Český outdoorový král Roman Kamler pronikl až do země vycházejícího slunce

Příběhy podnikatelů

Přidal andysek, dne 5. 06. 2019,  0x


Česká republika je, co se týče outdoorového oblečení a vybavení, považována za takovou “malou velmoc”. Stále tu máme pár firem, které trvají na kvalitě, a proto vyrábí doma v Česku a ne v Číně. A daří se jim. Jedním z nich je Roman Kamler a jeho značka Tilak specializující se na nepromokavé a prodyšné oblečení. 


Říká se, že všechno špatné je pro něco dobré. Moudré přísloví přesně sedí na českého horolezce a majitele outdoorové značky Tilak Romana Kamlera, a potažmo i nás, outdoorové fanoušky a šílence. Kdyby totiž nebylo totalitního režimu, nebyla by nouze na trhu, mladý student a horolezec Roman Kamler by měl co na sebe a nic by jej nepřimělo vrhnout se do šití vlastního oblečení.

“Neměl jsem v čem spát, neměl jsem v čem chodit”, vzpomíná Kamler

Tak nějak se začal psát neuvěřitelný příběh českého úspěšného podnikatele Romana Kamlera. V polovině 80. letech studoval na vysoké škole a ve volném čase lezl po horách. Za totality se nedalo sehnat nic pořádného, a tak prostě začal šít. Nejprve si ušil pořádný spacák, a poté i nepromokavou bundu. Brzy začal šít ve větším, a tak v roce 1986 ještě za hluboké totality založil firmu.


Po pádu totality Roman Kamler sebral odvahu a na vlastní pěst vyrazil vyjednávat s německou firmou Gore, vyrábějící speciální voděodolnou membránu Gore-tex. S partou kamarádů nasedl do staré škodovky, v Německu přespal ve stanu a ráno na sebe hodil oblek. Třešničkou na dortu jeho image "ala podnikatel" byl otcův kožený kufřík, který byl dočista prázdný. Odvážný krok však přinesl ovoce. Vedení Gore jej krátce poté přijelo navštívit do Šumperka, kde si s mladíkem nadšeným do outdooru plácli.

Tilak je česká firma a českou firmou zůstane

Ukázalo se, že Roman Kamler je skutečně dobrý podnikatel. Od uzavření spolupráce s Gore jde výroba nahoru. Zpočátku musel každé dva roky vyhledávat nové větší prostory, nakupovat další a další stroje a přibírat lidi. Dnes největší problém nepředstavuje odbyt, ten je stále ohromný, ale nedostatek kvalifikovaných lidí. Najít skutečně dobrou švadlenu je ohromný problém.


Roman nikdy nepodlehl tlaku, aby kvůli nižším nákladům i výsledné ceně přenesl výrobu do levnější Číny. Tilak je a zůstane českou firmu, která nikdy nebude vyrábět nikdy jinde na úkor kvality. Jeho cílem je vyrábět špičkové věci, a proto chce mít výrobu pevně pod kontrolou. Lidem to evidentně nevadí. I přesto, že Tilak patří k těm dražším, je poptávka ohromná, a firma doslova nestíhá vyhovět požadavkům trhu.

S Tilakem do celého světa

Na mysli v tomto případě nemáme to, že s oblečením Tilak můžete vyrazit za dobrodružstvím do celého světa. To je samozřejmost. Tilak je však ryze česká značka, která je díky své kvalitě známá po celém světě. Roman Kamler své výrobky vyváží do různých koutů světa. Největším zahraničním odběratelem je přitom Japonsko, které si Tilak doslova zamilovalo. Speciálně pro Japonce Tilak vyrábí městskou fashion značku Poutník.


Představy o budoucnosti Romana Kamlera jsou naprosto jasné. I nadále se chce držet své filozofie nepodléhat krátkodobé módnosti, které panuje i na outdoorovém trhu, a v první řadě používat ty nejlepší materiály, technologie, střihy a designy. A to vše v moderní dílně s nejmodernějším vybavení v nenápadném českém městečku Šumperk.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.