Martin Pomothy a ČSFD - filmový dalajlama

Příběhy podnikatelů

Přidal admin, dne 5. 08. 2019,  0x


Martin Pomothy byl a je velmi vášnivý filmový fanoušek. Na začátku nového tisíciletí se rozhodl přinést filmovému světu a zejména jeho fanouškům něco užitečného. Stvořil filmovou databázi ČSFD, které se podařilo získat ohromný vliv na filmový vkus českých i slovenských fanoušků.  


ČSFD znamená Česko-slovenská filmová databáze a kromě podrobných informací o všech filmech, seriálech, dokumentech a dalších pořadech na jednom místě nabízí maximálně objektivní procentuální hodnocení i samostatné recenze přihlášených uživatelů. Databáze obsahuje cca 300 tisíc filmů, což je neuvěřitelné číslo, a neustále se rozrůstá.

Martin Pomothy - filmový fanoušek, který třídí odpad

Sám o sobě Martin na svém profilu na ČSFD píše, že je “nevyléčitelný hobbyholik, zarputilý třídič odpadu, filmový všežrout a nadšený outdoorista”. Co se týče povolání, Martin je, nebo spíše byl, novinář. Před x lety pracoval pro internetovou televizi Markíza na Slovensku.


V roce 2001 se rozhodl přestěhovat do Prahy, kde se cítil tak nějak více doma, a navíc zde existovala určitá filmová komunita fungující on-line. Dál pokračoval v práci pro Markízu a do toho začal psát pro časopis Cinema. V hlavě mu přitom dozrávala myšlenka vytvořit na internetu prostor, kde by se mohli filmoví fanoušci jako on potkávat a bavit se o filmech.

Chtěl jsem prostě jen diskutovat o filmech

Původně nemělo jít o žádnou masově rozšířenou filmovou databázi s cílem ovlivňovat filmový vkus, jak tomu je dnes. Původně šlo o obyčejné stránky určené pro desítky až stovky filmových fanoušků. Ti si zde mohli založit profil, vložit své oblíbené filmy a diskutovat o nich. Časem začal Martin přidávat více a více informací o jednotlivých filmech, fotografie a základ databáze byl položen.


Stalo se a ČSFD dnes patří k uznávaným a hlavně funkčním webovým stránkám, které lidem opravdu něco přináší. Každý den ČSFD navštíví více než 1 milion uživatelů. Martin by mohl web prodat, to však dosud neudělal, protože je to jeho srdcová záležitost. Sám říká, že kdyby měl ČSFD prodat, tak by ho raději vypnul.

ČSFD - jak amatéři ovlivňují filmový vkus Čechů a Slováků

Jak už bylo výše napsáno, ČSFD představuje rozsáhlou databázi filmů a seriálů, ale i dokumentárních filmů apod. Každý film obsahuje základní informace, které se týkají tvůrců, obsazení i děje. Najdete zde také informace o režisérech, hercích a dalších osobách hrající významnou roli ve filmovém průmyslu. Velmi důležitou součástí ČSFD jsou přitom hodnocení a recenze.


Zaměstnanci a komunita věrných fanoušků ČSFD společnými silami vytváří obsah databáze a maximálně objektivní hodnocení, které respektuje široká veřejnost. Samozřejmě se názory na filmy různí, ale výsledek více méně odpovídá všeobecnému filmovému vkusu Čechů a Slováků. Proto také má ČSFD takový úspěch.

Když je koníček zároveň prací

Dnešní ČSFD má několik zaměstnanců, převážně administrátory a programátory, kteří se pečlivě starají o obsah stránek i jeho provoz. Vedle toho spolupracují s filmovými distributory, které ČSFD dodávají důležité informace. Kromě webových stránek, jsou k dispozici i mobilní aplikace jak pro Android, tak pro iPhone.


Cesta k dnešní ČSFD samozřejmě nebyla bez překážek. Na druhou stranu se jednalo původně pouze o koníček, nikoliv podnikatelský záměr s cílem vydělávat. Vývoj tedy šel pomalu a postupně a prvních pět let Martin neřešil žádná čísla a statistiky. Přesto si ČSFD vydělala na svůj provoz, nebylo to však snadné. Martin na ČSFD trávil i šestnáct hodin denně a bokem se živil jako novinář.


Teprve po pěti letech začal na ČSFD, která už měla slušnou návštěvnost, prodávat reklamu a mohl ČSFD rozjet na profesionální bázi. Následoval jeden úspěch za druhým. ČSFD rostl počet návštěvníků, vyhrál Křišťálovou lupu a úspěšně se rozrůstá. Na ČSFD je cca 300 tisíc filmů, 340 zaregistrovaných profilů a těch, co se přihlásí alespoň jednou za měsíc je zhruba 70 tisíc.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.