Milan Duchek - jediný, kdo umí vyrobit rám na kolo z jednoho dílu

Příběhy podnikatelů

Přidal andysek, dne 7. 06. 2019,  0x


Jen málo lidí na světě dokáže to, co dokázal Milan Duchek. Totiž vyrobit něco obyčejného absolutně jinak a absolutně nejlíp. V případě Milana jde o unikátní způsob výroby rámu na jízdní kolo. Nikdo na světě nedokáže vyrobit celokarbonový rám z jednoho kusu a na míru kromě Milana Duchka. 


O firmě Duratec jste možná už slyšeli, a možná také ne. Na rozdíl od většiny firem totiž Milan Duchek neinvestuje do velké reklamy, vcelku dobře si vystačí se sociálními sítěmi a internetem. Nejdůležitější je pro něj spokojený zákazník. Slova nadšení, chvály a doporučení se totiž často šíří mnohem rychleji, než byste řekli borůvkový koláč.

Milan Duchek - od nuly až na špici mezi výrobci rámů kol

Pokud čekáte jednoduchý příběh, kterak český podnikatel k milionům přišel, jste na velkém omylu. Krabice s miliony opravdu ve skříních neleží. Milan Duchek by se nikdy nedostal tam, kde je, kdyby nebyl dostatečně talentovaný, houževnatý a neměl kolem sebe ty správné lidi.


Kola byla jeho vášní do malička, a jelikož byl opravdu nadaný technik, měl tendenci vylepšit každé kolo, které se mu dostalo do rukou. V garáži svého otce rozřezával a znovu dával do kupy rámy kol svých známých, aby se na nich lépe a rychleji jezdilo. To vše vedlo k založení firmy Duratec v roce 1997, vyrábějící kola ze slitiny hliníku.


Zlomovým rokem se stal rok 1999. Tehdy se rozhodla do firmy vstoupit Milanova manželka Kateřina, která si uvědomovala velké nedostatky v oblasti obchodu a prodeji. Následujících pár letech bylo hodně riskantních. Aby mohli nakoupit potřebné stroje a materiál, byli nuceni například zastavit dům. Risk se ale vyplatil. Dnes se Milanova firma Duratec řadí mezi světové špičkové výrobce rámu kol.

Phantom - karbonový rám z jednoho dílu, který váží pouze 760 gramů

Zpočátku Milan vyráběl rám ze slitin hliníku. Později přidal lehké, pevné a tvárné uhlíkové kompozity. Vývoj nové výrobní technologie, jehož výsledkem je mimořádně lehké a pevné kolo vyrobené z jednoho kusu, mu trval mnoho let. Tajemství technologie výrobu monokoku zná pouze pár lidí a nikdo jiný jej zatím neodhalil včetně světových odborníkům, které jistě Milanovo kolo nenechává v klidu spát.


Jeho poslední kolo Phantom je světový unikát. Karbonový rám vyrobený z jednoho kusu váží neuvěřitelných 760 gramů a celé kolo pak váží pouhých 5,6 kilogramů. Vše je vyrobeno v České republice. V zahraničí jej zastupují spíše menší prodejci, kteří si libují v originalitě a jiném stylu, než se obvykle nosí.

Duratec - výroba rámu pouze na míru, výprodeje nečekejte

Kde si tento unikát mezi jízdními koly můžete koupit? Nečekejte prodejnu plnou kol, do které si prostě přijdete, koupíte si skvělé kolo a odejdete. Tak Milan Duchek nefunguje. Žádné velké výrobní série, ale čistě zakázková výroba na míru konkrétního zákazníka. Proto jsou jeho kola tak výjimečná. Na světě neexistují dvě totožná kola Duratec.


Nejedná se pouze o nastavení sedla či představce nebo přeštelování řidítek. V případě rámu Duratec slova na míru znamenají, že si zde zákazníka přeměří od hlavy až k patě, aby například zjistili, jak mají všechny trubky dlouhé a v jakém úhlu, aby byla jízda na kole maximálně efektivní. Na kolech Duratecu jezdí například slavní čeští cyklisté Jiří Ježek a Jan kopka.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.