Tipy a rady, jak nakupovat z Číny - levně a bezpečně

Svět kolem nás

Přidal lenavrabcak, dne 8. 10. 2018,  0x


Stále více lidí nakupuje online na internetu a stále více lidí si oblíbilo výhodné nakupování na čínských e-shopech. Největší výhodou jsou velmi nízké ceny, nevýhodou naopak riziko ne zrovna úspěšného nákupu. Domů vám totiž může přijít cokoliv, pokud vůbec něco. Při nákupech z Číny se proto vyplatí dodržovat pár jednoduchých pravidel. 


Pokud jste ještě dosud nenakoupili na jednom z mnoha čínských e-shopech, můžete na ostatní lidi působit téměř jako “exot”. Dnes je totiž nakupování z Číny ohromný trend. Pro spousty lidí už je to dokonce jakýsi životní standard. 

V Číně nakoupíte neuvěřitelně levné oblečení i levnou elektroniku. Ušetřit lze opravdu hodně peněz, pokud si dáte velký pozor a nenakupujete takzvaně zajíce v pytli. Nízké jsou nejen kupní ceny, ale zejména doprava, která je z Číny ve většině případů dokonce úplně zadarmo. Pokud se vám zdá divné, že doprava z Číny stojí méně než z Ostravy, raději o tom moc nepřemýšlejte. Jiný kraj, jiný mrav.


Hlavní výhody nakupování z Číny: 

  • bohatý výběr zboží
  • nízké ceny
  • poštovné a doprava zdarma
  • pojištění proti nedodání zboží - nabízí např. PayPal

Hlavní nevýhody nakupování z Číny:

  • delší dodací lhůta
  • riziková reklamace
  • daně a cla u dražšího zboží
  • návod k použití pouze v cizím jazyce

Jaké zboží se vyplatí nakupovat v Číně

Největší sháňka je po elektronice a oblečení, které v Číně stojí doslova pár korun. Pokud nakoupíte na správných místech, nemusíte se bát o záruku ani právo na reklamaci. Spousta lidí má pozitivní zkušenosti. Samozřejmě je třeba počítat s delší dobou při vyřizování reklamace.


Velká poptávka je například po mobilních telefonech. Čína má stále více dobrých výrobců, jejichž výrobky se prodávají po celém světě. Spoustu značek už nakoupíte i u nás, přímo z Číny je to ale o dost levnější. Pokud však trváte na dvouleté záruce a českém návodu, je vhodnější nakupovat u nás.


Mnohem více se vyplatí nakupovat v Číně příslušenství a náhradní díly k telefonům a elektronice jako držáky, obaly, kabely, konektory, krytky, náhradní skla apod. Oproti značkovým výrobkům jsou několikanásobně levnější, a přitom se jedná o stejně kvalitní zboží.


Dalším vyhledávaným zbožím je oblečení a bižuterie. K mání bývá neznačkové, ale i značkové zboží a bižuterie, kterou pak vychytralí překupníci prodávají na českém Fleru za přemrštěné ceny. Buďte chytřejší ;) Pozor si ale dávejte na drahé šperky, ty raději kupujte u ověřených prodejců u nás doma. 

3 nejznámější čínské e-shopy

V Česku nejsou všechny e-shopy důvěryhodné. To platí i pro nakupování z Číny. Zapomeňte na neověřené e-shopy, kde si koupíte maximálně předraženou cihlu, nefunkční telefon nebo vám pro jistotu nepřijde vůbec nic. Z čínských e-shopů lze doporučit tři - Aliexpress.com, DealExtreme.com a eBay.com.

1. Aliexpress.com

Jedná se o populární online tržiště, na kterém seženete téměř cokoliv od bižuterie, přes boty, kabelky a oblečení až po drahou elektroniku. Nejedná se o jeden obchod, ale zprostředkovatele. To znamená, že na Aliexpress.com své zboží nabízí většinou drobní obchodníci a výrobci. Aliexpress.com garantuje dodání objednaného produktu. Pokud se tak nestane, zákazníkovi jsou vráceny peníze. Výhodou je český jazyk, který zajišťuje Google překladač. Není však dokonalý a některé překlady je třeba brát s nadhledem. Alespoň komunikativní znalost anglického jazyka je velkou výhodou.

2. DealExtreme.com

Bývá znám i pod zkratkou DX.com a je rájem hlavně pro milovníky neznačkové elektroniky a jejího příslušenství. Na DealExtreme.com seženete především veškeré příslušenství za neuvěřitelně nízké ceny. Za pár korun nakoupíte držák na telefon do auta, všechny možné kabely a konektory. Velký zájem je například o úsporné LED žárovky, které jsou u nás velmi drahé. Výhodou jsou webové stránky v českém jazyce a většinou i doprava zdarma.

3. eBay.com

Poslední jmenovaný e-shop je nejstarší a pořídit zde můžete opět cokoliv. Většinu tvoří čínské zboží, ale výjimkou nejsou prodejci i z jiných zemí světa. Čína však jednoznačně převládá. Na eBay.com seženete neznačkové zboží, módní doplňky, elektroniku i náhradní díly na telefony, které u nás není možné sehnat. A to všechno za pár korun. eBay.com je známý především díky velmi dobrým zkušenostem s reklamacemi. Prodejce ve většině případech okamžitě posílá nové zboží nebo rovnou vrátí peníze. Pokud prodejce nekomunikuje, s poškozeným zákazníkem se srovná samotný eBay.com.

Padělané zboží a další rizika při nakupování z Číny

Nízké ceny jsou hlavním důvodem, proč Češi nakupují na čínských e-shopech. Existuje ale velké riziko, že nakoupíte padělek. Pokud se zajímáte o neznačkové zboží, můžete být v klidu. Pokud se však rozhodnete objednat značkovou kabelku, džíny či mobilní telefon za příliš nízkou cenu, je téměř jisté na 100 %, že se jedná o padělané zboží.


Při nakupování z Číny se můžete bohužel stát i obětí podvodu stejně jako kdekoliv jinde. Nedoporučujeme nakupovat značkové zboží (viz. upozornění výše), luxusní šperky a drahé kovy. Riziko, že se stanete obětí podvodu, je v tomto případě příliš vysoké. 

Nejlepším způsobem placení je PayPal

Při platbách do zahraničí se osvědčil PayPal, což je vlastně bankovní prostředník a virtuální platební systém. Na PayPalu si zdarma vytvoříte vlastní účet, který lze využívat dvěma způsoby. Můžete si na něj poslat peníze a platit nebo jej propojíte se svým běžným bankovním účtem prostřednictvím platební karty. Pokud se bojíte o bezpečí vašich financí, nemusíte. PayPal garantuje, že si žádný obchodník nevezme peníze bez vašeho souhlasu. 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.