Jan Kokáš a Ondřej Koneš: “Chtěli jsme cvičit workout, ale nebylo kde”

Příběhy podnikatelů

Přidal andysek, dne 12. 06. 2019,  0x


Přibývá lidí, kteří chtějí žít zdravě a jejich požadavky se mění. Dříve jim ke štěstí stačilo dobře vybavené fitcentrum, dnes chtějí co nejvíce času strávit pohybem venku. A právě to byl hlavní důvod, proč se dva kamarádi Jan Kokáš a Ondřej Koneš pustili do výroby venkovních workoutových hřišť.  


Skloubit koníček s prací je úžasná věc, která se nepodaří zdaleka každému. Dvou mladým a naivním, ale zároveň pracovitým a odvážným klukům z Ostravy se to podařilo. Do světa byznysu se vrhli po hlavě a bez zkušeností, aby si splnili si svůj sen v podobě workoutových hřišť. Jan a Ondra začínali sami v garážích svých rodičů. Dnes mají cca třicet zaměstnanců a roční obrat přes 10 milionů korun. Jaký byl jejich příběh?

Pořádný workout na dětském hřišti neodcvičíte

Jan s Ondrou jsou obyčejní kluci a aktivní sportovci, kteří zatoužili po něčem více, než jen chodit z práce do posilovny a z posilovny domů každý den. Chtěli něco dokázat a chtěli to dokázat ideálně v něčem, co je baví nejvíce. Někdy v průběhu roku 2012 je do svých spárů popadla nutkavá myšlenka začít stavět specializovaná workoutová hřiště, která v té době u nás nebyla.


V té době se v Česku začal šířit trend posilování s váhou a nejlépe venku. Začali vznikat první workoutové komunity a první nadšenci se scházeli v parcích a na dětských hřištích. Bylo jasné, že nastal naprosto ideální moment pevně se chytit nabízející se šance. Hodilo se jim, že Jan stejně jako jeho otec pracoval v kovovýrobě, což jim v začátcích hodně pomohlo. Ondra zase vystudoval stavitelství a architekturu.


Příliš jim však nepomohl přístup blízkých, kteří je od nápadu vyrábět workoutová hřiště odrazovali. Svůj nápad nakonec pustili k ledu, ale nedalo jim to spát. O rok později se ke svému snu vrátili, skepsi hodili za hlavu a tentokrát už do toho šli pevně rozhodnutí. Vyplatilo se to.

Začátky byly krušné, o workoutu se teprve začalo mluvit

Práci si přirozeně rozhodli. Zatímco Ondra začal vytvářet první návrhy, jak by takové hřiště pro workout mohlo vypadat, Jan se horlivě pustil do organizace a prezentace začínající firmy. Podle Jana má totiž talent nadchnout lidi pro svůj nápad. V roce 2015 se sen stal skutečností v podobě firmy Workout Club Parks vyrábějící workoutová hřiště.


Před těmi pár lety byl workout skoro sprosté slovo. V Česku to byl sport v plenkách, který se teprve dostával do podvědomí lidí. Jan s Ondrou v té době ještě studovali a skloubit studium se začínajícím podnikáním nebylo vůbec snadné.

Nejtěžší bylo získat první obec

Na úplném začátku oslovili snad sto obcí. Obcí, které reagovaly se zájmem by se spočítali na prstech jedné ruky. Nejtěžší bylo získat první pár obcí, poté už se spustila správná řetězová reakce.


Jednou z prvních obcí, které projevily zájem, byly ostravské Radvanice, ve kterých dokonce sídlí jejich firma. Zrovna v té době totiž starostku oslovila místní mládež s tím, že by bylo fajn mít v obci pořádné workoutové hřiště. Starostku se jim nakonec podařilo získat na svou stranu a své první hřiště postavili vlastníma rukama za pomoci kamarádů.


Následovala další ostravská lokalita Stará Bělá a poté se jim začaly hrnout další a další objednávky. Oba kluci uznávají, že na poptávky ani nestíhali reagovat. Od té doby postavili 150 workoutových hřišť a patří mezi tři hlavní výrobce workoutových hřišť v České republice.

Snem Workout Club Parks je soběstačná výroba

Do budoucna by Jan s Ondrou chtěli investovat do lepších zařízení a technologií tak, aby byli plně soběstační. Takové investice se však pohybují v řádech milionů, a tak zatím využívají služeb subdodavatelů. Pokud to ale půjde tak dobře jako dosud, tak rozhodně nepůjde o nesplnitelný sen. Jen to chce trochu trpělivosti.


Zatím staví workoutová hřiště v Česku a pár hřišť realizovali na Slovensku. Časem by chtěli proniknout i do zahraničí a jako první si vybrali Polsko, které mají za rohem. Výhledově je ale zajímá celá Evropa. Jejich cílem je vytvoření silného brandu, světové workoutové značky a autority v oblasti cvičení s vlastní vahou.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.