Robert Urbánek: Prodal dům a začal pálit gin
Přidal admin, dne 7. 10. 2019, 0x
Robert Urbánek nepatří k lidem, jejichž život by směřoval k důchodu. Když mu bylo mu 50 let, zrovna skončil v práci a rozhodl se najít si nový životní směr a cíl. Jednoho dne si tak brouzdal po internetu a jelikož měl opravdu hodně rád gin, zaujal jej workshop “How open own distillery”. Konal se v Anglii a Robert tam odjel. Neviděl totiž jediný logický důvod, který by jej odradil.
Byla to tedy vlastně náhoda, že si Robert Urbánek nakonec otevřel vlastní lihovar. Nakonec se mu ale podařilo založit destilérku Gin Little Urban Distillery, kde osobně vyrábí teď už vyhlášený český gin. Už během prvního roku prodal tři tisíce lahví. Můžete na něj narazit ve všech předních českých barech a restauracích. Stačí si říct o “Urbanův gin”.
Robert Urbánek: Z pořadatele sportovních akcí palírníkem
Předtím, než se Urbánek vrhl do omamného světa výroby ginu, pracoval jako pořadatel sportovně zaměřených akcí v Praze. Než ale začal vyrábět vyhlášený gin, čekala jej dlouhá cesta. Musel se naučit spoustu věcí od vybavení destilérky, přes nákup surovin až po úspěšný marketing. Dokonce se z Prahy odstěhoval do Brna, kde se setkával se zkušenými destiléry, od kterých získala nejdůležitější informace. Než vyrobil první lahev ginu, trvalo to rok a půl.
Pro kamarády byl Robert Urbánek pouhým snílkem. Musel prodat dům a jít do nájmu, aby získal potřebné finance. Jenom taková příprava a vybavení palírny je neuvěřitelně finančně ale i časově nákladná činnost. Například destilační kolonu vymýšlel a zařizoval déle než půl roku. Celkové investice se vyšplhaly na několik milionů korun. Další neméně důležitou činností je hledání správné receptury originálního ginu.
Jak český palírník hledal a našel recept na skvělý gin
Hledání receptury je nesmírně náročná činnost, která obnáší studium bylin, které do ginu patří. Faktorů, které mohou ovlivnit chuť, je ohromné množství. Robert Urbánek naštěstí měl jasnou představu o tom, jak by jeho gin měl chutnat, jaké byliny a v jakém poměru by měl obsahovat. Nakonec potřeboval čtyři měsíce “domácího vaření”, dokud nenašel tu správnou chuť pro jeho vlastní gin. Zbývalo už jen vypálit první lahev.
Výsledkem ohromné dřiny je jemný gin, který obsahuje celkem třináct bylin. Počet bylin přitom není omezený. Základem je vždy jalovec, zbytek už je na každé palírně. V případě Urbánkova ginu nechybí typicky české bylinky jako rakytník, jeřabiny, jablíčko, rozrazil a lipový květ. Cizokrajné suroviny si přitom nechává dovážet z Anglie a Itálie, ty české si pak často sbírá sám.
Z Urbánkovi destilérky do barů vyráží celkem čtyři druhy ginu - hlavní je London dry, následuje gin stařený v soudcích z jalovce Matured, třetím je chutný trnkový likér na bázi ginu Sloe gin a poslední je gin z černých jeřabin Winter gin. Například Sloe gin vyrobil jako první český palírník.
Robert Urbánek si všechno dělá sám, zvyšovat výrobu neplánuje
Kvalitní výrobek si cestu k zákazníkům najde vždy. Robert Urbánek na úspěch nemusel dlouho čekat. O jeho gin projevily zájem přední bary už během prvních třech měsíců prodeje. Za další tři měsíce už začal gin dodávat i do velkoobchodů. Za první rok svého životního byznysu prodal dokonce tři tisíce lahví, což je na malou destilérku mimořádný úspěch.
Robert Urbánek by mohl zvýšit prodej, není to však jeho cíl. Těší jej, že si ve své nenápadně vyhlížející palírně nacházející se v Brně na Palackého třídě, dělá všechno sám. Sám vymýšlí a pálí gin, sám si zajišťuje marketing a obchodní činnost a sám si také ve své palírně i uklízí.
Lidé mohou jeho palírnu dokonce osobně navštívit a podívat se mu přímo “pod ruce”, jak gin osobně vyrábí. Vedle toho nabízí zájemcům degustaci trvající až dvě hodiny, které kromě ochutnávky nejtypičtějších zástupců světových ginů včetně ginu jeho vlastní výroby zahrnují také přednášku o historii ginu.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.