Jak koupit a prodat akcie

Investování

Přidal kulicka, dne 30. 11. 2018,  0x

Jak koupit a prodat akcie

Koupit akcie je jednoduché a stejně tak jednoduché je i na tom prodělat. Umět nakupovat a prodávat správně je umění tohoto oboru a rozhodně se nejedná o nic jednoduchého.

Tento článek vás provede důležitými pojmy, kterým byste jako budoucí investor rozhodně měli porozumět. Dále se podíváme na jednotlivé kroky procesu nákupu akcií (od investičního rozhodnutí, výběru částky, přes výběr brokera a portfolia, až po samotnou kontrolu růstu či poklesu ceny vašich akcií). V závěru článku vám pak objasníme, co má nejčastěji vliv na změnu cen akcií.

Důležité pojmy

Než se pustíme dále, uvedeme několik pojmů, které byste měli dobře znát, nejen protože se o ně bude opírat tento článek, ale také jsou nezbytné pro obecný přehled v této problematice.

  • Dividenda – je podíl na zisku, který je vyplacen akcionáři
  • Rozhodný den – v tento den jsou identifikování držitelé akcií, kterým bude v den výplaty dividenda vyplacena
  • Zpětný odkup akcií – společnost může část svého utvořeného zisku použít na tzv. zpětný odkup akcií, čímž se sníží dostupnost akcií a vytvoří se podmínky pro nárůst dividend na akcii
  • Dividendová politika – způsob, podle kterého společnost rozděluje zisk akcionářům nebo jej zadržuje
  • Výplatní poměr – ten vás jakožto investora velice zajímá, udává se jím, jakou část z čistého ročního zisku vyplácí společnost ve formě dividend
  • Bonusové akcie – jsou podíly na akcii zdarma udělené současným akcionářům (nejedná se o dividenda)

5 kroků jak obchodovat s akciemi na burze pro úplné začátečníky

Nákup i prodej akcií je sice poměrně jednoduchá záležitost, ale vydělat na tom už zas tak jednoduché není. Nedejte se omámit jednoduchými tipy na jistý výdělek, kterých je plný internet. Pokud přiběhnete domu se svými životními úsporami a vsadíte na první velkou rybu, kterou vám někdo doporučil a vy jste o ní ani doposud neslyšeli, pravděpodobně se dočkáte velikého zklamání.

Abyste se mohli potkat s úspěchem, bude potřeba více, než si jenom přečíst pár článků o tom, jak se zakládá investiční účet. Můžete mít štěstí začátečníka, ale lepší bude získat více vědomostí a držet se osvědčených pokynů. Pro začátek se držte těchto 5 kroků, jak co nejlépe začít investovat do akcií:

Krok 1. Zodpovězte si základní otázku – „Můžu si investování dovolit?“

Tuto otázku byste rozhodně měli pečlivě zvážit, než se rozhodnete odeslat své úspory na investorský účet některého z brokerů. Abyste dokázali tuto otázku opravdu zvážit, projděte si například následující kritéria:

Krok 2. Máte nějaké dluhové závazky?

Může to být klasický úvěr nebo hypotéka aj. Jestli však máte na krku závazky, popřemýšlejte, jestli nebude lepší je nejdříve splatit a pak teprve začněte investovat.

Krok 3. Jaká je vaše finanční rezerva?

Obecně se radí mít úspory, které pokryjí alespoň 3 až 6 měsíců vašich obvyklých výdajů. Je to pro případ výpadku příjmu, nečekaných výdajů apod. Rozhodně se nespoléhejte, že peníze, které dostáváte v současné práci, máte jisté a že peníze plynoucí z investic jsou tutovka. Chtě nechtě, občas přijdou zlé časy.

Krok 4. Můžete si dovolit přijít o danou investici?

Tím je myšlena situace, kdy to bohužel nevyjde a vy přijdete o celou svou investici. Je to sice velmi nepříjemná situace, avšak může nastat a vy musíte vědět, že danou situaci psychicky i finančně zvládnete. Zkrátka si odpovězte, zda si zvládnete představit, že o všechny investované peníze přijdete.

Krok 5. Založení investičního účtu u vámi vybrané brokerské společnosti

Jestli jste prošli první částí a usoudili jste, že máte dostatek peněž a investování si můžete dovolit, dejte se do zakládání investičního účtu. Tento krok rovněž nepodceňujte a dopřejte si dostatek času.

Na akciovém trhu nemůžete nakupovat přímo, ale musíte tak činit prostřednictvím svého brokera. Toho si samozřejmě můžete vybrat a rozhodně byste měli vybírat poctivě. Výběru věnujte asi tolik pozornosti, jako když si vybíráte účet v bance nebo nové auto.

Proveďte si průzkum názoru na danou společnost v internetových diskuzích, zeptejte se známých na reference a zkušenosti. Nedejte příliš na reklamu, někdy je lepší umírněná společnost než agresivně se propagující firma.

Krok 6. Nyní si vyberte, kde budete obchodovat

Zapomeňte na to, že byste si jako první vybírali společnost! Měli byste si vybírat sektor. Úspěšnější bývá přístup na základě filozofie, kdy si vybíráte konkrétní ekonomický sektor, který má dobré vyhlídky na úspěšnou budoucnost. Teprve potom, co si vyberete sektor, byste měli vybírat perspektivní firmy.

Jestli se chcete dočkat dlouhodobého růstu a silného zhodnocení, dejte si na čas a hledejte. Cílem je najít takové firmy, které jsou špičky v oboru, vedou ve svém sektoru, mají nějakou významnou a dlouhodobě udržitelnou konkurenční výhodu, stabilní a silnou účetní rozvahu, pevné vedení atd. Takové podniky se sice hůře hledají, ale odměna bude sladká.

Krok 7. Nyní můžete investovat

Nyní už máte vybraného brokera, stanovenou výši peněžních prostředků, které budete investovat, máte rozhodnuto o cílovém sektoru a našli jste si tu podle vás nejlepší firmu.

Samotné provedení investice je jednoduché a je to otázka jen několika kliknutí myši. Stačí se přihlásit do svého investičního účtu a zadat objednávku na koupi vybraného počtu akcií. Pokud si s tímto procesem náhodou nevíte rady, pohledejte návody vaší brokerské společnosti. Většina z nich mívá jednoduché a přehledná návody, jak provádět tyto operace, a dokonce mnohdy i video návody.

Většinou to probíhá tak, že si najdete seznam společností, vyberete si příslušný ticker a zadáte kýžené hodnoty.

V tento moment byste měli mít jasno nejen o množství akcií, ale také, za jakou cenu jste ochotni je nakupovat (zda tržní nebo limitní). Nákup za limitní cenu by vám měl zajistit, že za nákup akcií nebudete platit víc než je nezbytné.

Zajímavou radou je nekupovat vše najednou. Raději si rozdělte nákup na třetiny. Tzn., že první třetinu objemu koupíte hned, za dalších 30 dní druhou třetinu a po uplynutí dalších 30 dní dokoupíte zbytek. Tak se cena zprůměruje a vy budete mít dobrou šancí, že se vyhnete nákupu všeho ve vrcholu ceny.

Krok 8. Nezapomeňte přiměřeně často kontrolovat své investice

Máte nakoupeno? Pak vám gratulujeme a stáváte se hrdými majiteli části podniku, který vás v příštích letech dost možná odmění svým růstem.

Zkuste se zamyslet, zda se vás netýká následující častý nešvar začínajících investorů. Mnoho začátečníků má tendenci kontrolovat vývoj zbytečně často. Dokonce někteří i každých několik minut kontrolují, co dělá cena akcie. Cena nebude ani růst ani klesat přímočaře. Důležitý je dlouhodobý vývoj! Tihle nadšenci tak prožívají časté pocity zklamání, jakmile cena jen trochu klesne, střídané stavy euforie, když naopak povyskočí.

Tento přístup dokáže být velmi vyčerpávající a souvisí s ním i určité riziko. V krajním případě může vyústit emotivním rozhodnutí ukončit investici, která je momentálně ve ztrátě. Vy, jakožto investor, musíte mít na paměti, že se jedná o dlouhodobou investici, která bude pravděpodobně v řádu několika let. Velmi častá kontrola není nezbytná, dokonce ani na místě.

Ptáte se, jak ale máte vědět, že vaše investice poroste, když nemáte sledovat vývoj ceny svých akcií? Odpověď je docela jednoduchá. V třetím kroku jsme vás naváděli na význam toho, vybírat si nejprve perspektivní sektor a teprve potom firmu. Tady je další přínos tohoto přístupu. Nyní spíše než pouze cenu akcií sledujte vývoj zvoleného sektoru.

Čtěte výroční a kvartální zprávy, sledujte poslední vydané zprávy z daného oboru, zajímejte se o novinky psané pro investory, abyste tak získali informace a jistotu o tom, že se podnikání ubírá správným směrem. V takovém případě vás krátkodobé poklesy nerozhodí, protože můžete dobře předpokládat, že bude následovat růst.

Kdy kurz roste a kdy naopak klesá?

Již několikrát jsme zmínili, že cena akcie klesne nebo poroste, ale co to vlastně způsobuje? Výše kurzu je ovlivněna zejména očekávanými hospodářskými výsledky dané akciové společnosti, vývojem odvětví, státem, vývojem ekonomiky, ale také vývojem tržního podílu, konkurencí, objemem produkce nebo schopnostmi managementu firmy.

Konkrétní výše kurzu vyplývá z poměru nabídky a poptávky po akciích dané společnosti.

Kurz akcie zpravidla poroste jestliže:

  • Zisk firmy roste
  • Obrat firmy roste
  • Firma provedla úspěšnou restrukturalizaci
  • Vzroste základní kapitál společnosti
  • Rostou dividenda (výnosy) na akcii
  • Byla vydána velmi pozitivní zpráva o firmě
  • Produkce v odvětví roste
  • Klesá nezaměstnanost (tedy roste zaměstnanost)
  • Narůstá míra investic v dané ekonomice
  • Politické prostředí v dané zemi je stabilní
  • Úrokové sazby klesají
  • Na trhu panuje převis poptávky

Kurz akcie zpravidla klesá jestliže:

  • Zisk firmy poklesne
  • Obrat firmy poklesne
  • Firma provedla neúspěšnou restrukturalizaci
  • Klesne základní kapitál společnosti
  • Klesají dividenda (výnosy) na akcii
  • Byla vydána velmi negativní zpráva o firmě
  • Produkce v odvětví poklesne
  • Roste nezaměstnanost (tedy klesá zaměstnanost)
  • Klesá míra investic v dané ekonomice
  • Dojde k významným politickým rozepřím ve státě, kde společnost sídlí
  • Úrokové sazby rostou
  • Na trhu panuje převis nabídky

Poslední 3 tipy na závěr: Nezapomeňte na opatrnost, diverzifikování portfolia a demoverze obchodních platforem!

Ještě jednou zdůrazňujeme, že opatrnost je na místě, vše důkladně promyslete a dejte si pozor, abyste nenaletěli. Přestaňte poslouchat sliby snadných peněz. Raději tomu věnujte dostatek času a přemýšlení.

Diverzifikovat portfolio má význam, nesnažte se vsadit na jednoho koně. Snad všichni investoři rozdělují své prostředky do vícero oblastí a firem, aby je neohrozil a ani tolik nezasáhl možný propad některého z investičních projektů. Rozdělením peněz dosáhnete snížení rizika, ale nenechte se zmást, riziko nelze eliminovat (lze jej pouze zmírnit!).

Brokeři vesměs nabízí platformy, které umožňují vyzkoušet si investování nanečisto. Je to super varianta, která vás stojí „jenom“ čas, určitě si to nejprve vyzkoušejte. Pokud se vám zadařilo s investováním nanečisto, nepodléhejte euforii! Mohlo to být jen, jak se říká, štěstí začátečníka. Další věc je, že je to jako hrát poker bez peněz – chováte se jinak, když o nic nejde. Prostě jste uvolněnější, nemáte skutečný strach riskovat atd.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.