Kateřina Kopová - od ředitelky v mateřské školce k majitelce Hustopečské mandlárny

Příběhy podnikatelů

Přidal admin, dne 23. 08. 2019,  0x


V roce 2012 ještě Kateřina Kopová pracovala jako ředitelka v mateřské školce. Ještě během svého působení se pustila do výroby originální Hustopečské mandlovice. Nový koníček ji nakonec pohltil a od roku 2014 se mu věnuje na plný úvazek. Nebylo to však vůbec jednoduché, nejdřív totiž musela výrobu tradiční moravské mandlovice zlegalizovat a přečkat prohibici.


Mandlová mánie začala na jihu Moravy v 50. letech 20. století. Tehdy bylo do Českých zemí dováženo na 300 vagonů mandlí ročně, vypráví Kateřina. Obec Hustopeče byla vyhlášena nejteplejší oblastí, kde by se mandle daly krásně pěstovat. Stalo se tak a na svazích bylo vysázeno přibližně 50 tisíc stromků, které zde kvetou dodnes. V pozdějších let jejich počty ustupovaly meruňkám. Dnes tu díky revitalizací roste cca 850 stromků. Stále se však v rámci střední i východní Evropy jedná o ojedinělý mandloňový sad.

Hustopečská mandlovice - výrobu málem zhatila prohibice

S Moravou je spojováno zejména víno, ale ani mandlovice nepatří k novinkám. V Hustopečích si ji vyráběla téměř každá rodina, která měla vlastní kotel. Jenomže to nebylo úplně legální. Kateřinu zaujala myšlenka na originální značku Hustopečská mandlovice, která by vyráběla nejlepší mandlovici na světě. Začátky nebyly snadné a cestu k úspěchu značně zkomplikovala i dočasná prohibice způsobená metanolovou kauzou.


Originální recept ji daroval hustopečský starousedlík a bývalý správce mandloňových sadů Rudolf Poslušný, který se stal hrdým nestorem nové hustopečské mandlovice. S alkoholovým byznysem začala Kateřina v garáži. Největší “srandu” si však Kateřina užila s úředním šimlem. V době, kdy dokončila první várku mandlovice, byla vyhlášena výše zmiňovaná prohibice a Kateřina měla najednou zaplatit kauci ve výši pěti milionů korun.

Hustopečská mandlovice - alkohol, káva, paštika i kosmetika

Kateřina se nevzdala a náročné období doslova překlepala. Vyplatilo se. Kateřině se podařilo mandlovici zlegalizovat, dát ji nezapomenutelnou chuť, pěkný vzhled i tvar. Dnes Hustopečská mandlovice vyrobí 40 tisíc mandlovice ročně. Obdivuhodné je především to, že k úspěšnému prodeji a rozšíření do celé republiky nebylo potřeba žádného marketingu. Mandlovici jednoduše prodávají lidé, kterým chutná.


Hlavní gró Hustopečské mandlovice představuje destilovaný alkohol ve třech chuťových variantách - klasická, višňová a kávová mandlovice. Základem je mandloňový výtažek dovážený ze Španělska. Na hustopečských svazích neroste mandlí tolik, aby produkovaly dostatek vlastního výtažku. Vedle toho do portfolia patří také mandlová káva, paštika obsahující mandlovice nebo mandlová kosmetika.

Hustopečská mandlovice - z garáže do centra města

Rozsáhlé sady mandlovníků patří obci Hustopeče. V roce 2016 si však Kateřina koupila pěkný pozemek, na kterých zasadila své vlastní mandloně. Z malé garáže se Kateřina se svou firmou přestěhovala do centru Hustopečí, kde zrekonstruovala prostory. Nyní se v nich nachází kanceláře, výrobna, sklad a také originální prodejna s kavárnou, kde mohou zvědaví návštěvníci ochutnat mandlovou kávu, mandlovník nebo si rovnou objednat degustační menu.


Kateřina sní o tom, jak její stromy začnou během pár let plodit mandle. Ty by totiž mohly pokrýt část výroby a nahradit tak výtažek dovezený z ciziny. Uvažuje také o tom, jak do svého snu zapojit meruňky z vlastního sadu v podobě meruňkovice či chutného meruňkového džemu. Časem také plánuje postavit arboretum, kde budou růst nejrůznější odrůdy mandloní, ořešáků a meruněk.





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.