Přerušení živnosti a obnovení pozastavené živnosti - jak na to?
Přidal lenavrabcak, dne 18. 09. 2018, 0x
Ne každý má vlohy, stát se úspěšným podnikatelem vydělávajícím tuny peněz, aniž by hnul prstem. Tomu se říká velké štěstí nebo podvodník. Poctivé podnikání je dřina, která vám nezaplatí dovolenou ani nemocenskou. Na oplátku vám ale nabízí mnohem více svobody než klasické zaměstnání. Ať už se daří či nikoliv, vyplatí vědět, jak postupovat při přerušení a obnovení živnosti.
Důvody k pozastavení živnosti (přerušení živnosti) mohou být různé a nemusí jít pouze o neúspěch v podnikání. Někdy je prostě potřeba na čas vypnout a dát si pauzu. Někdo se rozhodne splnit si svůj velký sen a procestovat celý svět. Přerušení živnosti využívají také maminky na mateřské, které se chtějí naplno věnovat svým krásným miminkům. V momentě, kdy nastane správný čas, stačí živnost obnovit a jede se dál. Pokud se ale podnikatel rozhodne s podnikáním seknout úplně, má právo živnost zrušit úplně.
Přerušení živnosti
Živnost lze přerušit na libovolné období. Naštěstí neexistuje žádné nařízení, které by nakazovalo, na jak dlouho je možné živnost pozastavit. Nejedná se o žádné složitě úřadování, nějaké té návštěvě se ale nevyhnete. V první řadě je nutné novinku ohlásit na zdravotní pojišťovně (VZP), správě sociálního zabezpečení (CSSZ) a finančnímu. V případě VZP a CSSZ tak musíte učinit nejpozději do 8 dní měsíc po měsíci, kdy jste přerušili živnostenskou činnost. Na Finanční úřad je třeba to nahlásit do 15 dní.
Na úřady není nutné chodit osobně. Stačí vyplnit písemný formulář, který najdete na internetu, a poslat jej poštou nebo datovou schránkou, což je mimochodem nejjednodušší i nejlevnější způsob. Na živnostenském úřadu by změna měla proběhnout automaticky. Někdy je ale dobré ujistit se osobně.
Všechny úkony lze také vyřídit na jednotném centrálním registračním místě, který představuje živnostenský úřad nebo místa známá jako Czech Point. Zdravotní pojišťovnu i sociálku lze vyrozumět dokonce jedním formulářem. Pro finanční úřad je třeba zvláštní formulář. Změnu nelze provést zpětně. Provozování činnosti je přerušeno dnem, kdy bylo oznámeno živnostenskému úřadu.
Úplné zrušení živnosti
Pokud se rozhodnete podnikání jednou provždy skončit, je nutné tento krok oznámit živnostenskému úřadu. Opět platí, že můžete zajít na úřad osobně nebo poslat změnový list poštou či datovou schránkou. Živnostenský úřad by měl zrušení oznámit zdravotní pojišťovně i správě sociálního zabezpečení. Finanční úřad je nutné informovat zvlášť. Vše lze provést na centrálním registračním místě.
Obnovení pozastavené živnosti
Přerušení živnosti na rozdíl od úplného zrušení není trvalé a můžete jej obnovit, kdykoliv se vám zachce. Po dvou měsících, ale klidně i dvou letech. Proces je stejný jako u přerušení živnosti. To znamená, že vás čeká stejné “ouřednické” kolečko. Zkrátka si hned na novém začátku oběhnete nebo obešlete své oblíbené úřady. Záleží zda preferujete osobní nebo “vzdálený” kontakt.
Můžete navštívit centrální registrační místo a obnovení nahlásit hezky na jednom místě. Nebo vyplníte změnové formuláře a odešlete je na zdravotní pojišťovnu, správu sociálního zabezpečení a starý dobrý (a velmi oblíbený) finanční úřad. Samozřejmě můžete každý úřad navštívit zvlášť, pokud se vám bude chtít. Využít ale můžete samozřejmě také poštu či datovou schránku.
RADA NA ZÁVĚR: Ne vždy české úřady pracují tak, jak bychom si v ideálním případě představovali. Proto se vždy informujte, že změna byla opravdu přijatá a provedena. Pokud by totiž pozastavení úřady nezaznamenaly (jedno z jakého důvodu), budete i nadále platit daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.