Jak napsat a vydat knihu

Osobní rozvoj

Přidal simcasimca, dne 30. 07. 2018,  0x


Milujete knihy. Jsou doslova vaším smyslem života. Hlavou vám víří vlastní nápady a myšlenky. Dobrý vtip střídá lepší vtip. Není divu, že si už delší dobu zahráváte s myšlenkou napsat vlastní knihu. Splnit si tak velký sen stát se spisovatelem, jehož knihy si přečte nejen autor a najatý korektor.

Stačí nahlédnout do malých i velkých knihkupectví či si prohlédnout nabídku e-shopů knihkupectví. Nabídka knih je tak ohromná, že si každý začínající autor zaslouží obdiv. Za to, že najde odvahu pokusit se prorazit v záplavě tisíců spisovatelů a jejich příběhů. Vypadá to sice nemožně, ale jde to. Chce to však velký talent a pořádnou dávku štěstí. Chcete-li napsat a vydat knihu, nečekejte na ideální okamžik začněte hned. Úspěch nepřijde sám od sebe. Úspěchu předchází dřina a odříkání.

Na začátku byla myšlenka

Je jedno, zda se rozhodnete napsat knihu plnou humorných historek, romantický příběh o velké lásce či napínavou detektivku. Na začátku potřebujete nápad. Možná už jej máte a trkl vás do nosu podobně jako tři oříšky Popelku v oblíbené pohádce. Nebo svůj životní nápad teprve vyhlížíte. Vnímejte své pocity, zkoumejte své sny, dívejte se kolem sebe, jděte mu prostě naproti a on k vám jednoho dne přijde. Jakmile se tak stane, vycítíte, že by z toho mohla být kniha. Dobrá kniha.

Nejprve si s nápadem trochu pohrajete. Podívejte se na něj z různých úhlů, rozviňte jej do všech směrů. Své myšlenky si zapisujete a nenechte je zapadnout do zapomnění. Brzy zjistíte, že se vám na papíře objevuje základ vašeho první románu. Nastal čas vyhrnout si rukávy, jak se říká, a vrhnout se do práce. Počítejte s tím, že to nebude snadné. Někdy vám psaní půjde od ruky, jindy se vám nepodaří napsat jedinou kloudnou větu. Vydržíte-li, jednou nastane den, kdy napíšete ono obligátní “the end”. 

Psaní od ruky versus osnova

Většina zkušených spisovatelů nejprve rozvine myšlenku a téma nové knihy a připraví si předběžnou osnovu. Podle nich je důležité mít začátek, prostředek a konec knihy. Osnovu postupně rozvíjí a ke každému bodu si píší poznámky. Dobrá osnova slouží jako opěrný bod. Pomůže vám udržet linii příběhu, zbytečně neuhýbat a vyhnout se tomu, že napíšete nedokončený příběh jednoduše proto, že vás nenapadne žádný vhodný konec.

Někteří spisovatele prostě začnou psát a vedle sebe pokládají myšlenky tak, jak jak je napadají. Je to o dost těžší způsob psaní knihy, při kterém je velmi snadné odbočit z původní osy příběhu a ztratit se v záplavě myšlenek, které jsou krásné, ale společně nedávají žádný smysl. Vždy je dobré mít knihu promyšlenou předem. Uspořádaná a promyšlená osnova vám psaní první knihy značně usnadní. 

Vznik příběhu - vlastní psaní

Nápad jste si řádně promysleli a vzorně připravili podrobnou osnovu vaší první knihy. Nyní jste na začátku vlastního příběhu o tom, jak napsat knihu. Víte, jaký směrem se bude příběh ubírat i jak skončí. Máte vymyšlené hlavní i vedlejší postavy, jejich charaktery a dokonce znáte i jejich jména. Nastal čas vzít pero do ruky (v dnešní době počítačů a tabletů je to myšleno obrazně) a napsat první větu vašeho příběhu.

Připravte se na momenty, kdy budete žasnout nad tím, jak vám pod rukama vzniká nový svět. Svět, který jste vymysleli právě vy. Počítejte ale i s chvílemi, kdy se vám nebude dařit. Nenechte se odradit a vydržte. Nevzdávejte se. Těžké chvíle vystřídají ty dobré. Příběh se nenapíše sám, musíte to udělat vy. Bude to trvat dny, týdny i měsíce. Některé knihy se píší celé roky, než je autor spokojen. Budou vás bolet záda a budete vyčerpání. Může se stát, že svou vznikající knihu budete zároveň milovat a nenávidět. Není to divné, je to naprosto normální. 

Někteří spisovatelé píší načisto. Mají myšlenky srovnané tak dobře, že dělají minimum úprav. Většina autorů prostě píše a píše. Poté si to po sobě přečte a provede tolik úprav, dokud není spokojen. Můžete se dostat do stavu, který je označován jako “flow”. V tomto stavu budete psát bez ohledu na čas. Nebudete potřebovat jíst ani spát. Vše kolem vás ztratí význam. Nakonec se dostanete až na konec svého příběhu. 

Korektura jako třešnička na dortu

Žádný čtenář nezíská z knihy dobrý pocit, bude-li v ní narážet na velké množství chyb. Jako autor si knihu přečtete několikrát. Než vám v hlavě zazní ono “hotovo”, pravděpodobně provedete stovky stylistický úprav. Jistě si při tom všimnete řady hrubek, které opravíte. Spousta chyb vám ale zůstane utajeno. Je všeobecně známo, že autor spoustu věcí v hotovém textu nevidí. Proto je velmi důležitá korektura, kterou by měl provést odborník. Pokud tedy chcete, aby vaše kniha byla skvělá v každém ohledu.

Než ale knihu odevzdáte korektorovi, oddechněte si. Dejte si pauzu a rukopis na pár dní nechte ležet ladem. Poté se pusťte do finálních úprav. Hodně spisovatelů si knihu vytiskne a poslední úpravy vpisuje ručně. Některé změny prostě nelze dělat u počítače. Jakmile jste s výsledkem vnitřně spokojeni, nechte rukopis přečíst někomu, komu naprosto důvěřujete. Ideálně někoho, kdo má rád knihy a navíc umí skvěle česky. Pokorně si jejich vyslechněte jejich názor a připomínky a nechte si je projít hlavou. Budete překvapeni, jaké vám jejich postřehy mohou výslednou knihu zdokonalit. 

Dejte si pohov

Pokud vás ve fázi dokončování knihy přepadne útlum a jakýsi odpor knihu si znovu přečíst a upravit na základě postřehů beta čtenářů, naslouchejte svému srdci. Nesnažte se silou překonat vtíravý pocit “nemůžu knihu ani otevřít, natož ji posté přečíst”, a dejte si prostě a jednoduše pohov. Začněte se znovu věnovat svým koníčkům, sportujete, zajděte si do kina, vyrazte na prodloužený víkend nebo dovolenou do zahraničí.

Uvolněte se, odpočívejte a znovu najděte nový vnitřní klid. Může to trvat jen pár dní, ale i několik týdnů. Nakonec ale sami poznáte, kdy nastala správná chvíle pustit se úprav, dokud nebudete spokojen. Znovu přijde pocit, že knihu nechcete ani vidět. Tentokrát to ale bude proto, že jste svůj příběh dokončili a už na něm nelze nic změnit. 

Jak vydat knihu

Kniha je hotová a nyní nastává noční můra každého začínající spisovatele. Vydání knihy vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti. Jen pár vyvolených spisovatelů o sobě může říci, že se jeho knihy prodávají samy. Rukopis připravený k vydání, je nejprve nutné zaslat vydavateli či vydavatelům. Budete-li mít štěstí, tak si rukopis přečtou a odpoví vám. Na odpověď si ale můžete počkat (ne)hezky dlouhou dobu.

Pokud vás jedno nakladatelství odmítne, nepropadejte panice a oslovte další. Je-li vaše kniha dobrá, svého nakladatele si jednou najde, a poté přijde nepopsatelný moment, kdy svou knihu spatříte vytištěnou na pultech knihkupectví. Knihu také můžete vydat na vlastní pěst a náklady. Není to snadné, a už vůbec to není levné, v dnešní době sociálních sítí to ale jde. Ten moment, kdy si přivoníte ke knize, jejímž autorem jste právě vy, za to stojí. 

Vydáním ale strastiplná cesta, jak se stát úspěšným spisovatelem, nekončí. Od knihkupectví žádnou velkou snahu o propagaci vaší knihy nečekejte. O tu se budete muset postarat sami. Není to snadné a sami si budete muset vyzkoušet nejrůznější metody, jak svou knihu dostat nejen do povědomí, ale nejlépe do rukou čtenářů.

Největší odměnou pro každého spisovatele jsou nadšené komentáře čtenářů, kteří si knihu přečetli a našli si chvilku, aby napsali pochvalný komentář. Peníze v takový moment hrají minimální, byť velmi příjemnou roli.  




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.