Jak pronajímat byt, dům či chalupu

Podnikání

Přidal simcasimca, dne 31. 07. 2018,  0x


Vlastnit nemovitost může být zdrojem příjemného příjmu. Nechcete-li ji z různých důvodu prodat, můžete ji pronajímat. Než se do toho bezhlavě vrhnete, je vhodné si o tom něco nastudovat. Pronajímání nemovitostí sebou přináší mnohá rizika, která byste měli znát předem. Ideální je se na ně připravit tak, abyste jim dokázali předejít.

Zkušenosti s pronajímáním nemovitostí mohou být různé. Jen někteří pronajímatelé mohou hovořit o velkém štěstí, natrefí-li na bezproblémové nájemníky. Spousta z nich popisuje až hrůzostrašné zážitky. Nejčastějším rizikem při pronajímání bytu, domu či chalupy je nezaplacení nájmu. V horším případě nájemníci byt zdemolují a někdy i dokonce ukradnou alespoň trochu cenné vybavení. Vidina snadného zisku bohužel může skončit ve ztrátě a s poškozeným majetkem.

Je lepší realitní kancelář nebo pronájem na vlastní pěst?

Nemovitost si můžete pronajmout sami nebo o spolupráci požádat realitní kancelář. Ti si samozřejmě za svou práci naúčtují nemalou provizi. V minulosti bylo obvyklé, že si realitní kanceláře účtovaly provizi ve výši jednoho nájmu od obou stran - vlastníka nemovitosti i zájemce. Později si některé kanceláře účtovaly provizi pouze od budoucího nájemce. Dnes mohou mít realitní kanceláře různé podmínky. Jaké služby vám za ně nabízí?

Všechny realitní kanceláře slibují to samé - nalezení poctivého nájemce, který bude bez problémů platit nájem. Ne vždy se jim to ale podaří. Některé realitní kanceláře se opravdu snaží dělat svou práci dobře. Zájemce prověřují a o svěřené nemovitosti se skutečně starají. Jiné se snaží pronajmout byt rychle komukoliv a shrábnout provizi za co nejméně práce co nejdříve. Pokud se rozhodnete pro realitní kancelář, dejte si na čas a vybírejte pečlivě. S hledáním důvěryhodné realitní kanceláře vám pomohou různé recenze od (ne)spokojených klientů. 

Nechcete-li platit žádnou provizi nebo realitním kancelářím prostě nedůvěřujete, pusťte se do pronajímání bytu, domu či chalupy sami na vlastní pěst. Dnes už to není tak složité a hlavně drahé jako kdysi, kdy bylo nutné objednávat a platit papírovou inzerci. Není nic jednoduššího než inzerce na internetu. Je rychlá a hlavně zadarmo. Svou nemovitost můžete nabízet na speciálních realitních serverech, které se specializují na pronájem nemovitostí. Účinné jsou ale i sociální sítě, kde se každá informace šíří neuvěřitelně rychle. 

6 kroků, jak pronajímat byt, dům či chalupu

Chcete-li pronajmout nemovitost za slušné peníze, pečlivě si promyslete strategii. Pronajímání není tak jednoduché, jak se zdá. Nabídka bytů k pronájmů je ohromná a zájemci vybíraví. Většina samozřejmě touží najít krásný byt na dobrém místě a za co nejméně peněz. Jak na to, abyste byt pronajali dobře?

První krok: Nezapomínejte na přípravu

Spousta pronajímatelů dělá základní chybu už v tom, že byt nafotí tak “jak leží a stojí”. První dojem je ale nejdůležitější. V pronajímaném bytě ukliďte, odstraňte všechny přebytečné věci a ponechejte jen to nejdůležitější. Nabízený byt by měl působit atraktivní dojmem. Připravený byt můžete nafotit. Zaměřte se na silné stránky bytu. Může jít o novou kuchyňskou linku, zrekonstruovanou koupelnu, prostorný obývací pokoj, terasu s výhledem či zahradu u domu. Chcete-li profesionální práci, můžete využít tzv. Home staging, kde vám profesionální agentura byt připraví a nafotí přímo pro účely pronajímání.

Druhý krok: Stanovte cenu nájmu

Každý pronajímatel by za svůj byt chtěl dostat hodně peněz. Pokud však nastavíte cenu příliš vysoko, nájemce se k vám nepohrnou. Výše nájmu by měla odpovídat tržní nabídce, která zohledňuje stav bytu, domu, lokalitu i občanskou vybavenost. Za méně hezký byt na dobrém místě dostanete více peněz než za krásný byt na kraji města s horší dostupností. Taková je realita. Nejprve se tedy podívejte na aktuální nabídku pronajímaných nemovitostí, a poté nastavte odpovídající cenu. Dejte tomu několik dní. Zjistíte, že spousta bytů, domů a chalup na realitních serverech “leží” příliš dlouho. Nejčastěji to znamená, že jsou příliš drahé.

Třetí krok: Napište inzerát

První dojem zajistí správné fotografie. Druhý výše nájmu a třetí text inzerátu. Ideální inzerát by měl být maximálně objektivní a obsahovat důležité informace o nemovitosti, jejím stavu, okolí a občanské vybavenosti. Informace typu, že je byt slunný, sousedé milí a poblíž se nachází dobrá restaurace jsou podružné. Základní popisek by měl obsahovat typ nemovitosti, její velikost, zařízení, lokalitu a cenu. Nesnažte se byt zbytečně vychvalovat a psát o něm lépe, než ve skutečnosti vypadá. Nepotřebujete desítky zájemců, potřebujete jen jednoho, který si nemovitost opravdu pronajme.

Čtvrtý krok: Zveřejněte inzerát

Máte připravené fotky i text inzerátu. Kam je umístit? Základem jsou realitní servery, kde inzeráty zveřejňují i realitní kanceláře. Pro nepodnikající v oboru realit bývá základní inzerát zdarma nebo stojí pár korun. Více si připlatíte tehdy, chcete-li, aby se váš inzerát nacházel na viditelném místě. Vždy zdůrazněte, že se jedná o byt pronajímaný bez realitní kanceláře. Dobré je umístit inzerát také na server, který obsahuje inzeráty pouze od přímých majitelů. Využít můžete také sociální sítě. Například na FB existují různé skupiny, které se pronájmu nemovitostí věnují. Výhodné je, že se zaměřují na konkrétní lokality (pronájem Praha, Brno, Ostrava apod.). Myslete na to, že čím déle trvá hledání nájemce, tím hlouběji zapadá mezi ostatní inzeráty.

Nejvyhledávanější realitní servery: 

  • www.annonce.cz
  • www.sreality.cz
  • www.realitymix.cz
  • www.reality.idnes.cz
  • www.ulovdomov.cz
  • www.reality.cz
  • www.hyperinzerce.cz
  • www.bazos.cz
  • www.realitymat.cz
  • www.bezrealitky.cz

Pátý krok: Vyberte si nájemníka 

Jakmile je inzerát venku, těšit se můžete na e-maily, telefonáty a sms od zájemců. Podle toho, o jaký byt se jedná, jich může být mnoho i málo. V každém případě s nimi jednejte férově a nic jim nezatajujte. Najdete-li žhavého kandidáta, důkladně si jej prověřte. Prověřte si jej v registrech dlužníků či trestním rejstříku. Nestyďte se požádat o reference od posledního pronajímatele, pokud nějaký byl. Člověk, který má nesplacené dluhy a je na něho uvalena exekuce, s největší pravděpodobností způsobí problémy i vám.

Šestý krok: Nepodceňte nájemní smlouvu 

Správná smlouva musí obsahovat všechny náležitosti stanovené zákonem. Vzor nájemní smlouvy bez problémů najdete na internetu. Pokud však chcete opravdu precizní a nenapadnoutelnou smlouvu, její přípravu byste měli svěřit právníkovi. Rozumnou volbou je pronájem na dobu určitou, kdy je snazší se problematického nájemníka zbavit. Nezbytnou součástí smlouvy je předávací protokol. Ten by měl jasně popisovat stav bytu a veškeré zařízení. Při ukončování nájmu se tak vyhnete diskusi o tom, jak byt vypadal.

Dlouhodobý versus krátkodobý pronájem

Většina pronajímatelů se snaží najít zájemce na dlouhodobý pronájem. Pokud se vám podaří získat slušného nájemníka na více než jeden rok, máte postaráno o stabilní zisk bez velkých starostí. Dobrý nájemník se o byt stará, neničí ho a zajišťuje i drobné opravy. Dlouhodobý pronájem nejčastěji hledají mladé páry, rodiny s dětmi i senioři.

V poslední době se zejména ve větších městech prosazuje trend krátkodobých pronájmů. Krátkodobý pronájem přináší více starostí, ale také mnohem větší zisk. O krátkodobé pronájmy totiž mají největší zájem turisté, kteří hledají levnější ubytování v soukromí. Ne všude ale s krátkodobým pronájmem uspějete. Základem je pěkný, čistý byt v atraktivní lokalitě (větší města, lázeňské oblasti, místa u vody, krásná příroda, veletrhy, festivaly atd.). 




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.