Příběh aplikace Snapchat a jeho zakladatele Evana Spiegela

Příběhy podnikatelů

Přidal tomasjednicka, dne 9. 12. 2019,  0x


V roce 2011 se objevila nová sociální síť Snapchat, za níž stojí dva mladí společníci a spolužáci Evan Spiegel a Bobby Murphy. S nápadem přišel Evan ještě v době, kdy studoval na Stanfordské univerzitě produktový design. Studia přerušil právě kvůli Snapchatu, aby se mu mohl věnovat naplno.


Tento příběh bude trochu jiný. Evan nebyl žádný chudák, když se vrhl do podnikání. Právě naopak. Evan pochází z bohaté rodiny právníků v Los Angeles a na život v luxusu je tak zvyklý od narození. Vyrůstal v prestižní čtvrti boháčů Pacific Palisades. Jediným mráčkem v jeho jinak idylickém životě tak byl nepříjemný rozvod rodičů v roce 2007.  

Evan Spiegel - nejmladší miliardář světa?

Evan je považován za nejmladšího miliardáře světa a jeho majetek je odhadován na čtyři miliardy dolarů. Skutečnost však nikdo nezná přesně, protože Evan si své soukromí velice přísně střeží. Na Snapchatu však nepracoval sám, ale do nadějného projektu pro mladé přijal společníka, kterým se stal jeho spolužák z vysoké školy Bobby Murphy.


Ačkoliv byl Evan syn z bohaté rodiny, už během studií na střední škole sbíral první pracovní zkušenosti. Peníze mu evidentně nescházely, přesto pracoval například jako stážista v marketingovém oddělení firmy Red Bull. Nakonec se pustil do vlastního podnikání, kterým se stal právě projekt Snapchatu, což je aplikace, která funguje na principu mizejících zpráv. Uživatel aplikace jednoduše pošle a nasdílí fotografii svým přátelům. Ti si ji prohlédnou a fotografie po 24 hodinách zmizí. 

Snapchat: Z otcova domu do vlastní vily

Po rozvodů rodičů se Evan přestěhoval k otcovi do jeho domu, který se také stal prvním sídlem jeho nové firmy. V roce 2014 si Eva koupil vlastní dům za 3,3 miliony dolarů. Zůstal v Los Angeles, pouze se přestěhoval do jiné čtvrti a to Brentwoodu. Aplikace Snapchat je velice populární a společně s ní roste i popularita Evana samotného.


Ten si své soukromí pečlivě hlídá a jediným jeho výstřelkem je móda. Často se účastní různých technologických a mediálních akcí, fór a večírku, takže na svůj věk (29 let) je poměrně uvědomělý. Údajně také rád aranžuje květiny a umí pilotovat helikoptéru. V roce 2014 si rovněž zakoupil nové Ferrari.  

Koupí Snapchat Zuckerberg?

Aplikaci Snapchat používají miliony mladých lidí po celém světě, nejvíce však ve Spojených státe, kde ji užívá pes 50 milionů uživatelů. Celkem se odhaduje, že Snapchat využívá přes 100 000 milionů uživatelů.


Ačkoliv Snapchat nepatří mezi nejvíce využívané sociální sítě, hodnota firmy je odhadovaná až na 25 milionů dolarů. Zájem o ní před pár lety projevil také zakladatel Facebook Mark Zuckerberg, který Evanovi nabídl dokonce tři miliardy dolarů. Evan však svůj projekt neprodal a naopak se rozhodl záběr Snapchatu rozšířit o “špionážní” sluneční brýle Spectacles se zabudovaným nahrávacím zařízením, takže uživatele mohou nahrávat krátká videa.


Snapchat přišel s nápadem sdílení krátkých příběhů, který však využívají už známější a rozšířenější aplikace Instagram a Facebook. Po impozantním startu tak nedošlo ke stejně impozantnímu rozšíření, jak si Evan původně představoval. Hodnota firmy tak postupně klesá, ale firma plánuje nové kroky, který by měl situaci obrátit ve prospěch Snapchatu.  
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.