Miroslav Bartoš - chtěl pomoci kamarádovi a našel vysněnou práci

Příběhy podnikatelů

Přidal admin, dne 30. 08. 2019,  0x


Miroslav Bartoš vede úspěšnou firmu API CZ, která se zabývá přestavbou osobních aut pro lidi s fyzickým postižením. Má zákazky nejen v Česku, ale také v celé Evropě, USA či Jihoafrické republice. Jeho prvním upraveným vozidlem však bylo snaha pomoci kamarádovi, který ochrnul na polovinu těla.


Miroslav Bartoš se v oblasti automobilového průmyslu pohyboval odjakživa. “Hrabat se” v autech jej prostě bavilo. Vystudoval střední průmyslovou školu v Táboře, a poté ČVUT v Praze. V 90. letech pracoval pro firmu Ford Motor Company. Jenomže pak se odstěhoval do rodného Tábora a denně strávil tři dlouhé a únavné hodiny na cestách. Hodně času strávil myšlenkami na vlastní byznys.

Pomoc kamarádovi se změnila ve vlastní byznys

Svým způsobem mu pomohl najít cestu jeho kamarád, který po mozkové mrtvici ochrnul na půlku těla. Miroslav se mu rozhodl pomoci v tom, co uměl nejlépe. Sehnal vhodné zařízení a pomohl mu upravit auto tak, aby mohl řídit pouze s jednou rukou. Tento okamžik rozhodl a Miroslav se pustil do úpravy aut na míru. Založil firmu API CZ, což znamená Automobily pro invalidy.


Miroslav si velmi dobře uvědomoval, že úprava aut nebude snadná práce. Hodně mu pomohli dva vozíčkáři, se kterými začal spolupracovat. Seznámili jej s nejrůznějšími problémy, které ochrnutí lidé musí v souvislosti se svým postižením den co den řešit. Díky tomu se naučil lidem s fyzickým postižením perfektně rozumět.

Počáteční cíle byly skromné

V prvním roce zvládl Miroslav Bartoš upravit jedno auto za jeden měsíc s tím, že jim šlo o to vymyslet výrobky, které si sami namontují vozíčkáři bez pomoci dalších lidí. Hodně mu přitom pomohly zkušenosti z bývalé práce zejména v oblasti homologace (schvalování) aut. Díky tomu totiž vědě, co jej čeká a co musí udělat, aby jím upravená auta měla evropskou homologaci.


Vše vyráběl doma ve své garáži a pomáhal mu jeden vozíčkář, který jezdil zařízení osobně namontovat. Pro klienty to byla úžasná motivace. Zakázek však postupem času narůstalo a bylo nutné pronajmout nejprve větší dílnu, poté postavit první a nakonec i druhou halu. Dnes Miroslav Bartoš pracuje se svými kolegy na invalidních vozících na zakázkách z celého světa.

API CZ - moderní a inovativní firma

Díky preciznímu přístupu k zákazníkům si Miroslav Bartoš rychle našel klientelu a jeho nová firma mohla začít růst. Postupně přestal zvládat dělat všechnu práci sám a začal přibírat nové zaměstnance. Časem se z úprav aut pustil do vyvíjení vlastních výrobků určených pro postižené lidi. V Evropě si udělal velmi dobrou pověst a je považován za moderní a inovativní společnost. Stle zaměstnává lidí na invalidním vozíku, protože jenom díky ním lépe rozumí pocitům svých klientů.


Aktuálně Miroslav Bartoš, respektive jeho firma API, sériově upravuje auta od různých evropských značek (např. Citroën, Fiat, Peugeot, Ford, Volkswagen). Přestavěné vozy jsou určené pro osoby upoutané na invalidní vozíček. Používaný systém je velmi variabilní, takže auto si každý uživatel upraví během chvilky, Přitom jej však může používat i zdravý člověk. Z normálního auta se během pár minut stane bezbariérové a naopak.

API CZ vyvíjí nové věci, které poskytují pomoc potřebným

Většina lidí, kteří skončí na vozíku, nedokáže používat jednu nebo obě nohy. Prvním samostatným výrobkem proto byla ručně ovládaná spojka. Je to poměrně složitý program, který zvládá pouze několik málo evropských firem, mezi nimi i česká firam API CZ.


Velkou výhodou představuje zejména originální sklopná (flexi) rampa, díky které nemusí uživatel při nastupování a vystupování sesedat vůbec z vozíku. Tuto rampu vyvinula firma API CZ a má na ní patent. Rampa se sama složí a nijak nepřekáží. Ohlas zákazníků byl prý neuvěřitelný, protože jim to hodně usnadnilo nastupování a vystupování z auta. Vývoj a testování bylo náročné i po finanční stránce, riziko se však vyplatilo.


Podobná užitečná zařízení Miroslav Bartoš vyvíjí neustále. Je to pro něj velká výzva a hotové výsledky mu přináší uspokojení. Jeho výrobky opravdu pomáhají lidem, kteří pomoc skutečně potřebují. Dokáže upravit i auto pro člověka, který je ochrnutý od krku dolů. Ve speciálně upraveném autě může snadno řídit pomocí brady. Taková úprava však vychází na několik desítek tisíc EUR.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.