Praktické rady, jak se stát realitním makléřem
Přidal lenavrabcak, dne 16. 09. 2018, 0x
Existují povolání, která bez odpovídajícího vzdělání a praxe nelze vykonávat. Například doktor, právník nebo učitel. Na druhé straně jsou zaměstnání, která může vykonávat každý, kdo se na ně cítí. Například realitní makléř. Máte-li obchodního ducha a rádi pracujete s lidmi, může se jednat o nejlepší volbu vašeho života.
Profese realitního makléře patří v České republice k volným živnostem. To znamená, že realitním makléřem se u nás můžete prakticky kdokoliv. Není vyžadováno žádné zvláštní vzdělání, žádné odborné znalosti ani praxe. Člověk, který chce vykonávat realitního makléře, to má více než snadné. Stačí navštívit živnostenský úřad a vyřídit si živnostenský list. To z něj však neudělá dobrého a úspěšného makléře. To člověk buď v sobě má nebo nemá.
6 rad, jak se stát realitním makléřem
Pokud vás práce realitního makléře láká, měli byste o ni nejprve něco vědět. Nestačí vědět, že se zabývá pronájmem nebo prodejem nemovitostí. Je to především o snaze učit se a schopnosti jednat s lidmi. Pokud tedy ovšem chcete tuto práci vykonávat poctivě, v což doufáme. Jedinou podmínkou je minimální věk 18 let a čistý trestní rejstřík.
1. Absolvujte odborný kurz
Být začátečník je v naprostém pořádku. Každý jednou začíná a žádný odborník z nebe nespadl. Můžete být skvělý obchodník, ale vždy je vhodné získat potřebné znalosti pro daný obor. Školení vám může zajistit realitní kancelář, která vás zaměstná jako realitního makléře, nebo si můžete sami vybrat odborný kurz zaměřený na obchodování s nemovitostmi. Seznámí vás s realitním trhem a naučí vás základní dovednosti, které by měl dobrý realitní makléř znát.
2. Založte si živnostenské oprávnění
Realitní makléři pracují na základě živnostenského oprávnění, které si vyřídíte na živnostenském úřadě za poplatek 1 000 Kč. Sebou je nutné mít platný doklad a vyplněný formulář. Ten si můžete stáhnout na internetu a vyplnit doma nebo je vyplníte přímo na úřadu. Jak již bylo uvedeno, žádné vzdělání nebo odborná kvalifikace zatím není třeba. Jakmile máte vyřízené živnostenské oprávnění, můžete se okamžitě vrhnout do práce.
3. Najděte si realitní kancelář nebo založte vlastní firmu
Profesi realitního makléře můžete vykonávat pro již zavedenou realitní kancelář, která se vámi naváže spolupráci. Ta může mít různé podoby. Některé realitní kanceláře vám dodají vedle stolu a židle i veškeré potřebné vybavení a servis. Jiné nabízí pouze stůl, počítač, telefon a další vybavení (např. fotoaparát) je potřeba mít vlastní. Podle toho se odvíjí výše finanční odměny.
Druhou možností je vlastní firma. V takovém případě budete potřebovat vhodné prostory, kde budete moci přijímat zákazníky a řešit s nimi obchodní záležitosti.
4. Využívejte potřebný systém a marketing
Obchody se k vám nepohrnou samy, pokud nezačnete pracovat pro realitní kancelář. Zákazníky, ať už majitele nemovitostí nebo poptávající, si musíte vyhledat sami. Potřebovat tedy budete marketingovou kampaň, která na vás upozorní. Hodit se budou také obvyklé reklamní předměty (např. vizitky, propisky, plakáty a další).
Realitní trh v Česku - chaos bez pravidel
To je také důvod, proč realitní makléři nemají v Česku zrovna nejlepší pověst. Samozřejmě existují tací, kteří se snaží svoji práci vykonávat dobře a poctivě. Bohužel jim pověst kazí lidé, kteří v obchodu s nemovitostmi spatřují snadný a rychlý zisk. Jak ho dosáhnou a zda tím bude trpět zákazník je jim lhostejné. Mnoha realitním makléřům nejde o spokojenost zákazníka, ale pouze o vlastní prospěch.
Výsledkem je ne zrovna veselý pohled na realitní služby, které bývají značně předražené a nekvalitní. Realitní makléři jsou nekvalitní a často se můžete setkat s dětmi oblečenými v levných a nepadnoucích oblecích, které nedávno ukončily středoškolské vzdělání. Zatímco v rukou drží ještě teplé maturitní vysvědčení, už už se vidí v drahých restauracích a autech.
Bude zákon, nebude zákon...
Český realitní trh nemá žádná oficiální pravidla a panuje na něm chaos. Souhlasí s tím i zástupci Asociace realitních kanceláří, která se snaží vytvářet alespoň nějaká pravidla, když to nedokáže vláda. Ta sice o nějakém zákonu uvažuje, žádné konkrétní činy zatím ale nepředvedla. Od uvolnění podnikatelského prostředí se stav zlepšuje velmi pomalu. Schválení zákona by přitom podpořilo zlepšení prostředí a zvýšení důvěry mezi zákazníky.
Například v roce 2016 se do rukou ministerstva pro místní rozvoj dostal návrh zákonu, který společně připravili Hospodářská komora, Asociace realitních kanceláří ČR a další realitní odborníci. Zákon se sice dostal do připomínkového řízení, ale to bylo zatím vše. Na začátku roku 2017 byl zákon vrácen k přepracování. Osud nového zákona o realitách je momentálně ve hvězdách.
Co konkrétně by měl zákon přinést?
- Požadavek na vzdělání - realitní makléř by měl mít vysokoškolské nebo středoškolské ekonomické vzdělání nebo alespoň víceletou praxi v oboru (je logické, že zkušení makléři si vysokoškolský diplom už neopatří)
- Odborná zkouška - úspěšné absolvování zkoušky v rámci profesní kvalifikace pro činnost obchodníka s realitami, které by měly být podobné zkouškám v Evropské unii
- Kontrola činnosti realitních makléřů a agentur - provádět by ji mělo ministerstvo pro místní rozvoj
- Povinnost sjednání pojištění profesní odpovědnosti
- Ochrana spotřebitele před insolvencí realitního makléře
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.