali ve svůj prospěch. V roce 2015 bylo obviněno osm osob, které byly buď poslány do vězení nebo musely zaplatit vysoké pokuty. Odsouzen ke 2 letům vězení a pokutě 3,87 miliardy korun byl i Bainer. Ten se však odvolala a nakonec vyvázl beztrestně. 

Françoise Bettencourt Meyers - nejbohatší žena světa je zároveň spisovatelkou

V roce 2015 Françoise Bettencourt Meyers vyhrála vleklé soudní spory. V roce 2017 zemřela její matka Liliane a Françoise tak zdědila firmu a obrovský rodinný majetek. Přestože nemusí pracovat a mohla by si už jen užívat, Françoise Bettencourt Meyers je inteligentní, vzdělaná a zůstáva i pracovitou ženou.


Svůj čas dělí mezi správu společnosti L´oréal, psaní (je autorkou Bible komentářů a zajímá se židovsko-křesťanského vztahy) a samozřejmě rodinu, kterou představuje manžel Jean-Pierre Meyers (CEO ve francouzské likérce Tethys SAS a člen ve správních radách společností Nestlé a Loréal) a dva dospělí synové Jean-Victor a Nicolas. 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.