Jak najít vnitřní klid?

Osobní rozvoj

Přidal hana, dne 24. 07. 2018,  0x


Časté přemýšlení a to naprosto nad vším, je v dnešní hektické době téměř na denním pořádku. Neustále o něčem přemýšlíme, přehráváme si v hlavě různé scénáře a dokola se tak vracíme zpět do minulosti, kdy k těmto situacím došlo. A to je ten problém, proč valná většina z nás nemůže za žádnou cenu najít svůj vnitřní klid. Zamotáváme se totiž ve spletitých stavech, které nedokážeme popsat a poté máme jednoduše pocit, že nás tato pomyslná pavučina neustále dokola obmotává a my se nemůžeme dostat ven. Naše mysl neustále pracuje na různých myšlenkách a to jen proto, aby se něčím zaměstnala. Místo toho, aby ale tyto jednotlivé myšlenky měli své logické opodstatnění a hloubku, mají spíše bezvýznamný charakter a my se díky nim nedokážeme plně soustředit na to, co je přítomné. A pocit, který nás žene neustále něco dělat, nám nedovoluje v sobě svůj vnitřní klid nalézt, jelikož tuto aktivitu jednoduše nezná. Pokud se ale dokážeme těkající mysli zbavit, budeme na nejlepší cestě za tím, nalézt svůj vnitřní klid. Přestaňme tak konečně vymýšlet nové a nové příběhy, které jsou pro nás jen zdrojem nelibosti i když je tato vlastnost lidí naprosto normální. Zkroťme, tak tyto pocity a místo nich si raději vytvořme nějaký mentální vzor, ke kterému se budeme moci svou myslí každý den uchylovat.  

Snažme se nalézt alespoň chvilku klidu 

Obětovat každý den jednu minutu svého času, může chtě nechtě opravdu každý. Na tuto minutu se zkuste posadit, zavřít oči či se jen tak nečině podívat z okna. Ve své blízkosti nemějte nic, co by vás mohlo rozptylovat a zkuste se zamyslet nad tím, jak se momentálně cítíte. Máte pocit frustrace? Jste naštvaní? Šťastní? Popřemýšlejte i o tom, které aktivity jste během dne museli dělat. Pracovali jste těžce celý den a máte dobrý pocit, že jste zvládli všechnu zadanou práci na jedničku? Anebo vás celým dnem provázela prokrastinace? A co pocity? Měli jste dnes nával vzteku či jste naopak cítili dobrou náladu ve vzduchu? Vybavte si všechny tyto pocity do sebemenšího detailu a neodsuzujte je, spíše je velmi důkladně prozkoumejte ze všech možných úhlů pohledu.  


Zkuste si položit otázku, proč k vašemu náhlému návalu vzteku dnes došlo? Máte za sebou nějakou nevyřešenou situaci, která vás stále provází životem? Či se jednalo pouze o zkratovité jednání, jelikož se již delší dobu cítíte být ve stresu? Porovnejte svou aktuální situaci, ve které se nacházíte s tou, ve které byste se nacházet chtěli a položte si otázku, „co mi tedy opravdu chybí?“ Poté se zaměřte na své tělo, které se může také cítit unaveně, a zjistěte, jak jsou na tom vaše nohy, ruce, krk, hrudník či paže a popište, jaké pocity v sobě nyní cítíte. Je to vděčnost, nenávist, láska či rozmrzelost? Poté se znovu hluboce nadechněte a vraťte se k činnosti, od které jste si dali na tuto jednu minutu pauzu. Pokud tento rituál budete praktikovat každý den, uvidíte, že si za krátkou dobu vypěstujete i vy svůj vnitřní klid.  

Čtěte, choďte na jógu nebo jděte na procházku 

Je obrovská škála možností jak v sobě najít vnitřní klid a pohodu. Pomohou nám totiž i aktivity, na které často zapomínáme či se domníváme, že na ně jednoduše nemáme čas. Zkuste si tak například jedno odpoledne vzít do ruky svou oblíbenou knihu, sednout si na místo, které je vám příjemné a soustředit se výhradně na její čtení. Anebo se přihlaste na hodinu jógy. Ta je totiž přímo stvořená k tomu, abychom uvolnili nejen své tělo, ale i mysl. Některé jógové pozice jsou k tomu dokonce výhradně určeny. Anebo si zajděte na malou procházku třeba jen kolem vašeho domu či do nedalekého parku. I tělo, které je v pohybu totiž umí odpočívat. Vždy, když budete pociťovat, že se vám v hlavě hromadí zase další kupa myšlenek, u kterých nevíte, co s nimi, jednu z těchto či mnohých jiných aktivit rozhodně uskutečněte, co nejdříve to jen bude možné.  

Váš mozek a emoce musí být v rovnováze 

Nezapomínejte na to, že váš mozek a emoce musí být ve vzájemné rovnováze a souladu. Jedině tak v sobě budete moci najít svůj vnitřní klid. Jak toho tedy docílit a oprostit se od událostí, které se vám v hlavě neustále vrací?  

Naučte se odpouštět nikoliv zapomínat 

Pokud se budete ve své hlavě neustále vracet k dávné křivdě či zradě na vaši osobu, nikdy nedostanete šanci na to, posunout se v životě dále. Jedině když dotyčnému odpustíte, uleví se vám. Mějte ale na paměti, jak se daný člověk zachoval, pamatujte si to. Jen se v tom již dále nešťourejte a přijměte realitu takovou, jaká doopravdy je.  

Žijte přítomností a nevracejte se k minulosti 

Neustále si v hlavě přehráváte váš neúspěch nebo dokonce úspěch z minulosti a stále tím žijete? Udělejte za svou minulostí tlustou čáru a jděte vpřed. Ten, jenž řeší minulost, se asi jen těžko posune někam dále. Nezabývejte se tak minulostí a soustřeďte se už jen na přítomnost.  

Zbavte se negativních „přátel“ 

Zní to možná trochu surově, ale bohužel je to tak. Jen pokud se zbavíte svých negativních „přátel“, kteří vás pouze vysávají a vzbuzují ve vás emoce, jakými jsou například zášť, nenávist či dokonce závist, budete si moci začít plnit své cíle a odbourat negativní myšlení, které ve vašem životě nemá místo.  


V neposlední řadě také nezapomínejte na to, že byste měli vroucně milovat všechny, kteří jsou ve vašem životě důležití a to bez ohledu na to, zda je to váš partner, dítě, rodina či blízký přítel. Láska a pochopení pro vaše nejbližší, vás udělá šťastnějším a pomůže vám rozhodně, jako téměř nic na světě, nalézt opravdový vnitřní klid, po kterém tak moc toužíte.  

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.