Jak investovat do umění

Investování

Přidal tomasjednicka, dne 28. 06. 2018,  0x


Investovat a tedy zhodnocovat vlastní prostředky lze různými způsoby. Češi nejvíce využívají nevýhodné penzijní připojištění a stavební spoření. Stále více lidí investuje do podílových fondů a menší procento ukládá své finance do zlata a cenných kovů. Velice zajímavé možnosti nabízí také investice do umění.

Umění bývalo hlavně výsadou bohatých lidí. Ti měli a mají dostatek prostředků, aby mohli umění nejen obdivovat, ale také jej nakupovat. To už ale tak zcela neplatí. Dnes je umění dostupnější i širší veřejnosti, která projevuje zájem o umění nejen z pohledu estetické radosti a duchovního přínosu, ale také jako zajímavé investice.

Investice do umění - dlouhodobá investice, kterou ocení další generace

Stále více lidí si uvědomuje, že se vyplatí do umění investovat. Nemusí přitom jít o díla za stovky tisíc až miliony korun. Objektem zájmu se stávají umělecká díla za mnohem nižší cenu, jejichž hodnota v průběhu let roste. Samozřejmě se tak děje v horizontu desítek let, takže investice do umění je vhodná pouze jako dlouhodobá investice.

Očekávat, že hodnota nakoupeného díla vzroste během pár měsíců, je poněkud naivní. Ideální je časový horizont 10 až 20 let. Samozřejmě mohou existovat i výjimky. Trh s uměním je velmi dynamický a při správném výběru autora a díla lze dosáhnout zajímavého zhodnocení i za “pouhých” 5 let. To je však otázka znalostí, zkušeností a samozřejmě i štěstí. 

Investor do umění je více než sběratel

Lidé, kteří umění nakupují ve velkém se za investory příliš nepovažují. Spíše za velké milovníky umění a sběratele. Umění totiž nenakupují proto, aby na něm vydělali. Většinou počítají s tím, že jim oceňovaná a dobře hodnocená umělecká díla zůstanou v majetku, aby se z nich mohli těšit.

Stále častěji se však objevují i znalci umění, kteří prosazují lehce odlišný přístup k umění, a od nákupu umění si slibují více než jen sběratelský zážitek. Češi patří mezi konzervativní národy a v otázce umění preferují díla starších a prověřených umělců. Hodně žádané jsou v tomto směru umělci z počátku 20. století, období první republiky a po válce (např. Josef Čapek, Jan Zrzavý, František Kupka, Jan Preisler a další). Nejmenší zájem mezi českými investory do umění je o zahraniční umělce, staré mistry či pravý čínský porcelán. 

Investování do umění vyžaduje kapitál

Investice do umění se hodně odlišují od penzijního připojištění i podílových fondů. Zde nejsou nutné žádné znalosti a v druhém případě se o vše potřebné postará správcovská investiční společnost, samozřejmě za tučnou provizi. Umění vyžaduje mnohem více - lásku k umění, orientace v oboru, odpovídající znalosti a nejlépe i zkušenosti a samozřejmě chuť investovat a základní kapitál. Samozřejmostí by měla být i znalost finančních záležitostí. Bez peněz na trhu s uměním nelze uspět.

Pokud přemýšlíte nad investicí do umění, držte se následujících 4 zásad:

  • Investujte do umění pouze tehdy, pokud vám přináší radost.
  • Nakupujte díla, která se vám líbí.
  • Nikdy se nenechte přesvědčit o nákupu umění, které vás neoslovilo.
  • Nejlepší zhodnocení zpravidla nabízí kvalitní umění.

3 rady, jak investovat do umění

Investování do umění má smysl pro ty, kdo uměním žijí. Pokud vás umění nijak neoslovuje a obraz pro vás prostě představuje obraz, vyberte si raději jiný způsob zhodnocení svých peněz. Investování do umění je prostě pro nadšence.

1. Vyberte si autora a dílo 

To je samozřejmě nejtěžší krok. Zatímco jeden rok je vyhledávaný jeden styl, o pár let později jsou oblíbení úplně jiní autoři. Ano, i v umění hraje velkou roli “móda a trendy”. Odborníci radí investovat do kvalitnějších, byť dražších děl, u nichž hodnota nekolísá, ale roste. Obezřetně je třeba přistupovat k současnému umění. Díla mnoha akademicky vzdělaných umělců byla ceněna spíše za jejich života, než poté. Při koupi takového díla je nutné počítat s tím, že byť půjde o vysoce kvalitní dílo, jeho cena časem klesne.

2. Kde nakupovat umění 

Možností se nabízí hned několik. Nejčastěji se jedná o galerie, umělecké ateliéry či aukce. Aukce bývají hodně o emocích a dílo tak můžete nakoupit dráže, než když si vyhlédnete v galerii a s nákupem si dáte na čas. Za výjimečný zážitek je považován nákup díla v ateliéru vybraného autora. Pozor si dávejte na internetové bazary, kde se prodávají falzifikáty nejčastěji.

Až získáte zkušenosti, možná přijdete na způsob, jak díla nakupovat výrazně levněji. 

3. Dávejte si pozor na pravost díla

Největší riziko nákupu falšovaného díla hrozí u starších již nežijících autorů, naopak nejmenší u současného moderního umění. Zejména při nákupu dražších děl je doporučené zajistit si nezávislé a zkušené poradce, kteří dokáží odhalit padělek. V České republice poradci nehrozí žádný trest za špatné rozhodnutí. Kvalitní galerie a ateliéry k zakoupeným dílům zároveň dodávají certifikáty originality. V případě, že by byla originalita díla zpochybněna, jsou investorovi vráceny peníze v plné výši.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.