Richard Galovič - muž, který oprášil slávu české značky Favorit

Příběhy podnikatelů

Přidal andysek, dne 17. 06. 2019,  0x


V dobách socialismu je znal každý. Silniční jízdní kola Favorit se ve velkém proháněla nejen po českých luzích a hájích. Hojně je využívali také slavní cyklisté. Byla to prostě kvalitní kola a Favorit jako značka vynikala skvělou pověstí. O to více potěší, když se slávu téměř zapomenuté české značce vrátil podnikavec s jasnou vizí.


Česká značka Favorit doslova vstala z mrtvých přesně před osmi lety, kdy ji za 5 milionů korun koupil slovenský podnikatel Richard Galovič. V továrně v Rokycanech se znovu začala vyrábět luxusní kola značky Favorit. Nečekaný velký zájem Richarda nijak nepřekvapil. O pár let později už musel investovat do nové moderní technologie, aby zvládl reagovat na enormní poptávku. 

Současný Favorit vyrábí kola pro českou elitu

Hlavním cílem Richarda bylo firmě ponechat ráz domácí firmy. Všechna kola se vyrábí a kompletují celá v Česku, nikoliv v Asii, jak se to dnes s oblibou dělá. Současný Favorit dává práci lidem žijícím v Česku, jedná s místními dodavateli, designéry a konstruktéry. Jediný díl na novém Favoritu není asijského původu.


Výsledkem je omezená výroba, jejímž cílem není co největší počet kupujících, ale spíše úzká skupina lidí, kteří nemusí tolik hledět na finance. O nové modely Favoritu projevují zájem především milionáři z řad lékařů, právníků, hudebníků i herců. Favorit se v péči Richarda stal vysoce exkluzivním zbožím pro bohaté.

Nový Favorit nabízí osvědčenou kvalitu

Richard Galovič si byl jistý, že koupě značky Favorit se mu několikanásobně vrátí. Spousta lidí si potrpí na kvalitu a tradici. Oboje nový Favorit splňuje. Přece jen dlouhá tradice a stovky ocenění z cyklistických závodů hrají velkou roli. Značku Favorit znají velmi dobře také v zahraničí. Ne zrovna málo medailí z olympijských her a mistrovství světa se přece jen neztratí.


S úplně novou značku, byť stejně dobrou by se Richardovi podobného úspěchu dosahovalo velmi těžko a mnohem déle. Favorita si totiž hodně kupují ti, kteří jej dobře znají a před x lety na něm sami jezdili, nebo po něm alespoň toužili. „Když chcete vybudovat značku vaší osobnosti, trvá to tak pět let. Když chcete vybudovat značku firmy, tak to trvá tak patnáct až dvacet let,“ popisuje Richard důvodu, proč se rozhodl koupit právě Favorit.

Favorit není pro každého

Už za socialismu nepatřil Favorit k levným značkám. Už tehdy se vystavovaly pořadníky a dnes tomu není jinak. Za kvalitu a značku se holt platí. Moderní Favorit v základní verzi vychází na téměř 60 000 korun, což není zrovna málo peněz. Modely vybavené elektronickým řazením stojí téměř 100 000 korun. Pro spoustu lidí tak Favorit zůstane nedostupným zbožím.


Na druhou stranu Richard netouží vyrábět tisíce kol, ale kola na míru svým zákazníkům, kteří jsou ochotní připlatit si za exkluzivitu. Moderní Favorit si zachoval pouze původní design, všechny části jsou vyrobeny pomocí nejmodernějších technologie. Rám se vyrábí z uhlíkových vláken, řetěz nahradil řemen a součástí je moderní elektronika na přání zákazníka.


Richard má velké sny, které si hodlá postupně splnit. Nejprve obnovil slávu kdysi slavné české značky a nyní její slávu šíří do zahraničí. Řada kol putuje do Německa, Norska i USA. Časem by rád vstoupil i do světa módy se značkou Favorit Fashion nebo do světa kaváren jako Favorit Café. Možnosti je tolik, že by byla škoda nechytit se jich.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.