Jeff Bezos: Zakladatel Amazonu a nejbohatší knihovník na světě

Příběhy podnikatelů

Přidal andysek, dne 24. 06. 2019,  0x


Internetový obchod Amazon patří k nejznámějším a největším na celém světě. V roce 1994 jej založil americký podnikatel Jeff Bezos. Zpočátku šlo pouze o prodej knih. V následujících 20 letech se nabízený sortiment rozrostl v podstatě na jakékoliv zboží. Dnes je Jeff Bezos považován za nejbohatšího muže planety. 


Jeffu Bezosovi můžete upřímně poděkovat za to, že si z domu můžete objednat téměř cokoliv. Aniž byste museli kamkoliv chodit a něco složitě zařizovat, za pár dní se očekávaný balíček ocitne u vás doma. Životní příběh Jeffa Bezose je zajímavý, o dost zajímavější než jeho několikamiliardové jmění, které z něj dělá nejbohatšího muže na světě. Jeff Bezos je údajně bohatší než Bill Gates, a to už je co říct.

Jeff Bezos: Skvělý student a premiant

Jeff se narodil 12. ledna 1964 v Novém Mexiku ve městě Albuquerque jako Jeffrey Preston Jorgensen. Jeho rodiče se rozvedli, když mu byli čtyři roky. Od svého nevlastní otce kubánského přistěhovalce převzal své současné příjmení Bezos.


Malý Jeff bylo velmi chytré a hodně zvědavé dítě. Jako malý si z otcovi garáže udělal laboratoř, v níž zkoumal, jak fungují nejrůznější věci. Neustále něco rozkládal a skládal, rozkládal a zase skládal. Od malička toužil po vzdělání a takové počítače si okamžitě zamiloval. Není divu, že už na střední škole patřil k nejlepším studentům.


Právě na střední škole rozjel svůj první byznys v podobě letního vzdělávacího tábora pro studenty The Dream Institute zaměřeného na počítačovou techniku. Nikoho nepřekvapilo, když po ukončení střední školy mimořádně nadaný Jeff pokračoval ve studiu počítačové vědy a elektrického inženýrství na jedné z top amerických univerzit v Princetonu.

Kde se vzal, tu se vzal Amazon.com

Po ukončení vysokoškolských studií neměl Jeff žádný problém najít si lukrativní zaměstnání. Kupodivu první pracovní zkušenosti nabíral mimo obor na Wall Street. Pracoval například pro společnosti Fite, Bankers Trust a ve firmě D.E. Shaw to dotáhl až na viceprezidenta. Pár let zde mu pomohlo nashromáždit velmi cenné kontakty a samozřejmě finance potřebné pro rozjezd vlastního byznysu.


V roce 1994 se Jeff přestěhoval do Seattlu a založil Amazon. První verzi online knihkupectví programoval doslova na koleni ve své garáži a o rok později otevřel první online knihkupectví na světě. Již během prvních dvou měsíců jeho společnost generovala tržby 20 000 dolarů za týden.


Brzy Amazon překonal veškeré původní plány svého stvořitele Jeffa. Po několika letech od svého založení začal Amazon rozšiřovat svůj sortiment. Nejprve přibyla CD a videa, poté oblečení, hračky, elektronika a dnes už si na Amazonu můžete objednat téměř cokoliv. I přesto, že jej následovala celá řada firem, žádné už se nepodařilo dosáhnout takového raketového růstu jako Amazonu.

Amazon a Kindle: Revoluce ve čtení knih

První čtečku na světě představil v roce 2007 Amazon. Byl to Kindle a toto zařízení změnilo svět knih a čtení jednou pro vždy. Čtenáři se rozdělili na odpůrce elektronických čteček a jejich příznivce. Zatímco odpůrci se nenechají odlákat od vůně papírových knih, milovníci čteček oceňují praktické vlastnosti.


Elektronická čtečka je lehká, příjemně se drží v rukou a umožňuje uložení tisíců titulů v jednom malém zařízení. Číst si lze kdekoliv a kdykoliv už jenom proto, že současné moderní čtečky mají podsvícení. Nemluvě o jednoduchém nakupování a ukládání knih, které už vám doma rozhodně překážet nebudou. Spousta lidí od nakupování tradičních knih díky revolučnímu vynálezu Amazonu upustili, někteří si kupují pouze své nejoblíbenější tituly.

Kritika a budoucnost Amazonu

Aby Amazon zvládl vyřizovat všechny objednávky, má po celém svět ohromné velkosklady. To by samo o sobě bylo chvályhodné, kdyby do světa nepronikaly informace o ne zrovna příznivých pracovních podmínkách. Nejčastěji se hovoří o příliš dlouhé pracovní době, velkému stresu a neodpovídajícím platovým podmínkám.


Ve vedení prodejce čehokoliv už Amazon není v čele, ale předběhl jej divoce rostoucí čínský internetový megaobchod Alibaba. Můžeme diskutovat o rozdílné kvalitě nabízených věci. To však nic nemění na tom, že lidé na Alibabě objednávají ve dne v noci.


Už před pár lety Amazon oznámil práci na projektu Amazon Prime Air. K doručování balíku budou využívány drony, nikoliv lidé. Otázkou je, jak takový projekt uskuteční v reálném životě. Těžko si představit dobu, jak nám nad hlavami neustále létají balíky z Amazonu.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.