Jak se rychle naučit německy?

Osobní rozvoj

Přidal hana, dne 17. 07. 2018,  0x


Ovládat určitý světový jazyk, jakým je kupříkladu němčina, je v současné době téměř nutností. Máme díky tomu větší šanci na to, uplatnit se na trhu práce, získat tak lukrativnější místo, moci například zahájit podnikání na zahraničním poli či za svou firmu jakožto zaměstnanec v zahraničí komunikovat s klienty. Dále máme možnost více cestovat a to bez obav z jazykové bariéry či se můžeme například i živit tím, že budeme své jazykové schopnosti využívat pro své přivýdělky, jakožto překladatelé, tlumočníci či dokonce lektoři v jazykových institucích, třeba na mateřské či rodičovské dovolené. I tento výčet možností je ale i přesto jen velmi strohý a možností, jak využít jazykové znalosti je více než spousta. Co ale dělat v případě, kdy nám cizí jazyk zrovna dvakrát takzvaně nejde přes zuby? Bojíme se v cizím jazyce hovořit natož plynule konverzovat či dokonce psát. Obáváme se zostuzení a výsměchu ze strany rodilých mluvčích či těch, kteří s námi rozhovor zažijí. Proto se mnohdy raději v cizím jazyce ani nevyjadřujeme a to i přesto, že máme z daného jazyka maturitní vysvědčení či vysokoškolský diplom. Jak se tedy rychle a efektivně naučit cizí jazyk, který budeme moci ovládat v reálném životě? Zkusme si představit možnosti, které nás k vytouženému cíli dovedou.  

Jak se, co možná nejrychleji naučit německy? 

Chystáte se naučit německý jazyk i bez toho aniž byste museli léta navštěvovat nějakou jazykovou instituci? Tak v tom případě máte na výběr hned z několika možností efektivního studia němčiny, a sice těchto: 

• Němčina po Skypu 

Skype umožňuje velmi efektivní možnost, jak se rychle naučit německy. Velká spousta lektorů totiž nabízí velmi výhodné hodiny němčiny právě formou Skypování. On-line výuka s kvalitním lektorem vás navíc nebude stát tolik, co třeba hodina s lektorem v jazykové škole. Většinou totiž on-line výuku provozují buď samotní lektoři, kteří si takto chtějí přivydělat ke svému zaměstnání či fyzické osoby, které mají s daným jazykem konkrétní zkušenosti. Může se jednat o rodilé mluvčí žijící v ČR či osoby, které mají v tomto případě například v Německu své kořeny anebo se jazyk sami naučili v nějaké vzdělávací instituci. Výhodou pro vás v každém případě je, že se můžete jazyk učit kdekoliv a kdykoliv. Za výukou němčiny navíc nebudete muset nikam cestovat a své časové možnosti si přizpůsobíte tak, jak vám bude nejvíce vyhovovat. Ve většině případů jsou i výukové materiály zcela zdarma.  

• On-line kurzy 

Pokud máte odvahu na to, pustit se do učení cizího jazyka na vlastní pěst, také to jde. Existuje hned celá řada ucelených on-line kurzů, které jsou na internetu dostupné zcela zdarma. Mnohdy vám stačí i několik málo minut denně a můžete si postupně začít osvojovat daný jazyk. Výhodu v tomto případě mají rozhodně ti, kteří nejsou v němčině nováčky a kteří již z daného jazyka leccos umí. Lekce jsou uzpůsobeny přesně požadavkům daných klientů a tak si můžete sami navolit obtížnost a obsah dané lekce. Někde se vám mohou připisovat i virtuální odměny, které vás motivují k tomu se neustále zlepšovat a stejně tak, jako je tomu v počítačových hrách, postupovat do dalších levelů. Samozřejmě existuje i celá řada on-line kurzů, které jsou zpoplatněné a vyhodnocování dílčích úkolů daného kurzu je v rukách proškolených lektorů, kteří vám dávají zpětnou vazbu.  

• Jazykové školy 

Jednou z možností, jak se naučit efektivně německy je ta, že se přihlásíte do jazykové školy ve vašem okolí a začnete na sobě pracovat buď pouze na soukromých hodinách s lektorem či na kolektivních hodinách, čítající téměř vždy maximálně pět studentů. Hodina v jazykové škole probíhá na stejné bázi, jako hodina němčiny v klasické škole. Lektor vás provází hodinou, ve které vás sbližuje s německou gramatikou, učí vás konverzovat ve skupině a zadává vám různé úkoly, které musíte plnit. Výhodou je, že v případě, kdy je vám cokoliv nejasné, můžete požádat daného lektora o zopakování látky či o podrobnější výklad. Pokud si budete pravidelně plnit své povinnosti a dávat na hodinách patřičný pozor, pokroky ve vývoji vaší jazykové znalosti poznáte ve velmi krátkém čase.  

Malí velcí pomocníci 

K tomu, abyste si, co možná nejlépe osvojili cizí jazyk, ovšem často nepotřebujete ani on-line hodiny němčiny a dokonce ani lektora jazyků. Ptáte se, jak se tedy bez toho všeho můžete naučit německy? Odpověď zní, že velmi snadno. Stačí, když do svých denních činností zapojíte trochu fantazie a obohatíte je o malé pomocníky, kteří vám k vytouženému cíli snadno dopomohou. Co se tedy vyplatí zakomponovat do běžného stylu života? 


• Sledování dění ve světě, poslouchání německých rádiových stanic 

• Nastavení němčiny v zařízeních, které používáte 

• Záznamy v deníčku, psaní povídek 

• Kartičky s německými slovíčky 

• Německé hry, knihy, časopisy 

• Mluvení 

 

Pokud tyto zdánlivě banální věci, zařadíte do svých denních rituálů, budete se až divit, jak rychle si osvojíte cizí jazyk. Kupříkladu sledováním německých seriálů či filmů v originálním znění. Pustit si také můžete německé zprávy či se zaposlouchat do německé rádiové stanice. Zkuste si také ve svém bytě všechny elektrické přístroje, které mají české znění, přeprogramovat na znění německé. Naučit se totiž slovíčka, která se budou objevovat na daných přístrojích rozhodně, nebude těžké. Vezměte si, kolik hodin strávíte třeba na svém mobilním telefonu. Pokud se rozhodnete, že si začnete psát deník v němčině či dokonce nějakou smyšlenou povídku v tomto jazyce, tak směle do toho. Osvojit si gramatiku totiž také patří mezi stěžejní úkoly cizích jazyků. Koupit si můžete i zajímavou německou knihu o něčem, co vás baví, třeba o sportu a fitness. Ženy mohou zvolit kupříkladu i ženský časopis v tomto jazyce. Vaší fantazii se rozhodně meze nekladou. A pokud dojde řeč na oblíbené kartičky se slovíčky, tak i ty vám ve výuce jazyků přijdou vhod. Lepte je kamkoliv a noste je neustále s sebou. Přečíst si je můžete třeba v tramvaji, na autobusové zastávce či v čekárně u lékaře. V neposlední řadě nezapomínejte na to, že musíte mluvit a to neustále. Nejlépe si totiž člověk vštípí cizí jazyk do hlavy tím, že ho neustále používá. Snažte se tak, co možná nejvíce mluvit a to kdekoliv a s kýmkoliv. Uvidíte, jak rychle vaše jazyková úroveň překoná vaše očekávání.  

 

Němčina jako jeden z nejtěžších jazyků 

Bohužel je tomu tak. Německý jazyk se v porovnání s anglickým i jinými evropskými jazyky vyznačuje svou složitostí a obtížností, která v mnoha lidech vzbuzuje dojem, že se daný jazyk jednoduše nelze naučit. Ano, němčina sice patří mezi jeden z nejobtížnějších jazyků vůbec avšak ne nepřekonatelných. Mnoho lidí má bohužel k tomuto jazyku i odpor, který se váže například k událostem, které se v Německu odehráli v první polovině 20. let. I to může být důvod, proč i přesto, že mnoho z nich němčina provází takřka polovinou života, nejsou schopni či se jí dokonce ani nechtějí perfektně naučit. V případě, kdy by je ovšem oslovila zajímavá nabídka z této země, jistě by nebylo o čem přemýšlet. Je tedy více než jasné, že k efektivnímu učení němčiny potřebujete mít nejen vztah k dané zemi či jazyku jako takovému, ale i notnou dávku trpělivosti, která ve finále rozhodně přinese růže.  


Vybírejte správnou literaturu 

Literatura, kterou budete k výuce němčiny potřebovat je rozhodně základem pro úspěšné zvládnutí strastí celého jazyka. Je vždy tedy dobré obrátit se na zkušená vydavatelství, za která hovoří jejich recenze. Hodnotné učebnice s celou řadou tematických okruhů jsou na trhu rozhodně dostupné a jsou dokonce i rozděleny pro jednotlivé cílové skupiny respondentů. Kvalitní učební opora je v případě učení se cizím jazykům, více než důležitá a to stejně tak, jako výběr kvalitního kvalifikovaného lektora jazyků.  

 

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.