Jak se zbavit stresu a jak s ním bojovat?
Přidal hana, dne 15. 07. 2018, 0x
Pocit, který má na svědomí stres, nejspíše velmi dobře zná každý z nás. Sevření hrdla, náhlá úzkost, bolest hlavy a především zrychlený tep a pocení. Tyto typické příznaky totiž značí, že máte co dočinění se stresem, který negativně ovlivňuje nejen vaše chování a náladu, ale také vaše zdraví, které jak moc dobře víte, máme pouze jedno. Jak se ale zbavit stresu či s ním dostatečně dobře bojovat, když ho zažíváme téměř každý den v práci, doma anebo při řešení mezilidských vztahů? Nikdo z nás se nejspíše ze dne na den nerozhodne opustit své zaměstnání, které ho živí či se nezavře doma před světem a přestane komunikovat s okolím a rodinou, není tomu tak? Reálné možnosti, jak se stresem bojovat ovšem i přesto existují.
Chronický stres vs. stres akutní
Chronický stres je takzvaným tichým zabijákem, který o sobě příliš nedává vědět, svým způsobem se ho naše tělo naučí akceptovat a takříkajíc se s ním naučí žít. Chronický stres má totiž dlouhodobější charakter, jinými slovy ho pociťujete kupříkladu i několik let. V tomto případě vás možná překvapí, že za chronickým stresem nestojí pracovní nespokojenost či stres, který je na člověka vyvíjen v pracovním prostředí, nýbrž za ním stojí nespokojenost s vlastním životem, respektive určité problémy, které na své životní pouti musíte za každou cenu řešit. Může se tak jednat o strach ze ztráty zaměstnání či strach z toho, že si zaměstnání po delší dobu nebudete moci nalézt anebo za ním stojí i zdravotní problémy či spory v partnerských vztazích. Pokud se tyto úzkostlivé obavy v naší hlavě hromadí, zaděláváme si na problémy se srdcem, obezitou, vysokým krevním tlakem či s poruchami spánku nebo dokonce v mnohých případech i neplodností. Vliv na náš organismus je tak více než jasný a právě v tomto případě by se pro vás měla některá z těchto příčin chronického stresu stát motivací k tomu, s ním jednou provždy zatočit. Oproti tomu akutní stres, je mnohem slabším odvarem stresu chronického. Při akutním stresu se navíc do těla vyplavují látky, které mohou i zpomalovat stárnutí. Má tak tedy i svá pozitiva. Akutní stres tak zažíváme například tehdy, stojíme-li v dopravní zácpě anebo dojde-li ke střetu zájmu s naším nadřízeným.
Co chronický stres způsobuje?
V první řadě se může jednat zejména o choroby spojené se zvýšeným krevním tlakem a jinými srdečními problémy. Není tajemstvím, že stále více třicátníků se musí léčit s vysokým krevním tlakem. V případě, kdy je na náš organismus vyvíjen stres po delší časový úsek, může naše tělo napadnout i infekce. Když z něčeho máte strach, váš imunitní systém na tento fakt zareaguje po svém. Dále může chronický stres způsobit i různé druhy závislosti a to zejména na alkoholu. Lidé, kteří stresové situace řeší třeba sklenkou vína, svou úzkost mohou ještě mnohem více prohlubovat a celou situaci tak zhoršovat. Dále se u lidí mnohdy dostávají ke slovu migrény, deprese či dokonce určité autoimunitní poruchy, které se dostanou ke slovu až tehdy, bojuje-li tělo dlouhodobě se stresem. Překvapit vás tak může například snížená funkce vaší štítné žlázy, nesnášenlivost lepku či různá revmatická onemocnění.
Boj se stresem začíná!
Mnoho z nás si marně hledá ve svém nabitém diáři prostor na odpočinek a to například i na ten krátký, který se mnohdy dá uskutečnit během pracovní přestávky. Poté, co se ze zaměstnání vrátíme zpět domů, čekají na nás další povinnosti, jakými je především nákup, vaření a péče o rodinu. Než se stačíme vzpamatovat a posadíme se, je téměř večer a nám se pomalu ale jistě přivírají víčka únavou. Kde tedy třeba během pracovního týdne hledat uvolnění či jakým způsobem se stresu alespoň částečně zbavit? Mohou nám kupodivu pomoci i malé a nepatrné činnosti, kterými mohou být například zdravá snídaně, správné dýchání či pomoc druhým.
Snídaně je základem dne
Ano, naši rodiče měli jako vždy pravdu, když nám každé ráno říkávali, že snídaně je základem celého dne a není dobré ji podceňovat. Rychlá svačinka v podobě tyčinky sbalené v kabelce, kterou si možná v práci ani nedáte, není dobrým řešením. Zkuste si tak každé ráno dopřát plnohodnotnou snídani bohatou na vitamin B, který má na svědomí hormon štěstí serotonin vyplavující se tak do našeho těla. Uvidíte sami, že první potyčka se šéfem vás ani v pondělí ráno jen tak nerozhodí.
Několikrát denně se zhluboka nadechněte
Možná vám to přijde směšné, ale hluboký a opravdu procítěný nádech, může uvolnit celkově náš stresem vysílený organismus a to během několika málo minut. Hluboký nádech a následně i hluboký výdech totiž pomůže našemu tělu dostat se do stavu relaxace a uvolnění od napětí.
Pomáhejte druhým
Pomáhat druhým, když máte sami své práce až nad hlavu, vám nyní asi přijde trochu nereálné, ovšem opak je pravdou. Nemusí jít o žádné těžké úkoly či přebírání směn za kolegy nýbrž se může jednat o pouhé uvaření kávy svému kolegovi anebo pomoc najít správnou cestu zbloudilému turistovi ve městě. Možností, jak těmito nepatrnými krůčky docílíte toho, že se budete postupně zbavovat nahromaděného stresu ve vašem těle, je opravdu pestrá škála.
Pohyb je základem úspěchu
Pravidelný pohyb uvolňuje do těla endorfiny, tedy hormony štěstí. Pokud tedy vaše tělo vysílá jasné signály, že je přetažené a potřebuje vydechnout, zkuste raději místo kuchtění náročné večeře pro manžela, nazout sportovní obuv a jít si například zaběhat. Pomůže vám ale i krátká procházka či různé formy cvičení, jakými jsou například jóga anebo dokonale stres odbourávající fitbox.
V neposlední řadě samozřejmě nezapomínejte na důležitý odpočinek a tak si místo večerního kontrolování e-mailové schránky a řešení restů z práce, raději pusťte nějakou příjemnou hudbu či si vezměte k ruce oblíbený časopis či knihu a jednoduše si alespoň na chvíli odpočiňte.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.