Lukáš Novák: Přední český designér a sklář
Přidal admin, dne 17. 02. 2020, 0x
Lukáš svou lásku ke sklu a k umělecké tvorbě jako takové zdědil. Není divu, když se narodil do sklářské rodiny a vyrůstal ve sklářském kraji v Novém Boru. Jak sám říká, tady má člověk jenom pár možností. Dnes Lukáš Novák patří k nejobdivovanějším sklářům a designérům.
Lukáš Novák pochází ze severočeského městečka Nový Bor, který je všeobecně považován za “mekku” českého sklářství. Na přelomu 18. a 19. století zde žil například slavný sklář Bedřich Egermann, který dokázal vyrobit dechberoucí mramorové či achátové sklo, perleťový email a lazury. Jedním z jeho vynálezu je úchvatná červená lazura, která se pod názvem EGERMANN vyrábí a prodává dodnes.
Lukáš Novák - umělec, designér a milovník skla
Lukáš Novák žije a tvoří v Praze. Miluje sklo, práci se sklem a je zastáncem moderního umění. To však neznamená, že už jako dítě věděl, že jemu práce se sklem souzená. Naopak toužil být architektem a vůbec vším, co se sklem úplně nesouviselo. Přesto se nakonec sklářem vyučil, sklu rozuměl jako nikdo jiný a tuto svou znalost dokáže úžasným způsobem promítnout do své vlastní tvorby.
V jednom z rozhovorů pro deník Lidovky.cz řekl: “Když vyrůstáte v místě s tak silnou tradicí, v tak výjimečném odvětví jakým je sklo, většinou si toho jako dítě moc nevážíte a vnímáte to úplně obyčejně, jako rutinu. Obklopuje vás to a konkrétně já jako dítě vnímal jen to všední – musíte na brigádu – sklárna, musíte pomáhat doma – se sklem, jdete vyzvednout kamaráda – ten ale taky musí zrovna pomáhat doma s balením skla. To není nic, co byste jako dítě cenil. Nevím, jestli mi to bylo souzené, ale prostředí mě určitě formovalo.”
Velmi jej ovlivnila nášvtěva francouzského umělce Yana Zoritchaka, který mu jako další studium po učilišti doporučil UMPRUM, kde sám studoval za Stanislava Libenského v dobách největší slávy českého skla. Tehdy si řekl, proč vlastně ne. Pražský UMPRUM nakonec absolvoval pod vedením Ronyho Plesla.
Sklář Lukáš Nováka - fungovat začínám tak ve dvě hodiny odpoledne
Den Lukáše Nováka se nijak zvlášť neodlišuje. Ráno vstane a jede do svého ateliéru v Nuslích, občas do sklárny. V průběhu dne mívá schůzky, pracuje na návrzích nebo vyrábí. Nejvíce aktivní a kreativní bývá Lukáš od druhé hodiny odpolední, kdy jak sám říká, se probudí a začne opravdu pracovat.
Inspirací pro jeho tvorbu je mu vše, co jej každý den obklopuje - okolí, přátelé, známí i relativně nenápadné a drobné každodenní prožitky. Důležití jsou pro něj zejména lidé a přátele, se kterými rád tráví čas. Nejvíce nápadů pak pochází z nočních cest tramvají z práce domů. Když se pak myšlenku snaží uchopit a uvést do reality, dokáže prací strávit celé hodiny, které střídá akorát tak venčení jeho psa. Svůj čas by však nejraději dělil mezi navrhováním a prací ve sklárně, ve skutečnosti si však nejvíce času uzme neoblíbená agenda v podobě komunikace a papírování.
Lukáš Novák a kolekce váz Lost and Found
V roce 2017 Lukáš Novák zaujal svou kolekcí váz nazvanou Lost and Found, u jejíž výroby použil dvě stě let starý hodně specifický výrobní postup lithyalin (kamenné či achátové sklo). Na tento novoborský postup Lukáš narazil téměř náhodou, když na huti foukla skleněné vázy inspirované středověkou technikou výroby skla.
Tato technika pochází právě z Nového Boru a první polovině 19. století získala celou řadu cen. Podrobné informace o výrobním postupu pak získal v knihovně UMPRUM. S jedním kolegou pak na postupu nějakou dobu pracovali, techniku vylepšili a posunuli dál z 19. do 21. století. Za úchvatnou kolekci váz Lost and Found byl nominován na CGD a získal výhru v ELLE Deco.
Lukáš Novák provokuje a překvapuje
Poslední tvorba Lukáše Nováka je provokativní, o čemž svědčí zajímavá výstava v Kvalitáři nazvaná SOLD YOU, FAKE FUCK CHILD. Skutečná výstava je však méně provokativní než název. Mezi hlavní prvky patří kromě vystavených uměleckých děl vyrobených Lukášem také svítidla připomínající velké kulaté oči a kresby na zdech od ilustrátora Martina Grocha.
Lukáš vystavuje nejen v Česku, ale také v cizině v předních zahraničních ateliérech. Dále pracuje pro světoznámou sklárnu Rückl a v loňském roce pro český pivovar Pilsner Urquell vytvořil kolekci aukčních broušených lahví v rámci oslav třicetiletého výročí sametové revoluce v roce 1989. Výtěžek z aukce lahví byl určen pro nadaci Centrum Paraple pomáhající lidem s poškozením míchy.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.