Conrad Hilton - legendární hoteliér a zakladatel impéria hotelů Hilton

Příběhy podnikatelů

Přidal admin, dne 10. 09. 2019,  0x


Síť hotelů Hilton letos oslavila významné výročí. V květnu 2019 uběhlo přesně 100 let od doby, kdy jistý mladý muž s velkými ambicemi jménem Conrad Hilton založil svůj první hotel a položil tak základy jednoho z nejslavnějších a největších hotelových řetězců na celém světě. 


Conradu Hiltonovi bylo už 31 let. Působil v armádě, v politice i v bankovnictví. 31. května 1919 přijel do texaského města Cisco, aby zde koupil banku. Banku nakonec nekoupil, což se ukázalo jako správný tah. Životní obchod přesto ten den uskutečnil a vstoupil do světa hotelnictví.

Conrad Hilton: Rozený obchodník

Na přelomu 19. a 20. století byla Amerika zemí netušených možností. Byla to doba, kdy houževnatí lidé dosahovali úspěchů, ze kterých jejich potomci žijí dodnes, a nám ostatním se o takovém životě jenom zdá. Takový byl příběh zakladatele hotelového impéria Conrad Hilton.


Jeho otec Augustus se narodil v Norsku a do Ameriky přicestoval v 80. letech 19. století. Usadil se v Novém Mexiku a v roce 1885 si za ženu vzal Mary, dceru německého obchodníka. Celým jménem Conrad Nicholson Hilton se narodil jako druhé dítě v roce 1887 na Boží hod a po něm následovalo ještě šest sourozenců.


Otec provozoval obchod se smíšeným zbožím. Byl to prostě rozený obchodník. V roce 1904 prodali uhelný důl. Náhlého bohatství si však užívali velmi krátce. O peníze je totiž připravila recese. Aby situaci ustali, rodinný dům přeměnili na prosperující hotel. A tak v mladém věku Conrad Hilton chtě nechtě získal své první a velmi cenné zkušenosti s fungováním hotelu.

Conrad Hilton: Nechtěl být stínem svého otce

Conrad vystudoval vojenskou akademii a po dokončení studií začal působit v otcově podnikání. Stal se sice otcovým obchodním partnerem, jenomže Conrad chtěl mnohem více, než žít a prosperovat ve stínu svého úspěšného otce-podnikatele. Nakonec otcův obchod opustil a dal se na politiku. V roce 1917 USA vstoupila do první světové války a Conrad odešel bojovat do Francie, odkud se vrátil po smrti otce, který zemřel při autonehodě.


Conrad Hilton se v roce 1919 vrátil domů do Ameriky s touhou rozjet vlastní byznys. Jeho původním záměrem byla koupě banky v texaském městě Cisco, jenomže prodejce na posledních chvíli zvedl cenu, na kterou odmítl přistoupit. Conrad ale z města neodjel a peníze investoval do koupi špinavého, laciného, ale neustále plného hotelu Mobley. V tu dobu se zde totiž rozjížděl byznys s ropou a lidé sem přijížděli s úmyslem rychle a snadno zbohatnout.

Impérium Hilton: Nahoru, dolů a zase nahoru

Conrad z laciné a zaplivané noclehárny vybudoval slušný hotel a hosté se k němu jenom hrnuli. Hotel byl neustále plný a sám Conrad se svým společníkem museli spát na židlích v kanceláři, aby svá lůžka pronajali. Podle jeho slov, musí být využitý každý prostor. Zmenšili recepci, restauraci, která nepřinášela žádný zisk, raději zrušil a nechal ji přestavět na další pokoje. V hotelech otevřel butik a stánek s občerstvením.


Hiltonovi se dařilo a vydělával tak, že se rozhodl investovat a postupně koupil další dva hotelu. V roce 1925 v Dallasu dokonce postavil svůj první vlastní hotel Hilton. To se neobešlo bez velkých překážek a finančních problémů, ale stavba luxusního hotelu byla úspěšně dokončena. Hodně mu přitom pomohly jeho přesvědčovací a vyjednávací schopnosti.


Hiltonovo impérium se začalo úspěšné rozrůstat a každý rok byly otevřeny dva nové hotely. Úspěch přerušila Velká finanční a hospodářská krize na přelomu 20. a 30. letech. Jenomže Conrad Hilton byl rozený obchodník, který se uměl v těžkých chvílích otáčet. Conrad se musel hodně uskrovnit, zavíral celá patra, vždy však dbal, aby pohodlí hostů nebylo krizí nijak ovlivněno. Nakonec jeho “impérium” končí v rukách věřitelské rodiny Moodyových, které nesplatil půjčku.

Conrad Hilton však vytrval a znovu se postavil na nohy. Nejenže splatil všechny své dluhy, ale na konci 30. let už rozjíždí novou etapu v hoteliérství. Koupil hotel mimo stát Texas v San Franciscu a postupně skupoval další a další hotely, jejichž cena byl v důsledku finanční krize minimální. V roce 1943 síť hotelů Hilton pokrývala území USA a nakonec se mu podařilo koupit i největší hotel světa Stevens v Chicagu.

Od té doby Conrada čekaly samé úspěchy a z financí, které jeho impérium vydělává, žije celá rodina. Kdo by tak neznal například jeho výstřední vnučku Paris Hilton. On sám zemřel v roce 1979.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.