Sanjiv Suri: Abych byl šťastný, potřebuji se dělit o peníze
Přidal admin, dne 24. 02. 2020, 0x
Už z jména tohoto štědrého podnikatele je zřejmé, že Sanjiv Suri nepochází z Česka. V Česku však žije a podniká již od 90. letech a tak jej dávno považuje za svůj domov. V Praze provozuje úspěšnou síť restaurací a podstatnou část zisku věnuje různým nadacím z celého světa. Rád pomáhá lidem a štěstí spatřuje v pomoci potřebným, nikoliv v hromadění peněz.
Sanjiv Suri se narodil v Indii a do Prahy přijel hned na počátku 90. let minulého století krátce poté, co se světu otevřely hranice. Založil zde společnosti Zátiší Group, která je provozovatelem čtyř pražských restauracích. Sanjiv by mohl být opravdu bohatým mužem, ale on se raději rozhodl pomáhat druhým. V roce 2014 jej dvě velké nadace Unicef a Lékaři bez hranic navrhnuly na cenu Nadace VIA pro individuálního dárce.
“Za dvacet nebo třicet tisíc si člověk žije úplně v pohodě,” říká filantrop Sanjiv Suri
A dodává, že vše, co je za tím, už je jen zbytečné a navíc. Nikam to nevede, zdůrazňuje. Lidem jako Sanjiv Suri, kteří pomáhají na úkor svého zisku a pohodlí, se říká filantropové. Pro něj to však není nic zvláštního ani neobyčejného. Považuje to za naprosto normální a přirozenou věc. Sám vyrůstal v indické rodině, která žila z průměrného příjmu 40 dolarů měsíčně, a i tak dokázala 10 % dávat lidem, kteří peníze potřebovali více než oni.
Sám také začínal na 10 %, které ze zisku společnosti Zátiší Group posílal na adresu různých nadací v České republice, Africe i v Asii. Později “příspěvek zvýšil na 20 % a 30 % a dnes už posílá dál dokonce 50 % zisku. Peníze posílá například na konta nadací a organizací Lékaři bez hranic, Unicef, Člověk v tísni, Dětské krizové centrum, Dobrý anděl a další. Největší částky jdou nadacím působícím v Africe a Asii.
Sanjiv Suri - za mnohem méně peněz pomůžete v Africe nebo Asii více lidem
Proč Sanjiv posílá peníze především do Afriky a Asie? Jednoduše proto, že se domnívá, že tamní obyvatelstvo potřebují mnohem větší pomoc. A navíc za méně peněz toho lze v těchto zemích pořídit mnohem více. České nadace podporují především proto, že zde Sanjiv Suri působí a podniká. Také jeho “domov” si zaslouží část peněz, které pomůžou dětem nebo nemocným.
Například za jeden milion korun v Africe funguje jedna velká škola pro 100 dětí a to včetně jejich ubytování a stravování na stejnou dobu. To je úžasná pomoc. Jeden milion českých korun v africké Rwandě užívá 1000 lidí pracujících v zahradnictví, kde pěstují rostliny určené k výrobě parfémů. Nejvíce peněz putuje do rozvojových zemích, jako je Keňa, Kambodža, Kongo, Etiopie a Indie.
V roce 2014 vydělal 120 000 dolarů tím, že sedl na kolo…
V roce 2014 se Unni Karunakara rozhodl na kole ujet 5 600 kilometrů dlouhou cestu po Indii, aby pro svou organizaci Lékaři bez hranic získal další finance. Požádal Sanjiva, aby posledních 850 kilometrů ujel s ním. Sanjiv Suri kývl a své přátel oslovil s tím, že částku, kterou darují vždy zdvojnásobí. Takto se mu podařilo získat neuvěřitelných 120 000 dolarů.
Dobrodružnou, dlouhou a hodně fyzicky náročnou jízdu zvládl nakonec bez předchozího většího tréninku i s vyhřezlými plotýnkami. Naopak, jak sám říká, se konečně naučil používat kolo správně a záda jej vůbec nebolela. A to jej před akcí varovala nejen rodina a přátelé, ale také lékaři.
“Štěstí a bohatství spolu nesouvisí,” říká také Sanjiv Suri
Sanjiv Suri se do Prahy přistěhoval v roce 1991 díky své tehdejší švédské přítelkyni, které zde pracovala na ambasádě. Zpočátku pracoval jako generální ředitel jednoho pražského hotelu. Když se ale rozhodl v Praze zůstat, bylo mu jasné, že potřebuje rozjet vlastní byznys a pustit se do něčeho většího.
Hned v roce 1991 otevřel první kavárnu Muzeum přímo pod schodištěm Národního muzea nahoře na Václavském náměstí těsně před oslavami 100 let jeho založení. Kavárna zaujala spolumajitele, který jim nabídl pronájem restaurace v centru Prahy. A tak vznikla první restaurace V Zátiší.
Následovala spolupráce s investorem HN Gorin, který jim nabídl provoz restaurace Parnas a kavárny Slavie. Bohužel spolupráce byla neplánovaně ukončena ze dne na den vypovědí HN Gorin. Jelikož měl Sanjiv personál i klienty, našel si nové prostory a to Bellevue. Dnes úspěšně provozuje celkem čtyři restaurace - V Zátiší, Bellevue, Mlýnec a Žofín Garden. Mimo to jeho společnost dělá catering pro Žofín, Kongresový palác, Moto Grand Prix i státní návštěvy, protože to prostě umí dobře.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.