Roman Hudeček a Bagobago - chtěl jsem batoh, na který si můžu kdykoliv sednout

Příběhy podnikatelů

Přidal admin, dne 21. 08. 2019,  0x


Nápad vyrobit batoh s vestavěnou stoličkou napadl Romana Hudečka před pár lety na rehabilitačním pobytu v Krkonoších. Čerstvě zahojená zlomenina nohy jej tehdy hodně bolela a na procházkách mu chyběla místa, kde by si mohl krátce odpočinout a ulevit od bolesti. Ihned po návratu domů začal svůj nápad uskutečňovat.


Nejprve Roman přistoupil k nejjednoduššímu možnému řešení. Pořídil si skládací stoličku a pokoušel se ji nosit v běžném batohu. To však nebylo úplně ideálně. Stačilo stoličku postavit na špinavé místo a po jejím návratu do batohu si zašpinil všechny věci uvnitř. Napadlo je tedy, že by bylo fajn mít přímo batoh s vestavěnou stoličkou. Nápad byl na světě a rozjela se fáze, jak by takový batoh měl vypadat a fungovat.

Bagobago - první pokusy byly prostě ošklivé

Začátky nebyly jednoduché. Na vývoji se podílel Romanův syn Petr, který toužil navrhnout a vyrobit opravdu hezký batoh, který na první pohled nevypadá jako židlička, ale jako obyčejný batoh. Petr Hudeček přiznává, že první pokusy byly velmi ošklivé. Ukázalo se, že vymyslet jednotnou konstrukci pro batoh a stoličku není vůbec jednoduché.


Batoh měl vypadat jako batoh a stolička měl být jeho praktickou, ale nenápadnou součástí. Zároveň měl být lehký. Nikdo si nepořídí zbytečně těžký batoh. Hodně jim pomohla společnost šijící batohy a jiná společnost vyrábějící hliníkové trubky, která pro ně na míru vymyslela pevnou a zároveň lehkou slitinu.


Postupem času se jim podařilo vymyslet nejvhodnější konstrukci a nastal čas batoh Bagobago otestovat. Nejprve oslovili své přátele a známé, kteří si novinku hodně pochvalovali. Jenomže cílem bylo oslovit potenciální zákazníky a najít kupce. Roman a jeho tři synové Petr, Ondřej a Michal tvořili malou rodinnou firmu, která si prostě nemohla dovolit zaplatit průzkum trhu a vrhnout se do výroby něčeho, o co by vůbec nemusel být zájem.

Bagobago na Hithit

Roman se tedy rozhodl získat potřebné peníze prostřednictvím crowdfundingovému serveru Hithit. Syn Ondřej se postaral o představovací video a díky kampani se informace o batohu s vestavěnou stoličkou dostala až za hranice. Postupně si víceúčelový batůžek objednávali lidé z různých koutů světa - z Polska, Maďarska, Francie, ale dokonce i Kanady či USA. Z kusových objednávek se stávaly objednávky na tisíce kusů!


V rámci crowdfundingové kampaně si firmě podařilo nashromáždit více než 217 tisíc korun. Původně přitom požadovali “pouze” 120 tisíc korun. Batoh Bagobago drží originální patento od roku 2012. Největší část batohu zabírá stolička, batoh však obsahuje i slušný úložný prostor a další přihrádky a kapsy. Batohy šije česká firma, která má továrnu v Česku a o přesunu výroby do zahraničí rozhodně neuvažují. Díky osobnímu kontaktu firmy Bagobago s továrnou šijící batohy mohou neustále pracovat na vylepšeních a ihned je zavádět do výroby.

Unikátní batohy Bagobago dnes

Bagobago i nadále šije batohy v České republice a nabízí dva modely Ulysses a Gulliver. První model Ullyses je vytvořený ve spolupráci se společností Braasi Industry. Batoh je šitý s cordury, kůže a PU povlaku. Nabízí velmi jednoduchý mechanismus otevírání a zavírání vestavěné stoličky a zároveň nabízí vnitřní prostor na notebook a další kapsy na mobilní telefon a peněženku. Novou kolekci představuje batoh Guliver, který má větší úložný prostor a je vyrobený z pevnějšího materiálu, aby lépe odolal venkovním podmínkám.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.