Walt Disney: Životní příběh krále animovaných filmů

Příběhy podnikatelů

Přidal andysek, dne 26. 06. 2019,  0x


Není mnoho dětí ani dospělých, které by neznali jméno Walt Disney. Jméno zakladatele úspěšné americké produkční filmové společnosti už před mnoha lety přerostlo v kult pohádkových příběhů a kouzelných postaviček jako Mickey Mouse a Minnie, Kačeří příběhy, Lady a Trump, Rychlé roty a mnoha dalších.  


V čem byl Walt Disney tak převratný? Na rozdíl od jiných produkčních společností dokázal oslovit celou rodinu od nejmenších až po nejstarší. Jeho příběhy jsou veselé, dojemné a napínavé. Každý si najde příběh s typickou animací, který jej osloví a nadchne. I ty nejstarší filmy si i dnes po tolika letech stále drží skvělé hodnocení.


Nebyl to pouze filmový producent, scénárista, režisér, animátor, dabér, filantrop a podnikatel, byl to také dobrý člověk. Během druhé světové války své filmové studio propůjčil vládní službě a společně vytvořili kreslené protiválečné a protinacistické filmy.

Walt Disney: Talentovaný kreslíř i herec v jednom

Walter Elias Disney se narodil 5. prosince 1901 v Chicagu. Už jako dítě a student se ukázal být velmi nadaný v oboru kreslení a fotografie. Svými zábavnými postavičkami a karikaturami plnil školní časopis a bavil tak spolužáky i učitele. Ještě na základní škole Walt poznal herce Waltera Preifferta, který mu umožnil nahlédnout do světa divadla a filmu. Pravidelně se účastnil různých uměleckých kurzů. Miloval a kreslil komiksy.


Po střední škole se nemohl rozhodnout, zda se stát ilustrátorem nebo hercem. Táhlo ho to k obojímu. Nakonec přijal práci kreslíře v reklamní agentuře a brzy se nadchl pro svůj nápad v podobě oživlé animované reklamy. Už v roce 1920 založil svou první společnost Iwerks-Disney Commercial Artist a začal vytvářet první kreslené filmy. Společnost sice neuspěla, ale jeho kreslené filmy se ve světě neztratily.

Walt Disney: Začalo to Mickey Mousem

Počátečními neúspěch se Walt nenechal odradit a s bratrem si založil vlastní animační studio. Pod jejich rukama začali vznikat animované seriály. Největší úspěch však přišel s postavičkou naivní myšky Mickey Mouse a zbrklého, věčně brblajícího Kačera Donalda. Inspirací mu byla malá myška v garáži a na kost promočený kačer, který jednoho dne vletěl do sálu. Po nich následovaly další a další postavičky a svět Walta Disney se úspěšně rozrůstal.


První celovečerním kresleným filmem byla Sněhurka a sedm trpaslíků, který se stal ohromným trhákem. Celovečerní film byl dalším Waltovým snem, do kterého se pustil, ačkoliv jej všichni odrazovali. Vždyť, kdo se bude koukat na kreslený film tak dlouho! Světe div se, lidí se koukali a byli nadšení. Za Sněhurku Walt Disney získal hned osm Oskarů.


Vedle animovaných filmů zabrousil také do světa hraného filmu. V produkci Waltovi společnosti vznikly slavné filmy Ostrov pokladů, 20 000 mil pod mořem, Švýcarský Robinson, Pollyanna, Mary Poppins a mnoho dalších.

Disneyland: Největší projekt života

Walt Disney měl dvě dcery, které milovaly zábavní parky. Jenomže jemu se nezdály dostatečně dobré, a tak se rozhodl vytvořit svůj vlastní zábavní park Disneyland. Na konci 40. let sestavil plán parku a našel vhodné místo na východní pobřeží USA. Za účelem vybudování zábavního parku zřídil společnost Walt Disney Imagineering.


Disneyland byl jeho největší životní projekt, jehož dokončení a slavnostního otevření se Walt bohužel nedožil. V roce 1966 skonal na rakovinu plic. Jeho odkaz však žije dál v podobě starých i nových postaviček. Společnost The Walt Disney Company ve své činnosti pokračuje, a i když má za sebou pár horších období, vše se ji podařilo překonat.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.