Nejlepší tipy, jak doplnit a zvýšit hladinu testosteronu

Svět kolem nás

Přidal lenavrabcak, dne 13. 09. 2018,  0x


Testosteron je nejdůležitější mužský hormon ovlivňující “mužství”. V podstatě lze říci, že testosteron u mužů ovlivňuje jejich charisma, sebevědomí i množství tuku v těle. Čím více muž testosteronu má, tím je prostě větší chlap. Od 30 roku věku však hladina testosteronu začne klesat a to až o 2 procenta za rok. Lze postupné snižování hladiny testosteronu oddálit? A jak?

Testosteron je pro muže velmi důležitý hormon. Aby vám to bylo nad slunce jasnější, množství testosteronu v mužském těle ovlivňuje například:

  • Rychlejší metabolismus a lepší spalování tuku 
  • Vyšší schopnost budovat svalovou hmotu
  • Pevnější kosti, silnější srdce
  • Lepší psychický stav
  • Zdravě sebevědomí a ambice
  • Vyšší sexuální výkonnost a delší erekci

Co nyní potřebujete znát? Přece tipy, jak hladinu testosteronu zvýšit a zastavit jeho úbytek. Jdeme na to! 

1. Méně stresu

Hladinu testosteronu snižuje další hormon kortizol, který se vytváří při stresu. Čím více se stresujete, tím více kortizolu máte a tím více klesá hladina testosteronu. Zvýšený stres je nežádoucí. Myslete pozitivně a buďte v pohodě.

2. Více spánku

Nedostatek kvalitního spánku je nezdravý za každých okolností. Muž, který spí v průměru méně než pět hodin denně, se připraví o 15 procent cenného testosteronu. Naopak kvalitní a delší spánek podporuje tvorbu testosteronu a to až 15 procent. Ideální je spát každý den 7 až 8 hodin.

3. Často sexujte

Sex je zdravý a podporuje tvorbu testosteronu. Vědci sice netuší jak, ale to není důležité. Chcete-li více testosteronu, užívejte si sexuální hrátky nejlépe každý den.

4. Jezte zdravě

Zdravé tělo potřebuje hodně vitamínů a minerálů. Hodně vitamínů a minerálů v těle opět podporuje tvorbu testosteronu. Takže tu a tam si dopřejte burger nebo něco tučnějšího, nikdy ale nezapomínejte na dostatek zeleniny a ovoce. Dopřát si můžete i kvalitní potravinové doplňky, nesnažte se jimi ale přirozené zdroje nahradit úplně. Mezi vitamíny a minerály zásadní pro vysokou hladinu testosteronu patří vitamíny B6, C, D a H, zinek, hořčík a selen.

5. Jezte složité sacharidy

Pro zdravou hladinu mužského hormonu jsou sacharidy nezbytné. Snaha omezit sacharidy na minimum z důvodu snižování nadváhy je sice chvályhodná, pro váš testosteron ale škodlivá. Přednost dávejte škrobovité zelenině, zejména pak bramborám. Je to docela dobrá volba, protože z brambor lze připravit desítky receptů.

6. Nezapomínejte na tuky

Nemáme však na mysli, že se začnete cpát oblíbenými tučnými českým jídly. Není tuk jako tuk. Jíst byste měli především zdravé tuky. Pro vyšší hladinu testosteronu jsou důležité nasycené a mononenasycené mastné kyseliny. Tuky si tedy vybírejte velmi pečlivě, aby vám místo testosteronu nerostl spíše pupík.

7. Řekněte ANO těmto potravinám

Do jídelníčku zařaďte osm potravin, které mají na tvorbu testosteronu pozitivní vliv. Jedná se o vejce, brokolici, česnek, špenát, avokádo, para ořechy, mandle, hovězí maso, olivový a kokosový olej.

8. Řekněte NE těmto potravinám

Pravým opakem je šest potravin, které naopak vytváření testosteronu prokazatelně snižují. Z jídelníčku okamžitě vyřaďte lékořici, mátu, lněná semínka, trans-tuky, polynenasycené tuky a samozřejmě i alkohol. Ten mužskému libudu neprospívá.

9. Dodržujte pitný režim

Nedodržování pitného režimu je všeobecný problém mužů, tedy pokud se jedná o vodu. Denně vypijte alespoň 2 litry čisté vody. Podpoříte funkce endokrinního systému a tím i tvorbu hormonů, jako je právě testosteron.

10. Posilujte

Pokud ještě nechodíte cvičit, tak začněte chodit do posilovny. Soustřeďte se především na silové cviky a těžší váhy. Samozřejmě zvedejte takové váhy, abyste si přitom neublížili. Důležité je cviky provádět správně s odpovídající váhou. S přibývající kondicí váhy postupně zvyšujte. Čím silnější budete, tím více testosteronu budete mít.

11. Otužujte se

Už je to tak. Studená sprcha je úžasný nástroj, jak být nejen otužilý, ale i jak zvýšit hladinu testosteronu. Ten je totiž produkován v mužských varlatech a ty nemají rády teplo. Ruští vzpěrači si před výkonem prý chladili své “vybavení” kostkami ledu, aby si zvedli testosteron a na soutěži předvedli maximální výkon.

12. Snižte hladinu estrogenu

Estrogen je totiž ženský hormon, který je u mužů příčinou rychlého nabírání, nižšího libida a častých změn nálad. Jak se zbavit přebytku estrogenu? Začněte cvičit a zhubněte, pokud je to potřeba. Nejezte sóju, jezte zeleninu a citrusy. Spěte a vyhýbejte se alkoholu.

13. Kupte si zázvor

Zázvor je ostré koření, které údajně zvedne hladinu testosteronu natota. Některé vědecké studie uvádí, že pravidelná denní konzumace zázvoru zvýší hladinu testosteronu téměř o 18 procent za tři měsíce.

14. Nezapomínejte na probiotika

Probiotika jsou nutná pro zdravou střevní mikroflóru a zdravá střeva jsou důležitá pro tvorbu testosteronu. Máte-li slabá střeva, chybí vám vitamíny a minerály a bohužel i testosteron. Takže si každý den dopřejte zakysané fermentované výrobky jako kefír, acidofilní mléko, podmáslí, jogurt či kysané zelí, které mimochodem obsahuje spousty minerálů a vitamíny.

15. Hodný kofein

Původní názor, že kofein je pro testosteron špatný, se prý ukázal mylný. Kofein má naopak podporovat sílu a tedy i tvorbu testosteronu. Ideální je dopřát si kofeinový přípravek vždy před tréninkem.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.