Jak se rychle naučit rusky?

Osobní rozvoj

Přidal hana, dne 21. 08. 2018,  0x


Ruský jazyk si ze školních lavic pamatují velmi dobře především naši rodiče, kterým byl do hlavy vtloukán asi stejně tak intenzivně, jako se dnes ve školách učí jazyk anglický. Valná většina tehdejších studentů měla ale k tomuto jazyku jistý negativní postoj, a když se jich dnes zeptáte, co si ze školních lavic z hodin ruštiny pamatují, umí vám zopakovat maximálně tak ruskou frází z populárního snímku „Vrať se do hrobu“ a sice odpověď studentky Málkové při maturitní zkoušce na otázku „Málková, što vy dělajetě věsnoj,“, která zněla „Věsnoj ja guljáju v párke“. O dostatečné slovní zásobě tehdejších studentů se tak jisto jistě hovořit nedá. Pokud ale například patříte mezi ty, které jazyk oslovil již před lety či teprve v současnosti a chcete vědět, jak se rychle naučit rusky a pokud možno kvalitně, mohou vám pomoci následující řádky.  


Zkuste moderní metody výuky jazyků 

V současné době existuje hned několik možností, jak si osvojit cizí jazyk. Tou první je samozřejmě pilné samostudium, u kterého bohužel zůstane pouze zlomek vyvolených, přičemž ti ostatní se svého snažení vzdají takřka na samém počátku. Přinutit se k samostudiu, zejména pak ruštiny není ani bohužel zrovna dvakrát jednoduché v případě, nemáte-li s azbukou a ruskou výslovnosti absolutně žádnou zkušenost. Schůdnější variantou je tak spíše ta, při které o pomoc požádáte buď jazykovou školu ve vašem okolí či se svěříte do rukou zkušených a certifikovaných lektorů, kteří se s vámi mohou jazyk učit například po Skypu či na vámi vybraných hodinách ve vašem zaměstnání či na vámi zvoleném místě. Výhodou pro vás posléze je nejen fakt, že se můžete učení věnovat takřka kdekoliv, vás jen napadne, ale také si určujete vyučovací hodiny, které tak můžete absolutně perfektně přizpůsobit vašim časovým možnostem. Což se zejména v dnešní hektické době velmi hodí.  


Několik pravidel pro efektivní výuku ruského jazyka 

Pokud se ale přece jen odhodláte s ruským jazykem začít na vlastní pěst, můžeme vám nabídnout několik ověřených pravidel, se kterými bude vaše snažení efektivnější a vy tak docílíte vytouženého cíle daleko dříve, než byste jen doufali.  


Ponořte se do ruštiny 

Možná vám to bude znít, jako ohrané klišé, ovšem ponořit se naprosto do daného jazyka, je ten nejefektivnější způsob, jak danému jazyku porozumět. Ponořit se do ruštiny můžete například tak, že začnete sledovat ruské filmy, poslouchat ruskou hudbu, procházet si video lekce tohoto jazyka anebo si jen zkusíte přečíst ruskou knížku, díky čemuž si osvojíte i azbuku. Učebnice ruské gramatiky tak raději vyměňte za komunikativní přístup, díky kterému si ruštinu osvojíte za velmi krátkou dobu.  


Každý den si vyhraňte 10 minut na opakování  

Cizímu jazyku je třeba se věnovat, tudíž si řekněte, že si každý den uděláte alespoň deset minut čas na to, abyste si zopakovali vše, co jste se předchozí den naučili. Stačí si zopakovat to nejdůležitější a sami uvidíte, jak v osvojování si nového jazyka budete úspěšní. Pokud navíc máte ve svém okolí ruské přátele, neváhejte si s nimi promluvit v jejich rodném jazyce.  


Motivujte se! 

Ze všeho nejdůležitější je motivace, která hraje velkou roli při téměř každé činnosti, kterou provádíme. Pokud sami hledáte otázku na to, proč jste se vlastně do studia ruštiny pustili, nikdy u něj nezůstanete déle jak týden či měsíc. Máte tak v plánu odcestovat do Ruska? To je naprosto skvělý důvod k tomu, začít se učit jejich jazyk. Anebo si chcete přečíst knihu od Dostojevského ve svém originále? Také dobrý důvod k tomu začít se učit rusky. Ať tak či onak, pokud si najdete tu správnou motivaci, kterou může být například chuť poznat ruskou mentalitu či podobně, máte ty nejlepší předpoklady k tomu, že výuce jazyka budete věnovat dostatečně mnoho sil a píle.  


Rusky za tři měsíce? 

Mnoho lidí se na jazykové instituce či lektory obrací s prosbou, že by se potřebovali nutně naučit cizímu jazyku a to nejlépe do tří měsíců či půl roku. Otázkou ovšem zůstává, jakou má daný člověk základnu v daném jazyce a zda je vůbec možné si jazyk osvojit za tak krátkou dobu? Doslova a do písmene nám totiž mnohdy šlapou na paty různé termíny, například jako maturitní zkouška, přijímací pohovor, nástup do nového zaměstnání či pracovní anebo jiná cesta do této destinace. Mnoho lidí, kteří se tak snaží osvojit si jazyk, co možná nejdříve, spoléhají na to, že pokud mají určitou jazykovou základnu, mohou si jazyk osvojit za velmi krátkou dobu, ovšem naučit se rusky za tři měsíce mnohdy opravdu nelze. A to i přesto, že je internet plný různých hesel a reklam, které lákají na rychlou výuku jazyka a to například právě během tří měsíců či ještě kratší doby. Dejte si ruku na srdce a odpovězte si na otázku, zda znáte i vy sami někoho, kdo si dokázal osvojit jazyk za tak krátkou dobu. Odpověď bude nejspíše negativní, není tomu tak? 


Zeptejte se sami sebe na 5 základních otázek


• Kolik času si chci vyhradit právě na učení daného jazyka? 

• Kolik času mám reálně na výuku ruštiny? 

• Jakým způsobem bych se nejraději ruštinu učil? 

• Potřebuji znát jen pár frází na dovolenou či být na pokročilejší úrovni? 

• Jakým způsobem se nejraději učím? Které metody jsou mi nejbližší? 

 

Pokud si na tyto základní otázky budete schopni odpovědět, sami si uděláte obrázek o tom, jak na tom s daným jazykem jste a jaké jsou reálné možnosti pro úspěšné studium ve vámi zvoleném časovém horizontu. Pokud tedy jazyk ovládáte pouze pasivně, respektive neumíte adekvátně odpovídat na otázky, kterým rozumíte a chybí vám tak slovní zásoba, budete se muset smířit s tím, že výuka jazyka bude muset probíhat v delším časovém horizontu a to na základě vašich aktuálních potřeb. Věřte ale, že rusky se naučit opravdu dá. 

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.