Jak se správně rozhodnout?

Osobní rozvoj

Přidal hana, dne 26. 09. 2018,  0x


Máte pocit, že je již ten nejvyšší čas na to, ve svém životě něco změnit? Již dlouho prahnete například po novém zaměstnání, účesu, partnerovi či po lákavé nabídce zkusit po letech opět studovat? Ať jsou již vaše pocity a touhy jakékoli, je jasné, že ze všeho nejvíce k jejich naplnění potřebujete především dostatek odvahy na to, abyste se rozhodli, která z nabízených variant je pro vás tou nejlákavější. Ovšem jak udělat to správné rozhodnutí a být skálopevně přesvědčen o tom, že je tím nejlepším z možného výběru možností? Jak překonat své obavy z toho, že naše rozhodnutí nebude správné a ovlivní kupříkladu i celý zbytek našeho života?  

V životě se chtě nechtě budeme setkávat se situacemi, ve kterých budeme muset zvolit jednu či onu variantu. Ne vždy budou tyto výzvy příjemné a ne vždy budeme připraveni na to, se v daný okamžik racionálně rozhodnout. Ovšem musíme se o to alespoň pokusit a takzvaně si natrénovat, který směr, jímž se budeme chtít vydat, pro nás bude tím nejlepším. V první řadě si ale musíme udělat pořádek v otázkách, které nás od správného rozhodnutí se, brzdí. Které otázky to jsou? 


• Co když se rozhodnu špatně? 

• Co když ublížím svému okolí? 

• Co když začnu vydělávat méně peněz a přijdou problémy? 

• Co když na to nemám a odnese to mé sebevědomí? 

• Co když nebudu vědět, jak na nové cestě chodit? 

• Co když mne po mém rozhodnutí čeká o poznání horší život, než mám nyní? 

• Co když….. 

 


Poznáváte se v těchto pochybností plných otázkách, které nás provází vždy, když chceme učinit určité rozhodnutí? Pokud ano, jistě nepatříte mezi lidi, kteří s rozhodováním nemají problém, jelikož znají velmi dobře své priority, své uvažování a pocity, dle kterých se posléze rozhodují. Jak ale pracuje logika a rovněž i emoce každého z nás, dokáže jen málokdo ovlivnit, těmto vlastnostem se jednoduše musíme naučit rozumět a být si takzvaně jisti v "kramflecích". Jediným řešením je pro nás ujasnit si, co od života vlastně chceme a kam až jsme ochotni zajít. Nejhorší věcí, kterou můžeme při svých pokusech o správné rozhodnutí se udělat, je nechat se ovlivnit svým okolím, respektive lidmi a jejich starostlivými radami, příklady ze života od kamarádů a známých a v neposlední řadě také tím, co si o nás pomyslí naše okolí, když se pro jednu či druhou variantu rozhodneme. V první řadě jde totiž především o vás samotné, nikoli o vaše okolí, není tomu tak? Touhy a také naše přání nás mnohdy při našem rozhodování nutí do takzvaného obranného postoje, který se projevuje především strachem z neznámého. Obavy a především strach, který si před svým rozhodnutím „hýčkáme“ ve svém nitru, jsou hlavními nepřáteli konstruktivního toku myšlenek, které by nás mohli dovést ke zdárnému cíli. Vždy totiž vidíme především ti černé scénáře, místo těch světlých.  

 

Jak učinit rozhodnutí? 

Dobrou zprávou pro všechny jistě bude fakt, že už jen to, že jste se opravdu rozhodli k tomu, učinit určité rozhodnutí je krokem vpřed ke zdárnému konci. Musíte si být vždy skálopevně jisti, že rozhodnutí, které učiníte, je v daném momentě tím možná nejlepším, které jste mohli učinit. Nepřipouštějte si otázky typu a co kdybych se rozhodla jinak? Žádná jiná varianta tehdy, padne-li ortel, již neexistuje. Každé rozhodnutí je totiž správné, jediné nesprávné a to nejméně účinné rozhodnutí je to, které nikdy ve svém životě neučiníte. Nemějte strach z toho, že do svého života vpustíte nový vítr a energii. Nebojte se posunout se v životě o krůček dále. Nebojte se rozhodnout! Pokud vám to ani po přečtení těchto řádků nejde, zkuste ještě pár osvědčených tipů, které vám k toužebnému správnému rozhodnutí mohou ve vaší nelehké situaci dopomoci, tady jsou. 

 

1. Vliv rozhodnutí na váš život 

Mnoho lidí se bojí učinit rozhodnutí zejména z toho důvodu, že netuší, jaký dopad bude mít na jejich dosavadní život. Často se lidé raději drží ve své komfortní zóně, a i když je život v ní unavuje a psychicky vysiluje, než aby se pustili do risku, snaží se v dané situaci přežívat. Tím ovšem nejsou ku prospěchu ani svému okolí a dokonce ani sobě. V životě je totiž spousta možností, které si můžeme pro své lepší zítřky zvolit, stačí se jen nebát. Položte si tak otázku, jaký vliv bude mít míra vašeho rozhodnutí na váš dosavadní život? Klidně si tuto záležitost můžete napsat na kus papíru a k ní připisovat různá pozitiva daného rozhodnutí. Co vám rozhodnutí přinese? Budete se díky němu cítit lépe? Budete mít více energie pro svou rodinu či více peněz? Zkuste si živě představit, jak se daná situace promítne do vašeho aktuálního života a na základě toho si vytvořit obrázek o tom, která z daných možností je pro vás tou nejlepší.  

 

2. Dlouhodobý vliv rozhodnutí  

Vidět v našem rozhodnutí pouze krátkodobý efekt na náš život není správné. Ve většině případů tomu ovšem bohužel tak je. Nedokážeme si totiž představit, jaký vliv bude mít naše rozhodnutí na náš život z toho dlouhodobějšího hlediska. V krátkodobém hledisku se může daný stav jevit jako správný, v opačném případě ovšem nemusí jít o příliš šťastné rozhodnutí. Zkusme si z krátkodobého horizontu představit, čeho všeho se musíme zdát proto, abychom se v budoucnu cítili lépe a dosáhli našich vytoužených cílů. V tomto případě opět pomůže si vzít k ruce tužku a papír či dokonce počítač a sepsat si všechna pro a proti z dlouhodobého hlediska.  

 

3. Srdce a intuice vám mohou pomoci ukázat směr 

Ne nadarmo se říká, „rozhodni se tak, jak si to přeje tvé srdce“. Tato možná pro někoho klišé slova, nám opravdu mohou pomoci k tomu, abychom se správně rozhodnuli. Zejména pak naše srdce a intuice jsou těmi pomyslnými hnacími motory, které nás mohou přivést ke zdárnému konci. Velmi často se nám totiž stává, že se rozhodujeme racionálně a také logicky. Chceme, aby naše rozhodnutí mělo, co možná nejvíce pozitivní vliv nejen na nás samotné, ale především na naše okolí. Chceme světu ukázat, jak moc jsme dobří a že by se takto rozhodl každý, ovšem v nitru svého těla cítíme, že se v dané situaci dlouhodobě nebudeme cítit příliš dobře a je nám jasné, že nás daná situace bude spíše než naplňovat, vysilovat. A i přesto se do toho pustíme. Nelogické, že? Avšak se velmi často lidé domnívají, že budou muset přetrpět pouze nějakou přechodnou fázi a že posléze se vše vrátí zpět do zajetých kolejí, ne vždy tomu ovšem tak je a lidé se dostávají do začarovaného kruhu, ze kterého mnohdy není cesty ven. Zkuste spíše než okolí začít naslouchat sami sobě a také své intuici. Vaše následná volba možná nebude tak TOP jako ta předchozí a možná jí i někoho urazíte či dokonce ztratíte, avšak vězte, že pokud tomu tak chtělo vaše nitro, byla tato volba více než správná. Dejte svému snu jasný termín a snažte se ho dodržet.  

 

Rozhodovat se musí, chtě nechtě každý z nás a to již od útlého věku, kdy pro nás daná rozhodnutí ještě nemají takový smysl, jako v dospělosti, kdy cítíme za svá rozhodnutí takovou zodpovědnost, že nám náš strach nedovolí činit právě taková rozhodnutí, kterých bychom posléze neměli litovat. Obáváme se, že důsledky našich rozhodnutí již nikdy nepůjdou vrátit zpět a právě strach z tohoto neznáma, je prvotním hnacím motorem proto, abychom se mohli správně rozhodnout a svého rozhodnutí posléze nelitovat. A vězte, že i když občas ve svých rozhodnutích klopýtnete, nemusí to zákonitě znamenat konec světa.  

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.