Jak jednat s manipulátorem

Osobní rozvoj

Přidal kulicka, dne 7. 09. 2018,  0x

Jak jednat s manipulátorem

Manipulátorů je v našem okolí mnoho, ať už si to uvědomujeme nebo ne, a každému z nás někdy do cesty vkročí takový člověk. Pokud se nám v těchto situacích nepodaří získat kontrolu nad situací, odcházíme z bojiště poražení. Naučte se jak se postavit manipulátorům a získejte příště navrch!

Pokud chcete být úspěšnější než manipulátoři, měli byste se naučit jejich metody i způsoby uvažování, jedině tak můžete být o krok před před nimi. Umění komunikace má svou podstatu ve schopnosti se prosadit, aniž bychom někoho nepřístojně omezovali. Naučte se tedy, jak vyjít z debaty jako vítěz, a přitom nebýt jak manipulátor.


Co je to manipulace?

Definice manipulace říká, že se jedná o vědomé jednání, které poškozuje manipulovaného a poskytuje určité výhody manipulátorovi. Jedná se tedy o schopnost ovlivňovat myšlenky, emoce a hlavně chování manipulovaného jedince takovým způsobem, aby odpovídalo záměru manipulátora. 


4 základní možnosti obrany před manipulátory

Překvapte manipulátora odpovědí, kterou by nemohl očekávat.

Otázkami zapojte další lidi ve vašem okolí. Skupinu je mnohem těžší zmanipulovat.

Dejte najevo nevůli pokračovat v konverzaci zastavovacím výrokem, např. věty jako když myslíš…, nemám co dodat… apod.

Odmítněte návrh. Může se jednat o částečné odmítnutí, návrh alternativního řešení, empatické odmítnutí nebo i prosté odmítnutí. Podstatou je říct „ne!“.


Nejčastější formy manipulace

Když nyní víte, co je manipulace, je na čase se blíže podívat, jakými způsoby lze manipulovat. Poznaním, jak lze manipulovat, se můžete začít efektivně bránit před tímto vědomým ovlivňováním. Nejčastěji to jsou tyto:

  • Lichotky

V případě, kdy vám někdo lichotí a za chvíli vás o něco požádá, si můžete být téměř jistí, že tyto komplimenty nebyly upřímné a že jste dost možná narazili na manipulátora. Takové lichotky lze rovněž poznat podle toho, že jsou přehnané a obecné. Ti zkušenější z vás si povšimnou i rozdílného úsměvu způsobeným nesouladem verbální a neverbální komunikace a jiných znaků.


  • Obviňování, svalování zodpovědnosti a snaha vyvolat výčitky

Když je člověk obviňován a je mu něco vyčítáno, má pocit, že selhal. Často daného jedince ani nenapadne kvůli těchto pocitů přemýšlet nad tím, že je vlastně manipulován.

Pokud se ocitnete v takových situacích, mějte se na pozoru!


  • Vytváření pocitu silné závislosti

Říká-li nám někdo druhý, že je na nás závislý nebo naopak vytváří-li naši závislost na něm, nás touto činností k sobě připoutává. I přestože nám může projevovat vděk, ve skutečnosti po nás dříve či později bude něco chtít. Velký problém nastane, když to nesplníme, to nás zahrne výčitkami a obviňováním.


  • Nedobrovolnost výběru

Ptáte se návštěv, zda si dají kávu, nebo čaj? Pak jim tímto nevědomě podsouváte odpovědi, jelikož možnost dát si džus najednou nepřipadá v úvahu i kdyby ho si ho chtěli dát. Zatlačujeme tak druhé do nevýhodné pozice, jelikož je nutíme k rozhodnutí se mezi námi nabídnutými alternativami. Správná otázka zní spíše, co by si dali k pití.

Obdobně tuto techniku nutící nás k výběru svých alternativ používají i manipulátoři.


  • Technika neverbálních projevů

Jedná se o celou řadu projevů, které využíváme všichni naskrz celým životem. Může to být případ, kdy se dítě rozbrečí ve chvíli, kdy chce dosáhnout svého nebo když dospělý mlčí se založenými rukami namísto toho, aby jasně řekli, co je na druhém rozčílilo. Další projevy mohou být například zamračení se, úšklebky, dlouhá vzdálenost při komunikaci apod.

Všímejte si těchto projevů a porovnávejte, zda jsou v souladu s tím, co vám daná osoba říká. Můžete tak odhalit manipulátora již v počátku komunikace.


Na závěr 6 rad, jak se bránit před manipulací

1. Zůstaňte féroví a věcní

Křik, jedovaté poznámky a obviňování často vyvolávají stejnou reakci. Pokud je na vás zkouší manipulátor, očekává, že taky vybuchnete. 

Nasaďte přesně opačnou reakci, než očekává. Zůstaňte v klidu a nad věcí. Pokračujte v nesmlouvavém vyjednávání a vyžadujte i předkládejte argumenty s věcnými zdůvodněními. Tím manipulátora znejistíte, jelikož tohle nečeká.


2. Setrvejte v klidu

Předpokladem úspěchu v jakémkoliv vyjednávání je schopnost zachovat si chladnou hlavu a logiku. Pokud patříte k výbušnějším typům a víte to o sobě, měli byste si najít tipy, jak zůstat v klidu a uklidnit se.


Pokud si je vaší výbušností manipulátor vědom, očekává ji a chce vás vyprovokovat. Ženskou reakcí pravděpodobně bude pláč. Nenechte se tím zaskočit a dopředu si promyslete svou reakci na případný brekot.



3. Soustřeďte se na svůj cíl

Na plánované setkání s manipulátorem se vždy můžete připravit. Už dopředu si sami pro sebe ujasněte, jaké jsou vaše cíle, tedy čeho chcete dosáhnout a z čeho rozhodně nejste ochotni ustoupit.

Vymezit si cíl, je asi vesměs poměrně snadné, co ale dělat, pokud cíl nemůže být naplněn, jelikož se ukázalo, že je nereálný? Neplýtvejte zbytečně časem a rozhovor rovnou ukončete. Nerealizovatelný cíl nemůžete realizovat…


4. Zaměřte se na konkrétní chování

Dejte si pozor, ať se nenecháte ovlivnit předtuchou manipulativního jednání. Posuzujte vždy konkrétní situace a osoby. Lidem se stává, že pokud jsou často vystavování působení manipulace, ji už pak automaticky očekávají. Typickou ukázkou je, kdy se s někým chystáme hovořit, ale uděláme si na něj názor dopředu podle toho, co jsme o něm slyšeli, nebo jak na nás dříve zapůsobil.

Důležité je nedat na své domněnky, ale na skutečné chování a činy dané osoby. Vycházejte z předpokladu, že člověk, se kterým jednáte, se chová kooperativně a má v plánu se s vámi dohodnout i spolupracovat. Počáteční důvěra a optimismus může být přínosnější než nedůvěra již od začátku. 

Přestože nemáte dát na první dojem či jeden náznak vytržený z kontextu, jakmile s jistotou odhalíte manipulátora, víte, co máte dělat, abyste se nenechali zmanipulovat.


5. Hledejte kompromisy

Možná vám to může připadat nelogické, ale i debata, která hrozí krachem, jelikož jste objevili manipulátora, může ještě skončit dobře. Velmi moudré je namísto prásknutí dveřmi nabídnout dýmku míru.

Jelikož máte dopředu stanovené své cíle (viz rada 3), víte, kde si můžete dovolit ustoupit a kdy ne. Proto můžete i zdánlivě nabídnout kompromis, zatímco víte, že jste stále vysoko nad minimem, které je pro vás stále ještě přijatelné. Ten druhý ale neví, co je pro vás minimum, a tak se bude cítit jako vítěz a přestane soupeřit.

Jakmile se začnete chovat kooperativně, donutíte i druhou stranu, aby vám v něčem vyšli vstříc. Leckoho nabídka kompromisu může přijmout k tomu, aby přestal vymýšlet, jak vytěžit co nejvíce pro sebe, a začne také hledat způsob, jak zájmy obou stran skloubit. 


6. Dejte si čas na rozmyšlenou – nejednejte hned

Manipulátor se často snaží využít momentu překvapení a skrze nátlak vás donutit se rychle rozhodnout. Nedejte se zaskočit. Namísto rozhodnutí v leknutí při nedostatku argumentů a znalosti následků, si dejte na čas. Řekněte, že si to ještě musíte rozmyslet, než se rozhodnete. 



Závěrem

Výzkumy ukazují, že řada manipulátorů jsou sami často oběti násilí. Tato okolnost je však neomlouvá. Je dobré pamatovat, abychom se jim nebáli bránit – říct NE. Poznejte jejich taktiku a vaše obrana bude mnohem účinnější. Už se nikdy nenechejte dotlačit k rozhodnutí nebo činnosti, které ve skutečnosti nechcete!





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.