František Fabičovic a Radka Prokopová - začínali jsme v garáži

Příběhy podnikatelů

Přidal admin, dne 13. 09. 2019,  0x


Manželé František Fabičovic a Radka Prokopová společně vedou břeclavskou firmu Alca plast, největšího českého výrobce sanitární techniky. Dnes sice zaměstnávají přes 60 zaměstnanců a evidují obrat přesahující miliardu korun, začátky ale lehké nebyly. Jejich společné podnikání začalo v roce 1998 v garáži a nejvíce jim paradoxně pomohlo krizové období v roce 2008. 

Alca plast - jak to začalo

František s Radkou založili firmu Alca plast před více než 20 lety v roce 1998. Tehdy jejich produktové portfolio tvořilo pár výrobků a to doslova - napouštěcí a vypouštěcí ventily. Později přibyly umyvadlové sifony. Rozjezd firmy se podařil a už v roce 1999 se manželé přesunuli z garáže do areálu bývalého břeclavského podniku Dřevospoje. Týž rok už se jim podařilo otevřít i první pobočku v zahraničí a to na Slovensku.


V roce 2001 se manželé František Fabičovic s Radkou Prokopovou zúčastnili prvního veletrhu v Brně a hned si z něj odvezli Zlatou medaili za dvoutlačítkovou splachovací armaturu. V následujících letech firma Alca plast vytrvale rozšiřuje produktovou nabídku o další výrobky, otevírá další a další pobočky na území České republiky i mimo ní, a také si buduje vlastní nové sídlo s moderním koupelnovým studiem.

Alca plast - zaměřili jsme se na vlastní vývoj

Podle Radky jim v růstu hodně pomohlo to, že se od začátku zaměřovali na vlastní vývoj a výrobu, zatímco většina konkurenčních firem výrobky pouze dovážela z ciziny. Hodně jim také pomohl krizový rok 2008. Alca plast tehdy patřila k malému množství firem, které krize neoslabila, ale naopak posílila. Díky tomu se podnik Františka a Radky úspěšné rozrůstal a stali se lídrem na českém trhu. Zájem o její produkty měli nejen běžní zákazníci, ale také odborníci - instalatéři a velkoobchody.


Po více než 20 letech Alca plast vyrábí přes 600 produktů v oboru sanitární techniky, které prodávají nejen v České republice a Evropě (obchodní pobočky mají v šesti zemích - Slovensko, Rumunsko, Maďarsko, Rusko, ), ale také je vyváží do okolního světa (např. střední Amerika, Blízký východ, Afrika). Zaměstnávají přes 600 zaměstnanců, díky čemuž patří k předním zaměstnavatelům v Jihomoravském kraji, a dosahují ročního obratu přes jednu miliardu korun.

František Fabičovic a Radka Prokopová - úspěchy a ocenění

Oceněním z prvního veletrhu v Brně to neskončilo. V roce 2012 obdrželi první místo za Podnikatelskou nemovitost a o dva roky je mimořádně potěšila cena Red Dot Award 2014 za kolekci splachovacích tlačítek FLAT. Ve stejném roce byli rovněž oceněni v rámce akce Gaia Award konané na veletrhu v Dubaji za jedinečný modul Ecology.


Jejich úspěchy nezůstaly mimo pozornost správných kruhů ani v České republice. Radka Prokopová byla vyhlášena Manažerkou roku 2015 a to za nastavené metody moderního řízení společnosti a o dva roky později se umisťuje do žebříčku TOP žen Česka po bok dalších nejvýznamnějších žen českého podnikání.


V roce 2017 Alca plast zvítězil v Ceně českých lídru za kraj Praha a stává se členem “klubu” Mezi Českými 100 Nejlepšími. V roce 2018 obdrželi první místo za bezdotyková tlačítka Night Light na soutěži iF Design Award 2018. Letos v únoru 2019 se dočkali významného ocenění EY Podnikatel roku 2018 za jihomoravský kraj a březnu se stali EY Podnikateli roku 2018 za celou Česko republiku.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.