Bill Gates aneb jak šel život genia a zakladatele Microsoftu

Příběhy podnikatelů

Přidal andysek, dne 19. 06. 2019,  0x


Někteří lidé mají předurčeno stát se výjimečnými osobnostmi, jejichž cílem je přinášet něco nového, něco výjimečného a bořit zavedené pořádky. Svět posouvají mílovými kroky kupředu. Bez nich bychom stále vylévali splašky z oken a mysleli si, že svět je placka. Přesně takovou osobností je Bill Gates, zakladatel Microsoftu. 


Jméno Billa Gatese je známo po celém světě. Ne každý možná ví, kvůli čemu přesně je tak slavný, jeho jméno ale zcela určitě zaslechli a minimálně tuší, že je spojený se světem počítačů. Ještě  na univerzitě už patřil mezi nejbohatší lidí na světě. Není divu vzhledem k tomu, že jeho produkty známe a používáme každý den.

Osudové setkání třináctiletého Billa Gatese s počítači

Bill se narodil v roce 1955 v Seattlu právníkovi a učitelce jako William Henry Gates. Pro počítače a programování se nadchl hned, když jako třináctiletý kluk poprvé v roce 1968 usedl k počítači. Tedy k počítači, zapomeňte na současné nadupané stroje. Tehdejší stroje se s těmi současným nedali porovnávat. Však na tom má Bill Gates také ohromný podíl.


Bill byl hubený a plachý teenager s neuvěřitelným nadáním pro matematiku a logiku, který rozhodně nepůsobil jako přirozený vůdce. V šesté třídě přestoupil na prestižní soukromé škole Lakeside, kde se poznal s Paulem Allenem, se kterým přemluvili jednu počítačovou firmu, aby jim umožnila přístup k úplně novému typu počítače. Za to jim pomáhali vyhledávat a opravovat chyby v systému.


V sedmnácti letech vydělal své první peníze, když pro školu vymyslel speciální počítačový program na vytváření školních rozvrhů. Ve stejné době s Paulem založili svou první firmu Traf-O-Data na vytváření systému pro analýzu dopravního provozu.

Bill Gates a Paul Allen - neporazitelná dvojka

V roce 1973 nastoupil na univerzitu Harvard. Prvním společným úspěchem Billa Paula byl programovací jazyk BASIC vytvořený pro počítač Altair 8800, což byl první osobní počítač (tzv. mikropočítač). A právě tehdy se svým přítelem Paulem založil firmu Micro-Soft (později Microsoft Corporation), která mu přináší pohádkové zisky dosud. Ve třetím ročníku studia na univerzitě ukončil a začal se věnovat podnikání.


Na vrchol je vynesla společnost IBM, která pracovala na vývoji osobního počítače a potřebovala kvalitní operační systém. Oslovili Microsoft a na světě se objevily počítače s operačním systémem MS-DOS, kteří si pamatují současní čtyřicátníci. Od té doby si Microsoft doslova vytvořil monopolní postavení (říká se, že občas i na hraně zákona) a jeho operační systémy (Windows 95 až Windows XP) využívá více než 90 % všech počítačů na světě.


V 90. letech se zaměřil na internet, který se ve světě začal šířit doslova světelnou rychlostí. Nejvíce se mu podařilo uspět na poli internetových prohlížečů, kde se jeho Internet Explorer stal jedničkou mezi prohlížeči.

Od zakladatele Microsoftu až po charitativní činnost

Už ve dvaceti letech Bill Gates svému profesorovi tvrdil, že za deset let bude milionář. Ne že by úplně lhal, ale přesný také zrovna neměl. Ve třiceti letech Bill už patřil mezi miliardáře a jeho bohatství neustále narůstalo. Dnes je Bill Gates považován za jednoho z nejbohatších lidí světa. Jeho majetek je odhadován na nějakých 85 až 90 miliard dolarů.


Na přelomu tisíciletí v roce 2000 skončil ve funkci generálního ředitele Microsoftu, kterou předal svému letitému příteli Steve Ballmerovi, jehož poznal na univerzitě. Sám pro sebe si vytvořil funkci hlavního softwarového technika. Nakonec si ponechal pouze funkci předsedy správní rady a poradce a v roce 2008 se společně se svou ženou Melindou vrhl na charitativní činnost v podobě Nadace Billa a Melindy Gatesových.


Tato nadace si zaslouží větší uznání než celý Microsoft, ačkoliv bez něj by žádná taková nadace neexistovala. Nadace patří mezi největší na světě a posílá peníze všude, kde jsou potřeba, ať už se jedná o boj s AIDS a dalšími nemocemi, které ohrožují především země třetího světa či podporování studia chudých dětí po celém světě. Celkem právem mu britská královna Alžběta II. udělila rytířský čestný řád.





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.