Investování do podílových fondů

Investování

Přidal tomasjednicka, dne 28. 06. 2018,  0x


Existují různé možnosti, jak získat dostatek finančních prostředků na spokojený život ve stáří, na zajištění nejlepšího vzdělání pro vaše dětí či koupi domu. Nejlepší je nechat vydělávat vlastní peníze. Velmi přínosné jsou podílové fondy, které představují jeden z bezpečnějších způsobů zhodnocení vlastních volných prostředků. Samozřejmě je důležité správné načasování. Podílové fondy mohou být rizikové zejména tehdy, pokud se do nich investuje v nesprávnou dobu.

Co jsou podílové fondy?

Na začátku se hodí trocha teorie. Podílové fondy jsou založené na principu kolektivního investování. To znamená, že do podílového fondu vždy investuje skupina investorů, a právě jejich vklady tvoří celý majetek podílového fondu. Na základě výše vkladů jednotlivých investorů se liší jejich podíl na majetku. Čím větší vklad, tím více podílových listů investor vlastní.

Podílový fond spravuje správce fondu - profesionální investiční společnost. Ta, respektive její zaměstnanci, svou práci vykonává za peníze od investorů - poplatky. Mezi obvyklé činnosti správce fondu patří nákup různých druhů cenných papírů a také vhodné rozložení investičního rizika, které by jinak každý investor nesl sám. 

Podílové fondy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené investory

Hlavní výhodou investování do podílových fondů je to, že jsou vhodné i pro začátečníky i zkušené investory. Nevyžadují žádné zkušenosti ani znalosti o investování. Investovat přitom lze již od pár set korun měsíčně. Jsou tedy ideální pro ty, kteří chtějí investovat bez velkých starostí, i pro ty, kteří se chtějí o investování něco naučit. Další výhodou, a možná tou nejdůležitější, je možnost vyššího zhodnocení vlastních prostředků, než nabízí konzervativní produkty (např. spořící účty).

Výhody investování do podílových fondu stručně:  

  • Vhodné i pro začátečníky, nezkušené a drobné investory
  • Možnost investování od pár set korun měsíčně
  • Bohatá nabídka podílových fondů
  • Rozložení investičního rizika
  • Daňové zvýhodnění
  • Dobrá likvidita
  • Částečný dozor České národní banky

Investování do podílových fondů - peníze až za pár let

Podílové fondy samozřejmě nejsou dokonalé. To ale není žádný finanční produkt nebo služba. Nejméně žádoucí jsou jako obvykle poplatky. Nejčastěji si investiční společnosti účtují vstupní a správcovský poplatek. Za své peníze můžete dostat kvalitní a odborné rady, ale také správu portfolia v mezích statusu fondu a líbivý marketing.

Vstupní poplatek nový investor hradí zároveň s nákupem podílových listů a pohybuje se od 1 % do 5 % s ohledem na typ fondu. Správcovské poplatky kryjí náklady spojené se správou fondu a jeho majetku a pohybují se kolem 1,5 % ročně z hodnoty investice. 

Další nevýhodou je fakt, že úspěšná investice potřebuje dostatek času. To znamená, že investoři zhodnocení svých peněz pocítí až za několik let. Není to tedy tak, že byste do fondu poslali pár tisíc korun a za půl roku jste měli dvojnásobek nebo dokonce trojnásobek. Poslední nevýhodou je míra investičního rizika. Ta je ale v případě podílových fondů jedna z nejnižších. 

Nevýhody investování do podílových fondu stručně: 

  • Výnos z investice není garantován
  • Investice nejsou pojištěné
  • Hodnoty investic mohou značně kolísat
  • Poplatky, srážky, přirážky

Jak vybrat podílový fond

Pokud vám investování do podílových fondů učarovalo a jste srozumění s výhodami i nevýhodami, nastal čas si nějaký vybrat. Podílových fondů existuje ohromné množství a liší se zvolenou investiční strategií. Zkušený investiční poradce by vám měl s výběrem vhodného fondu dobře poradit.

Některé jsou méně rizikové, ale přináší jistý, byť menší zisk. Jiné jsou rizikovější, ale zase nabízí větší výdělek. Záleží tedy pouze na vás, jak moc jste ochotní riskovat. Čím rychleji chcete vydělat, tím menší bude výsledný zisk. Dáte-li však svým investicím dostatek času, vyděláte více. Postupem času se totiž riziko snižuje a potenciální zisk naopak narůstá.

Typy podílových fondů:

  • Fondy peněžního trhu - pravidelné a stabilní zhodnocení vkladů s minimálním rizikem, min. investiční horizont 6 měsíců.
  • Dluhopisové fondy - dobré zhodnocení vkladů, menší míra rizika, min. investiční horizont 2 roky.
  • Akciové fondy - dlouhodobě nejvýnosnější typ, hrozí krátkodobé výrazné výkyvy cen fondů, min. investiční horizont 5 let.
  • Smíšené fondy - různé druhy aktiv - akcie, dluhopisy i pokladniční poukázky, doporučený investiční horizont 3 roky.
  • Fondy fondů - rozložení aktiv do více typů podílových fondů, doporučený investiční horizont 3 roky.
  • Garantované fondy - garance návratnosti celé nebo části vkladů za cenu menšího zisku.

Rada na závěr: Každé investování je risk. Je proto dobré mít vytvořenou vlastní finanční rezervu, kterou budete mít okamžitě k dispozici. V případě nenadálých výdajů či finančních potíží by byla velká škoda prodávat podílové listy v nejméně vhodnou chvíli.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.