Jak se zbavit nervozity a trémy?
Přidal hana, dne 16. 08. 2018, 0x
Tréma a nervozita bohužel provází životem každého z nás. Někoho více a někoho zase méně. Pokud patříte do té první skupiny, kterou trápí nervozita a tréma téměř při každé komunikaci s nadřízenými, kolegy v práci, cizími lidmi či tehdy, máte-li cokoliv předvést před větším publikem, je načase s tím začít bojovat. Zaručený návod na to, jak se zbavit nervozity a trémy vám nedáme, ovšem můžeme vám pomoci se s ní alespoň částečně naučit bojovat.
Porada, přednáška či pracovní pohovor nejsou žádný horor
Většinu lidí trápí tréma především tehdy, má-li vystoupit před větším množstvím lidí. Může se jednat například o nějakou přednášku či poradu anebo pracovní prezentaci. Často se ovšem lidé nemohou zbavit trémy a nervozity ani tehdy, jdou-li například na pracovní pohovor či je čeká důležitá zkouška například ve škole či v zaměstnání. Ano, je naprosto normální mít obavy z toho, jak vše dopadne, ovšem nechat se jimi naprosto pohltit a dokonce jim i dovolit se odrazit na konečném výsledku, není moudré. Za své mluví případy lidí, kterým tréma nedovolila složit například závěrečnou státní zkoušku na vysoké škole či dokonce byla strůjcem jejich neúspěchu při pracovním pohovoru o místo, které bylo jejich snem. Přitom stačilo jediné, a sice uvědomit si, že porada, pracovní přednáška či pohovor nemusí mít žádný hororový scénář, který si vytvoříme ve své hlavě. Myslet pozitivně a věřit v dobrý konec se vždycky vyplatí.
Projevy trémy a nervozity
K velmi častým projevům trémy a nervozity patří zrychlený dech, červenání se, zakoktávání, špatná výslovnost, pocení a podobně. Někdo si tehdy, je-li velmi nervózní, musí mnou v ruce tužku, jiný se zase uklidňuje hraním si s vlasy či pochodováním z místa na místo. A ač se valná většina lidí domnívá, že tyto projevy nejsou navenek vůbec vidět, opak je pravdou a poté asi jen velmi těžko získá daný trémista pracovní pozici na místě, které si vyžaduje určitou psychickou odolnost, není tomu tak? Proto je potřeba s těmito projevy začít bojovat dříve, než nás pohltí a začnou nám kazit naše plány do budoucna. Situacím, které trému vyvolávají, je třeba se naučit čelit.
Trénink je zaručenou pomocí
Postavte se tomu, co vám dělá problém čelem! Pokud se obáváte přednášet na poradě, kde je více lidí, snažte se o to, abyste mohli na takovýchto poradách přednášet častěji. Jedině tréninky vás naučí se v těchto situacích chovat přirozeně a zbaví vás vaší nervozity. Je to stejné, jako když si představíte, jak složitý pro vás byl první den v práci. Komunikace s kolegy vázla, měli jste strach je o něco požádat či se s nimi dát do hovoru je tomu tak? A jaká byla ta stejná situace třeba za půl roku? Ještě stále jste měli obavu z toho poprosit svého kolegu o šálek kávy ke svačině či pomoc při pracovních nesnázích? Asi jen velmi těžko. A stejné to bude i v případě, kdy se přestanete vyhýbat poradám, přednáškám či různým prezentacím a naopak se chopíte každé možné příležitosti, která vám umožní nějakou takovouto akci zažít. Dále můžete požádat o pomoc třeba i svého partnera, kterého požádáte o to, aby vás při prezentaci vyslechl u vás doma a sdělil vám případné výtky či aby vás naopak za odvedenou práci pochválil. Za určitý čas se tak pro vás stane projev před větší skupinou posluchačů naprosto normální věcí, se kterou se budete umět vypořádat i bez zpocených rukou a zakoktávání se. Nezapomínejte také na to, že pokud se na projev, prezentaci či přednášku poctivě připravíte, bude pro vás samotný akt daleko jednodušší a vy se budete cítit o poznání jistěji.
Zkuste si říct, že o nic nejde!
Jedním z velmi osvědčených způsobů jak se zbavit nervozity před očekávaným projevem či událostí je sebepřesvědčení, že absolutně o nic nejde. Věřte nebo ne, ale ve většině případů dané situace nemají zdaleka tak velký význam, jaký jim přiřazujete. Ujistíte se tak, že při vašem projevu vám absolutně nic nehrozí. Jednání, prezentace či důležitý pohovor nikdy neznamenají konec světa. A pokud si navíc odpovíte na následující otázky, budete tomu věřit i vy samotní.
• Je možné, že přijdu v případě nepovedeného projevu o zaměstnání? Určitě se tak nestane!
• Může mě někdo zabít, když projev pokazím? V žádném případě ne!
• Kolik lidí takovýto projev mělo přede mnou a zvládlo jej? Proč byste ho neměli zvládnout vy?
Další zbraně, které vám v boji s trémou a nervozitou pomohou
K předchozím otázkám můžete připojit ještě další zbraně, které vám v boji se zákeřnou trémou a nervozitou pomohou, které to jsou?
• Dokonale se na projev připravte
Říká se, že štěstí přeje připraveným, což v tomto případě platí dvojnásob. Není totiž nic horšího, než během přednášky či připravené prezentace narazit na problém, kterému lze zcela předejít právě kvalitní přípravou a tím problémem je takzvané okno. Buď zapomenete, co jste vlastně chtěli posluchačům sdělit či vás někdo zaskočí dotazem, na který nejste připraveni a neznáte na něj odpověď či si nedopatřením zapomenete část materiálů doma a z hlavy ji nebudete schopni přetlumočit posluchačům. Předejít těmto problémům se přitom dá velmi jednoduše a to poctivou přípravou, kdy si před samotnou prezentací k ruce vezmete vše potřebné a vše si dopodrobna zopakujete. Můžete si vyznačit důležité pasáže či si do bodů vyznačit, co přesně byste chtěli svým posluchačům rádi sdělit. Nezapomeňte ani na vysvětlení grafů, příloh, obrázků či demonstrujících videí. Uvidíte, jak se vám uleví, když zjistíte, že vše umíte na jedničku.
• Sklenici vody mějte vždy po ruce
Zaskočilo vás během projevu nepříjemné sucho v ústech? Předejděte mu sklenicí vody, kterou budete mít neustále u sebe. Postačí nejlépe vlažná neperlivá voda. Také můžete pití pojmout jako takovou malou záminku pro pauzu tehdy, vypadne-li vám myšlenka a vy se na ni budete chtít rozpomenout pokud možno, bez toho aniž by si toho někdo všiml. Od alkoholu na kuráž ale raději dejte ruce pryč.
• Soustřeďte se na svůj dech
Pokud při projevu před publikem cítíte, že se vám začínají třást kolena, jednoduše se snažte začít dýchat. Zklidněte jej. Snažte se párkrát zhluboka nadechnout a pak zase vydechnout. Na svůj dech se soustřeďte nejen před samotným projevem, ale i během něj. Vyzkoušet můžete i některá dechová cvičení.
• Zjistěte, co přesně vás znervózňuje
Jedním z velmi účinných triků, který vám může pomoci bojovat s nervozitou a trémou je uvědomění si, co vlastně za vaší nervozitou vůbec stojí. V mnohých případech totiž nemusí jít jen o strach z projevu před publikem, nýbrž o jiného démona, který vám posléze nedovolí ze sebe vydat ani hlásku. Co vás tedy doopravdy znervózňuje?
1. Máte strach ze selhání techniky při projevu či prezentaci?
Bojíte se toho, že vás zklamou přístroje, které budete muset při svém projevu používat? V tom případě je dobré před samotným zahájením svého projevu či prenotace poprosit kolegu či ty, kteří přístroje instalují o kvalitní a precizní revizi techniky, která případné problémy na 99 % vyloučí.
2. Bojíte se otázek z řad publika?
Pokud vás trápí obavy z případných otázek, které na vás uvalí vaše publikum, zkuste je požádat o shovívavost a poproste je, aby si své otázky na vás nechali až na konec prezentace. Můžete si tak alespoň dopředu připravit seznam otázek, které se domníváte, že padnou anebo si připravit univerzální odpovědi, kterými své publikum ozbrojíte. Ať tak či onak, budete mít alespoň radost z toho, že vás nepříjemná otázka nezaskočila přímo během vašeho výkladu.
3. Jste nervózní ze svého účesu či momentální vadě na kráse?
Pokud vás trápí určitá vada na kráse, která se zjevila jako přízrak den před prezentací či se vám ráno nepovedl vytvořit na hlavě takový účes, který byl v plánu, zkuste se od myšlenek na tyto nedokonalosti oprostit anebo je alespoň trochu zamaskovat. Věřte ale, že posluchače nebude zajímat nic více než vaše myšlenky a projev. Vaší vizáž nechají bez povšimnutí.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.