Tipy, kam investovat peníze na zhodnocení v současné době

Investování

Přidal vimevse, dne 21. 05. 2019,  0x


Největším, leč nenápadným zlodějem vašich peněz je plíživá inflace. Za zboží a služby platíme rok co rok více peněz, jejich kupní síla však neustále klesá. Je dobré mít na bankovním účtu dostatek prostředků, ale ještě lepší je ale nechat peníze vydělávat další a další korunky.  


Nemusíte chodit do dvou prací současně, abyste vydělávali více peněz. Peníze samy o sobě dokáží vydělávat bez velkých starostí, stačí se zamyslet nad vhodnou investicí. Investování nabízí celou řadu možností s různým zhodnocením i riziky. Stačí si vybrat správně a nechat peníze vydělávat další korunky třeba na příjemnější a bezstarostné stáří. Jaké investice současná doba nabízí?

Spořicí účty

Ukládat si peníze na spořícím účtu se příliš neliší od běžného účtu. Úroky jsou nízké a sotva pokryjí inflaci. Je to sice bezpečný způsob, ale pokud vám jde o viditelné zhodnocení úspor, spořící účty rozhodně nepředstavují ideální způsob.

Termínované vklady

O něco lépe než spořící účty působí termínované vklady nabízející vyšší výnos. Výše výnosu je však vázána na délku vkladu. Vyšší úrokovou sazbu získáte, pokud se uvážete na delší dobu. Pokud byste ale peníze z termínovaného vkladu chtěli vybrat dříve, o výnos přijdete. Termínované vklady představují vhodný způsob k bezpečnému uložení peněz a spoření například na důchod.

Akcie a podílové fondy

Akcie si už řadu let drží pozici vhodného investičního nástroje. Důležité je vybrat si nadějnou firmu, jejíž hodnota poroste a tím pádem bude vyšší i váš zisk z koupených akcií. Akcie lze nakupovat přímo na akciových burzách, to však vyžaduje určité znalosti a zkušenosti. Za posledních 50 let se průměrně roční zhodnocení akcií pohybuje kolem 9 procent. Aktuálně nejdráže vychází americké akcii, zajímavý vývoj ale slibují také asijské společnosti.


Pro konzervativní a méně zkušené investory jsou mnohem lepší podílové fondy. Podílové fondy jsou transparentní a bezpečné. Prostřednictvím podílových fondů lze vlastnit stovky akcií najednou. Navíc lze do podílových fondů investovat už od pár set korun. Investování do podílových fondů sebou nese riziko možné ztráty. To však platí pro jakékoliv investice. Ideální je mít k ruce zkušeného investičního poradce.

Dluhopisy

Dluhopisy patří mezi cenné papíry náležejících do skupiny tradičních a konzervativnějších aktiv. Platí to především pro státní dluhopisy. To znamená, že jsou s nimi spojené daleko nižší úrokové sazby a výnosy. Například český desetiletý dluhopis má výnos kolem 2 procent, což není nic moc. Při zohlednění inflace je výnosy nulový, ne-li záporný. Na druhou stranu investování do státních dluhopisů je v podstatě bez rizika. Vyšší výnosy ale také vyšší riziko než státní dluhopisy nabízí firemní a tzv. high-yield dluhopisy.

Nemovitosti

Nemovitosti se za účelem investice kupují stále. Je však pravda, že nejlepší období, kdy se nákup nemovitost vyplatil, jsou nenávratně pryč. Ceny nemovitostí zejména ve větších městech neúměrně rostou. Je tedy otázkou, zda se koupě nemovitosti za x milionů korun vůbec vyplatí. Budete-li byt projímat, musíte navíc počítat s náklady kolem bytu. Takto investované peníze mají dlouho návratnost.


Chcete-li investovat do nemovitosti, určitě se zaměřte na větší města. Nejzajímavěji v tomto směru působí samozřejmě Praha, kde zásadní zdroj financí nabízí především zahraniční turisté hledající bydlení za rozumnou cenu. Není divu, že si lidé vlastnící byt, oblíbili krátkodobé pronajímání typu Airbnb, které přináší snadný a rychlý zisk.


Investovat však lze i do komerčních realit, nejen do nemovitostí sloužících k bydlení. Naopak takové garáže či sklady nabízí daleko zajímavější způsob zhodnocování peněz. Kupní ceny jsou daleko nižší a tudíž slibují rychlejší návratnost. O takové prostory je ve městech velký zájem. Šanci na úspěch je možné zvýšit dobrou informovaností. Koupíte-li garáž v oblasti, kde je plánovaná výstavba, můžete se v budoucnosti dočkat skutečně zajímavého zhodnocení.

Kryptoměny

Velký boom zažívají digitální měny tzv. kryptoměny: Nejedná se pouze o nejznámější bitcoin. K dalším zajímavým kryptoměnám patří zejména litecoin a ethereum. Existují však stovky různých kryptoměn. Jejich vývoj však nelze s jistotou předvídat a cena má tendenci hodně kolísat, což vede k panickému prodeji na straně jedné a nákupu těmi, kteří očekávají vzestup.


Investice do kryptoměn je vhodná spíše pro investory, kterým nechybí chuť riskovat. Při výběr kryptoměny je dobré trhu rozumět a vybrat si měnu, jejímž cílem není rychle vybrat peníze a pak ještě rychleji zavřít krám. Odborníci předpokládají, že ze současných cca 1400 kryptoměn uspěje maximálně 20 procent z nich. Je tu tedy poměrně velké procento, že investujete do projektu, který zkrachuje.

Zlato a drahé kovy

Zlato je vzácný kov, který patří mezi osvědčené investice po dlouhá staletí. Jedná se o tzv. solidní komoditu právě proto, že se se zlatem obchoduje v podstatě odjakživa a jeho cena se výrazně nemění. Zlato mívá stabilní hodnotu a je minimální šance, že by došlo k náhlému poklesu hodnoty. Zlato je vhodné pro dlouhodobé investování. Většinou platí, že jeho cena roste v dobách ekonomické krize a naopak. V dobách krize je hůře dostupné.


Zlato však není jediným drahým kovem, do něhož lze výhodně investovat. Velmi zajímavé zhodnocení nabízí také stříbra, po kterém je vysoká poptávka. Významným odběratelem stříbra jsou například provozovatelé fotovoltaiek. Všeobecně platí, že zlato a drahé kovy jsou efektivní především jako doplňková investice k běžnějším způsobům zhodnocování vlastních prostředků.

Peer to peer půjčky

Zatímco zlato patří k tradičním investicím, peer to peer představují moderní způsob půjčování mezi lidmi. Investorem se v tomto případě může stát kdokoliv, investovat do půjček ostatním lidem totiž lze už do pár set korun. Na českém trhu lze vyzkoušet platformy Zonky a Bankerat, ze zahraničních je zajímavý Mintos.


Na Zonky si můžete rovnou spočítat, kolik vám tato investice přinese. Pokud si měsíčně “odložíte” 800 korun. za pět let vyděláte 8 244 korun. Zisk samozřejmě roste úměrně s investování vyšších částek. Měsíční investice ve výši 12 000 korun už přinese za pět let čistý zisk ve výši 123 662 korun. A to už je znát.

Vzdělávání

Je třeba si uvědomit, že lidské vědění, znalosti, schopnosti a dovednosti jsou rovněž vysoce ceněnou komoditou. Lidé, kteří umí něco jiného a specifického, jsou vždy lépe ohodnoceni než ti, kteří mají základní vzdělání. Proto je dobré investovat do sebe a do svého vzdělání. Na mysli však nemáme pochybné kurzy “Jak vydělat milion”.


Vaše opravdová práce bude daleko lépe finančně ohodnocena, čím více toho budete umět, a tím pádem zhodnotíte finance investované do sebe samotného. Podle LinkedIn jsou aktuálně nejlépe hodnoceny pozice v IT, manažerské dovednosti, marketing či znalost několika cizích jazyků.

Startupy

Investice nemusí být jenom o nákupu cenných papírů nebo drahých kovů. Zajímavou alternativou k tradičním způsobům investování představují například startupy. Odvážní investoři se nebojí vyhledávat zajímavé projekty s potenciálem uspět. Pokud se jejich představy vyplní, čeká je zisk, pokud však neuspějí, musí počítat i s možnou finanční ztrátou.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.