Radim Vančura a Student Agency - z malé agentury pro au-pair až ke Žluťáskům

Příběhy podnikatelů

Přidal admin, dne 19. 08. 2019,  0x


Již přes 20 let se Radim Vančura řadí ke nejznámějším českým podnikatelům, kteří se z nuly vyšvihly mezi milionáře. Je znám jako zakladatel sítě “Žluťásků”, nejprve autobusů a poté i vlaků, které za rozumný peníze dopravují tisíce cestujících do celé Evropy a zpět domů do Čech. Původně prý šlo náhodu, nikoliv podnikatelský záměr. 

Student Agency - jak Česko ke žlutým autobusům přišlo

Žluté autobusy se po českých silnicích začaly prohánět v roce 1996. Tehdy Radim Jančura založil svou dopravní firmu Student Agency. Kvůli nízkým cenám ji zprvu využívali zejména studenti a mladí cestovatelé. Na počátku přitom šlo o malou agenturu pro au-pair, kterou založil o tři roky dříve. Jančura totiž nejprve začal provozovat tuto agenturu, která mimo jiné zajišťovala i bezpečnou dopravu mladých dívek k cizím rodinám prostřednictvím vlastních autobusových linek.


Netrvalo dlouho a hlavě ambiciózního a podnikavého Radima Jančury se začal rodit další velkolepý plán, který spočíval v založení vlastní autobusové sítě dnes už známých žlutých autobusů, kteří několik let jezdily pod názvem Student Agency. Původně totiž byly určené pro studenty, kteří se potřebovali levně dopravit na studia a zpět. Přece jen vlaky a autobusy byly před 20 lety mnohem dražší než dnes.

Od žlutých autobusů ke žlutým vlaků RegioJet

Projekt Student Agency se ukázal jako mimořádně úspěšný podnikatelský plán. Se Student Agency začaly brzy jezdit všechny věkové kategorie. Úspěšná autobusová síť soukromého podnikatele se neustále rozšiřovala, až se rozhodl expandovat i za hranice České republiky. Zde jeho snahy ohrozila zahraniční síť autobusů Flixbus, se kterou se musel naučit žít. Konkurence je pro zákazníky skvělá věc a neuškodila ani Radimovi Jančurovi, aby neusnul na vavřínech, jak se říká.


Již tři roky po založení a rozjezdu autobusové dopravy Student Agency, Radim Jančura úspěšně rozjel další podnik v podobě vlakové dopravy RegioJet, který si od začátku zakládá na pohodlném cestování za rozumné peníze. Určitě nikoho nepřekvapí, že vlaky získaly výraznou žlutou barvu. Stal se tak prvním velkým konkurentem tradičních Českých drah a přispěl ke zlevnění vlakové dopravy.


Vedle soukromé autobusové a vlakové dopravy Radim Jančura a jeho firma, dnes už skupina Student Agency funguje také jako jeden z největších prodejců letenek a různě zaměřených zájezdů do celého světa. V roce 2013 založil taxislužbu Tick Tack taxi, které výjimečně reprezentují taxíky pro Jančury v neobvyklé bílé barvy. Od roku 2016 vlaky i autobusy používají označení RegioJet. Přece jen už žluté autobusy nejsou určené pouze pro studenty.

Kdo se skrývá pod jménem Radim Jančura?

Radim Jančura je bezpochyby velká osobnost. Od mladí je hodně ambiciózní a jde si za svým cílem přímo. Jako student se nikdy ničeho nebál a s vervou se pustil do podnikání. Přesně takové mladé lidí podporuje i dnes, protože v nich vidí velký potenciál. Proto také v jeho firmě pracuje spousta mladých lidí.


Sám Radim o sobě však tvrdí, že neumí vést lidi a dokonce nepoužívá ani firemní e-mail. Na to si raději najde schopné lidi, kteří to zvládají mnohem lépe než on. On má prý hlavu především na dobré nápady a dokáže dobře poradit.

Žlutá barva a komfort pro cestující

Ke žluté barvě se dostal jednoduše. Původně uvažoval o jasně červené barvě a žluté. Rozhodování bylo těžké a nakonec dal na radu známého ze Španělska, který se jednoznačně přikláněl ke žluté jako k milé a veselé barvě, která tmavou a šedou Českou republiku krásně rozsvítí.


A v čem jsou žluté autobusy a vlaky tak výjimečné? Velký důraz je kladen nejen na cenu jízdenek, ale také komfort. Cestující se společností RegioJet si užívají vysokého standardu od pohodlných sedadel, přes servis a nápoje zdarma až po občerstvení, noviny a časopisy zdarma a nechybí ani Wi-Fi a vlastní zábavní portál, na kterém si mohou cestující pustit film nebo poslechnout hudbu.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.