Jaroslav Zeman - majitel nejstarší továrny na hračky v Evropě

Příběhy podnikatelů

Přidal admin, dne 3. 09. 2019,  0x


Jaroslav Zeman po studiích nastoupil jako vlekař v lyžařském areálu Tanvaldský Špičák, protože závodně lyžoval. Na tato léta vzpomíná Jaroslav s nadšením, i když to moc nekoresponduje s vystudovanou Střední umělecko průmyslovou školou. Nakonec se mu ale umělecky založená škola přece jen hodila. 


Ještě před revolucí Jaroslav Zeman nastoupil do staré tradiční továrny na hračky Tofa (dnes Detoa) v Albrechticích jako zaměstnanec. Po revoluci odešel za prací do ciziny. Po návratu do Čech zjistil, že továrnu chce koupit německá konkurenční firma, která rozhodně neměla zájem o její vývoj. Prostě jen hledala další, ideálně levnou výrobny pro své vlastní hračky.

Záchrana Detoy - z noční můry úspěšný podnik

Se zánikem tradiční továrny na hračky se Jaroslav odmítl smířit a po krátkém rozmýšlení podal privatizační projektu. Nechtěl další generace ochudit o tradiční krásné dřevěné hračky, a tak se rozhodl firmu osobně zachránit. Současná Detoa Albrechtice jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v Evropě. Cesta to však byla krušná.


Kdyby Jaroslav Zeman jenom tušil, jaké nesnáze jej čekají, asi by privatizační projekt zmuchlala a zahodil do koše. Továrna byla v katastrofálním stavu, co se vybavení i fungování týká. Zaměstnanci odcházeli jeden po druhém a Jaroslav v účtárně objevoval nezaplacené faktury. Kdysi dobré obchodní vztahy už dávno nefungovaly. Jaroslav si musel půjčit 120 milionů korun, což byl sám o sobě zlý sen.

Jaroslav Zeman - bez pomoci bych to nezvládl

Velkou pomoc mu poskytl jeden z bývalých ředitelů, který mu ukázal, jak se taková továrna na hraček vůbec vede. Když už se továrna na výrobu hraček vzpamatovala a začala konečně vynášet, přišel ohromný šok v podobě asijských laciných výrobků. Firma náročné období v letech 2003 až 2005 naštěstí překonala. Velký vliv má přístup českých rodičů, kteří si všímají, s čím si jejich děti hrají.


nes může Jaroslav Zeman zaklepat na jednu z dřevěných hraček, protože firmě se daří. Továrna zaměstnává přes 200 lidí z blízkého okolí. Hračky Detoa se výborně prodávají na tuzemském trhu, ale i v zahraničí, kam putuje 60 procent všech vyrobených hraček. V Albrechticích se nachází nejen továrna, ale také Muzeum výroby hraček a kreativní dílny včetně kavárny, kde se návštěvníci dozví vše o historii dřevěných hraček, ale sami si i nějakou mohou vyrobit.

Jaroslav Zeman - majitel továrny na hračky a uznávaný starosta

Od roku 2006 je Jaroslav Zeman starostou Albrechtic a neustále pracuje na zvelebení svého rodného kraje. Také působí jako senátor za Jabloneckou a Semilsko a snaží se všemi možnými způsoby pomoci svému kraji.


Kromě hraček a politiky myslí například na cestovní ruch (turistika a lyžování) který zdejšímu kraji přinese návštěvníky a finance potřebné pro další rozvoj. V roce 2016 například otevřel Ski areál DETOA, který je primárně určen pro rodiny s dětmi. Součástí je i stylové občerstvení Stodola.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.