Myšlenková mapa vzor

Osobní rozvoj

Přidal simcasimca, dne 13. 08. 2018,  0x


Určitě to znáte také. Snažíte se ponořit do práce, rozjet projekt, napsat novou povídku nebo si prostě jenom ujasnit myšlenky. Ať se snažíte jakkoliv, jediné, co se vám podaří je okousat tužku nebo tupě zírat do počítače. Kde a jak nejlépe začít a jak pokračovat? Prvním krokem k úspěšnému cíli je myšlenková mapa.

Potřebovat budete pouze prázdný papír a tužku. Někdo mu budou vyhovovat různé barvičky, jiný se naučí pracovat se speciálními aplikacemi. Myšlenková mapa je ideální pomůcka všech kreativních lidí. Pomoci ale může každému. Následující řádky jsou určené těm, kteří myšlenkové mapy už dávno používají, i těm, kteří výraz myšlenková mapa slyší úplně poprvé. Ukážeme si vzory, příklady a pár tipů, jak myšlenkovou mapu vytvořit, aby vám byla nápomocná. Nejprve si ale řekneme, o co se jedná a k čemu je dobrá.  

Co je myšlenková mapa

Myšlenková mapa je úžasný pomocník, který pomáhá utřídit myšlenky a určit nejlepší postup. Nástroj, který zachytí myšlenky a zároveň je obohatí o nové postřehy. Není to předem dané schéma, které je nutné dodržet do posledního puntíku. Myšlenková mapa se neustále mění, rozvíjí a zdokonaluje. Připomíná pavouka, v jehož centru se nachází jedno hlavní slovo, od kterého se odvíjí vše ostatní.

Tvůrcem myšlenkové mapy je Tony Buzan, který napsal knihu Myšlenkové mapy. Podle něj musí správná myšlenková mapa zachytit proces od začátku až po výsledek. Pomocí větví (chapadel) spojuje ústřední myšlenku s dalšími myšlenkami a nápady. Některé spolu souvisí více, jiné rozvíjí ty předchozí nebo se třepí do dalších témat či přichází s něčím novým. Vše se dá přesouvat a upravovat až do ideální podoby, ze které budete vycházet. Jednoduše řečeno, myšlenková mapa je kreativní organizační pomůcka, která nevyžaduje žádnou složitou technologii. 

Výhody myšlenkové mapy stručně: 

  1. Podporuje proces myšlení od nápadu k jeho realizaci
  2. Uspořádává myšlenky do přehlednější formy
  3. Pomáhá rozvinout myšlenky
  4. Přichází s konkrétní podobou myšlenky či nápadu
  5. Usnadňuje soustředění na jednu věci

6 kroků, jak vytvořit myšlenkovou mapu

Hezky se to říká, hezky to vypadá, ale jak vytváření myšlenkové mapy vůbec probíhá? Ukážeme vám jednoduchý postup v šesti krocích, se kterým si svou první myšlenkovou mapu vytvoříte snadno.

1. Vezměte si papír a tužku

Nejprve si připravte čistý papír o velikosti A4. Menší rozměr není vhodný. Dále budete potřebovat tužku, případě barevné fixy, pastelky, zvýrazňovače apod. Většina lidí má radši tento způsob. Tvrdí, že se jím “postaru” přemýšlí mnohem lépe.

2. Vymysli hlavní myšlenku

Myšlenková mapa musí z něčeho vycházet. Může jít o pouhou myšlenku, jedno slovo, celou větu i obrázek. Hlavní myšlenku napište nebo nakreslete doprostřed papíru a zakroužkujte ji. Ke zvýraznění můžete použít barvu. Barvy vám usnadní orientaci v tom, co je důležité.

3. Pomozte si šablonami

Myšlenková mapa je úžasný kreativní nástroj. Můžete používat obyčejné kroužky, obdélníky nebo si vzít na pomoc zajímavé šablony. V kreativním prostředí se některým lidem pracuje snáze. Podoba hotové mapy může hrát velkou roli.

4. Méně znamená více

Čím je mapa složitější, tím je výsledek složitější. Hlavními výhodami každé myšlenkové mapy má být dobrý přehled a rychlá orientace. Stanovte si předem počet větví a podvětví a nazvěte je například pomocí otázek (kdo, co, kde, kdy, jak, proč apod.). Konečný počet je pouze na vás. Co je pro někoho příliš, může být pro jiného akorát.

5. Tvořte

Začněte psát, rozvíjej hlavní myšlenku (představu), spojuj jiné myšlenky mezi sebou. Často vám takto vzniknou nové souvislosti. Myšlenková mapa by měla obsahovat vše důležité, je to více než strohá osnova. V podstatě jde o zachycení vznikajícího příběhu od prvního slova k poslednímu, od toho důležitého k méně podstatnému.

6. Nespěchejte 

Na výsledek ale nespěchejte. Tu a tam nech hlavě odpočinout a k myšlenkové mapě se vraťte později. Některé myšlenkové mapy potřebují pauzu trvající hodinu, jiné si vyžádají i několikatýdenní odloučení. Jděte se projít, schovejte mapu na pár dní do šuplíku. Nesnažte se myšlenky urputně ovládat, nechte je volně plynout. Pokud se na moment uberou jiným směrem, nevadí. Možná díky tomu přijdete na něco nového.

Tip na závěr

Pokud vám papír nevyhovuje, stáhněte si programy či aplikace určené pro tvorbu myšlenkových map (např. XMind, FreeMind, FreePlane, Coggle, Mindomo, Popplet, Map Myself, MindMup, Bubbl.us a desítky dalších). Oproti tužce mají výhodu, že mají přednastavenou grafiku, nic neškrtáte ani nepřepisujete. Můžete připojovat soubory, obrazky či samotnou mapu vkládat do prezentací apod. To se hodí zejména tehdy, pokud myšlenkovou mapu bude využívat více lidí.

Desktopové řešení – zdarma 

  • FreeMind
  • FreePlane
  • Xmind

Desktopové řešení - placené 

  • ConceptDraw MindMap
  • MindManager
  • VisualMind
  • NovaMind
  • OmniGraffle
  • PersonalBrain

Webové aplikace 

  • MindMeister
  • MindOmo
  • Mind 42
  • Bubbl.us

Myšlenková mapa vzor

Na úplný závěr jsme pro vás našli pár povedených vzorů myšlenkových map. Prohlédněte si je a najděte v nich inspiraci pro svou vlastní mapu. Vaší kreativitě se meze nekladou. Všimněte si, že barvy hrají při tvorbě myšlenkové mapy důležitou roli.





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.