Jak získat zdravé sebevědomí a jak jej zvýšit?

Osobní rozvoj

Přidal hana, dne 22. 07. 2018,  0x


Zdravé sebevědomí vám nezajistí studijní či pracovní úspěchy a dokonce ani peníze nebo popularita, což je více než patrné na celé řadě případů celebrit, které se potýkají i přes veškerou svou slávu s nedostatkem sebedůvěry. Sebevědomí jako takové, totiž musí vycházet pouze a jen z vás samotných, respektive z vašeho nitra. Musíte se začít více zaměřovat na své vnitřní hodnocení a nikoliv na to, které získáte od svého okolí. Brát se takzvaně pozitivně, je totiž prvním krokem k tomu, získat zdravé sebevědomí, o které vás jen tak někdo nepřipraví. Bohužel cesta k získání zdravé sebedůvěry není vůbec jednoduchá, ba naopak je velmi strastiplná a bolestná. Odměnou vám ale na konci takovéto dlouhé cesty bude vaše sebevědomí, které pro vás bude takzvaně vstupenkou do zdravějšího, spokojenějšího a především šťastnějšího života, který bude naplněn sebeláskou ve své zdravé podobě.  

Sebevědomí v podobě nedostižného zlatého grálu   

Jedna část populace vnímá sebevědomí jako samozřejmost a mají ho na rozdávání, oproti tomu ta druhá část lidí vidí sebevědomí spíše jako naprosto nedosažitelný zlatý grál. Sebevědomí jim nepřinese totiž ani úspěch, šťastná a zdravá rodina a dokonce ani skvělé výkony ve sportu, modelingu či jiné činnosti. Tudíž se domnívají, že ho nadobro ztratili. A to buď vlastní vinou či jim ho někdo násilně sebral a cesta k jeho navrácení neexistuje. Opak je ovšem pravdou. Získat zdravé sebevědomí lze a to i přesto, došlo-li k jeho ztrátě či vám naopak nikdy neříkalo pane. Pokud vás trápí ta smutnější varianta, kterou je, že vám sebevědomí někdo násilně sebral, kupříkladu člověk, který vám byl buď velmi blízký či byl vaší osobou vnímán jako uznání hodný a tím někým mohl být například váš partner či nadřízený i s touto variantou se dá bojovat, nezoufejte. Jde pouze o to, rozlišit od sebe řádně tyto dva případy a na základě toho na svém sebevědomí začít pracovat.  

Jakým způsobem se nízké sebevědomí dostane ke slovu? 

O značnou část sebevědomí můžeme přijít i v průběhu dětství či v průběhu dospělosti a to například nějakým traumatickým zážitkem či nepříjemnými vzpomínkami. Jednat se může například o nezdravě dlouhé odloučení od rodičů, zanedbávání rodičů v naší výchově anebo třeba v dospělosti i o rozvod či ztrátu zaměstnání. Dále se může jednat také o případy, kdy se člověk může stát i obětí nějakého trestného činu či sexuálního zneužití, které jeho duševní pohodě také zrovna příliš nepřidá. V závažných případech dokonce může nízká sebeúcta vést k určité duševní poruše, kterou může být například deprese. Lidé posléze vidí svět jako místo, které je pro ně nepřátelské a oni sami se cítí být jeho obětí. Proto se mohou často zdráhat ve svých rozhodnutích, někdy také nechtějí příliš vyjadřovat svůj názor a už vůbec ne se prosazovat a to kdekoliv. Všechny tyto symptomy posléze vedou k tomu, že se člověk začne připravovat o notnou dávku zkušeností a také příležitostí, což bude snižovat jeho sebevědomí ještě o poznání více.   

Jak nízké sebevědomí zvýšit? 

Pokud vás nízké sebevědomí trápí, je ten nejvyšší čas na to, s tím něco začít dělat. Přiznat si, že máme problém a že ho chceme řešit je prvním krůčkem k tomu, zvýšit si své pošramocené sebevědomí a žít tak spokojeně a šťastně. Předejít tak můžeme celé řadě partnerských či osobních neshod, sklonům k úzkosti a také strachu z našich případných chyb, popřípadě osobních neúspěchů.  


Začněte tak o sobě přemýšlet pozitivně. Věty typu „nemám na to“, „nemohu to zvládnout“ a podobně jsou naprosto zakázané. Dále se snažte přijímat výzvy. Zpočátku bude bohatě stačit, když se přátelům zaručíte, že jim o víkendu uvaříte své nejlepší jídlo anebo že budete celý měsíc poctivě chodit cvičit. Naučte se říkat ne! Nedělejte to, co nechcete. Myslete i na svůj osobní život a nedělejte otroky druhým. Pokuste se udržovat v kondici. Správná životospráva totiž vede k bohatšímu životu. Pokud svému tělu dopřejete patřičnou pozornost a budete o něj správně pečovat, budete se i vy samotní, cítit o poznání lépe.  

Krok číslo 1: Musíte se chválit 

Prvním krokem na cestě za vytouženým sebevědomím bude ten, že se začnete chválit. Ano, říká se, že „samochvála smrdí“, ale pokud vás trápí nízké sebevědomí, má pro vás chválení naprosto opačný význam. Jednoduše je potřeba se začít chválit a to nejlépe každý den. Ptáte se za co? Jednoduše za všechno, co se vám daný den povedlo. Povedlo se vám ukuchtit vynikající oběd? Pochvalte se za něj. Anebo vám ráno málem ujela tramvaj, ale vám se podařilo ji doběhnout? I to je záminka k pochvale. Svému chválení ovšem musíte nastavit i limity a těmi jsou mantinely v podobě například maximálně tří pochval denně a minimálně jedné za den. Pochvaly si totiž musíte především sami vážit, tak aby neztratila svůj význam. Jen tímto způsobem si po čase budete vážit i sami sebe.   

Bylo vám vaše sebevědomí vzato někým jiným? Připomeňte si především, v čem jste byli dříve dobří, a věřili jste si. Vzpomínáte si? Skvělé! Tak v tom případě se za tyto úspěchy pochvalte a rozhodně na ně nezapomínejte. Jedině tímto způsobem můžete postupně přicházet opět na chuť svému sebevědomí, které vám někdo pokřivil. Musíte si jednoduše vštípit, že ten, jenž si vzal vaše sebevědomí na paškál, rozhodně neměl pravdu.  

Krok číslo 2: Nesrovnávejte se s okolím 

Největší chybou, které se dopouští, každý z nás je, že se příliš srovnáváme se svým okolím. Chceme se neustále za každou cenu porovnávat s našimi sousedy, kamarády, známými, oblíbenými herci či modelkami a přitom zapomínáme na svou vlastní identitu a tím pádem na to, kým vlastně ve skutečnosti jsme. Navenek se tváříme, že je všechno v pořádku a doma jen tiše závidíme, jak je možné, že naše kamarádka může skloubit rodinu s prací a ještě do toho perfektně vypadat, když nám samotným nezbývá času nazbyt a ještě doma nemáme uklizeno jako ze škatulky. Přemýšlet doma nad tím, proč je naše kolegyně v práci tak úspěšná a my nikoliv, není dobré. Zkuste si tak místo toho raději položit otázku, co bych mohla udělat proto, abych byla v zaměstnání lepší? Pokud ve své hlavě tyto stavy vybalancujete, uvidíte, o kolik štěstí jste se dosud připravovali. A být šťastný sám se sebou, znamená být sebevědomý.   

Kro číslo 3: Naučte se být zdravě kritičtí vůči hodnocení vašeho okolí 

Vůbec to neznamená, že o všech lidech, kteří vás ohodnotí, budete hovořit jako o pitomcích, kteří vůbec netuší, co říkají. Ba naopak, zkuste si vždy kriticky zanalyzovat, jaký důvod měl dotyčný k tomu, vám říct některá nemilá slova na vaši osobu. Chce mi tímto způsobem ublížit? Chce mi takto nabídnout pomocnou ruku? Snaží se jen dosáhnout svého? Je vůbec natolik kompetentní k tomu, aby mi mohl tyto výtky skutečně říkat? Anebo má sám vnitřní problém, který se ze sebe snaží pouze vyventilovat? Pouze poté, co si tyto otázky odpovíte, můžete na daný problém nahlížet naprosto z jiného úhlu. Dospět můžete například k tomu, že váš nadřízený, který vám něco vytkl má sám spoustu problémů a tímto způsobem osočuje své podřízené téměř každý den, a tudíž není třeba se nad jeho slovy pozastavovat či je dokonce brát vážně. Anebo můžete dospět k tomu, že se jednalo opravdu o vaši chybu a vy se budete snažit udělat příště vše proto, aby se to již nikdy neopakovalo. Oprostit se od emocí, ve většině případů od uraženosti je v tomto případě nezbytností. Jedině tak přijdete na to, jak celá situace ovlivňuje vaše sebevědomí a zda ho vůbec ovlivnit může.  


Na závěr stačí snad pouze jen dodat, že nic na světě není nemožné a to ani získání zdravého sebevědomí. Dnes ráno jste také vstali z postele a fungujete, i když cítíte, že vám chybí to, čím podle vás ostatní překypují a tím je sebevědomí.  





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.