Jak nejlépe poslat peníze do zahraničí

Osobní rozvoj

Přidal simcasimca, dne 31. 07. 2018,  0x


V rámci České republiky proběhne převod peněz do druhého dne, maximálně trvá dva pracovní dny. V případě stejné banky je převod otázkou pár minut. Poslat peníze do ciziny je o něco složitější a mnohdy i o dost dražší. Znáte všechny způsoby, jak poslat peníze do zahraničí?

Při posílání (převodu) peněz je rozhodující rychlost, poplatky i kurz. Poslání peněz není zrovna nejlevnější záležitostí a může stát několik set korun podle výše posílané částky. Navíc takový převod trvá několik dní. Naštěstí existuje více možností, a tak si můžete vybrat takovou, které budete důvěřovat nejvíce. 

Aktuálně existující možnosti převodu peněz do zahraničí: 

  • Poštovní služby (Mezinárodní poštovní průkaz, Cenné papíry, šek)
  • Expresivní poslání peněz (Western Union)
  • Vklad na účet
  • Převod peněz z bankovního účtu (SEPA platba)
  • Převod peněz z bankovního účtu (ostatní platby)
  • PayPal
  • Peer-2-peer platforma (TransferWise)
  • Poštovní služby

Pošta nabízí řadu služeb. Peníze do zahraničí můžete poslat prostřednictvím šeku, cenných papíru či mezinárodního poštovního poukazu. Zvolíte-li tento způsob, musíte osobně navštívit banku a vyplnit příslušný formulář. Poplatek začíná na částce 70 Kč a výše a doba doručení peněz se pohybuje od 5 dní do 2 týdnů. Nevýhodou je osobní styk a poměrná dlouhá doba doručení peněz. Zajít můžete tak na kteroukoliv pobočky České pošty a vyplnit poukázku typu Z/C. Na poště složíte peníze a zaplatíte poplatek ve výši od 90 do 145 Kč. Převod může trvat až dva týdny. Tuto možnost ale nepodporují všechny země.

Expresivní poslání peněz (Western Union)

Jedná se o jeden z nejstarších a nejrychlejších způsobů, jak peníze dostat do zahraničí. Western Union má kamenné pobočky ve všech větších městech. Nejprve je nutné osobně zajít na pobočku a peníze fyzicky vložit. Druhá osoba si je může obratem vyzvednout na nejbližší pobočce v zahraničí. Nevýhodu je nutnost osobní návštěvy pobočky Western Union, které zdaleka nejsou všude a vysoký poplatek. Například u částky 15 000 Kč činí poplatek cca 1 100 Kč.

Vklad na bankovní účet

Pokud má příjemce bankovní účet zřízený u České banky (je na dovolené a potřebuje peníze, nebo v cizině žije nějako dobu), stačí peníze poslat nebo vložit na jeho účet. To první lze provést v rámci internetového bankovnictví, to druhé lze jen při osobně návštěvě příjemcovi banky. Příjemce si peníze jednoduše vybere ze svého účtu.

Převod peněz z bankovního účtu (SEPA platba)

Pod označením SEPA se skrývá název pro převody peněz v Eurech v rámci zemích Evropské unie plus vybrané nečlenské země (Švýcarsko, Monako, Island, Norsko, Lichtenštejnsko). SEPA platby musí podporovat banka odesílatele i příjemce, což není každá banka. Poplatky začínají na částce 20 Kč, ale mohou být i několikanásobně vyšší. Například Fiobanka si účtuje 20 Kč, ale ČSOB už 250 Kč. Příznivě zní i rychlost převodu 3 pracovní dny.

Převod peněz z bankovního účtu (ostatní platby)

Převod peněz do zahraničí probíhá podobně jako u SEPA plateb. Peníze však lze poslat kamkoliv, nejen v rámci Evropské unie. Rozdíl spočívá ve vyšším poplatku. Například Airbank si účtuje 100 Kč, Fiobanka 200 Kč. Někdy jdou na vrub odesílatele i poplatky účtované příjemcovou bankou. Doporučujeme si tyto informace zjistit předem. Problémem může být délka převodu, která může v ojedinělých případech trvat až 12 dní.

PayPal

Je mezinárodní peněženka, která umožňuje nejen platby, ale také převod peněz. Při převodu peněz však PayPal nenabízí zrovna nejvýhodnější podmínky, a tak patří spíše ke krajním možnostem. Poplatky za provedení převodu peněz jsou velmi vysoké a značně nevýhodný je i kurz. Jediným pozitivem je rychlost převodu.

Peer-2-peer platforma (TransferWise)

Poslední možností a dalo by se říci i novinkou je internetová platforma TransferWise. Jedná se o moderní způsob, který konečně mění zastaralé způsoby převodu peněz. Činí je levnějším a rychlejšími. TransferWise v tomto případě zastává roli zprostředkovatele, který zajistí nejlevnější a nejrychlejší přesun peníze od odesílatele v ČR do rukou příjemce v libovolné zemi na světě.

Lidé si TransferWise oblíbili zejména kvůli nízkým poplatkům a výhodnějšímu kurzu. Na kalkulačce TransferWise se hned dozvíte, kolik vás převod peněz do zahraničí bude stát. V porovnání s ostatními způsoby zaplatíte několikanásobně nižší částky. Rychlost doručení není závratná, ale ani nejpomalejší. Příjemce si peníze obvykle vyzvedne nejpozději do 7 pracovních dní. 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.