Jak na bolavá záda – 6 tipů jak se zbavit bolesti i jak na prevenci proti bolesti zad

Osobní rozvoj

Přidal kulicka, dne 25. 08. 2018,  0x

Jak na bolavá záda – 6 tipů jak se zbavit bolesti i jak na prevenci proti bolesti zad

Dlouhé dny proseděné v kanceláři mohou dát nepříjemně zabrat vašim zádům stejně tak, jako přílišná námaha, kdy neustále opakujete jeden namáhavý pohyb. Bolesti pohybového aparátu patří mezi nejčastější obtíže a podle průzkumů trápí až 80 % lidí. Přitom jen z asi 20% jsou opravdu způsobeny problémy s páteří či onemocnění.  

Tablety a injekce sice na chvíli pomohou, ale neřeší příčinu, a proto je jejich účinek pouze dočasný. Je to jako dofukovat míč namísto zalepení díry.

Chcete se dozvědět, jak se skutečně zbavit bolesti zad, nebo jí dokonce předcházet? Potom tu jste správně, čtěte dál!


Nejprve ještě blíže o tom, co způsobuje bolest zad

Jak vyplývá z úvodu výše, vesměs si za to můžeme sami kvůli:

  • špatného držení těla
  • ochablých zádových či břišních svalů
  • nadváhy
  • přetěžování
  • dlouhým sezením
  • strnulým či pokrouceným pozicím, ve kterých křečovitě setrváváme po dlouhou dobu
  • kvůli prochladnutí
  • atd.


Stručně popsaná podstata prevence

V zásadě lze všechny rady, jak předcházet bolesti zad, kdy se nejedná o onemocnění, shrnout následovně. Optimalizujte svůj životní styl, umírněte stres, snižte zátěž (jednak frekvenci, jednak váhu), nepřetěžujte se (poznejte své maximum), nepracujte v nepřirozených polohách ani v průvanu.

Dejte si pozor na prochladnutí nejen samotných zad, ale i krční páteře.


Jak na to, když už vás záda bolí?

Jelikož lze předpokládat, že většina z vás nevyhledává takovéto články kvůli prevence, ale již vás bolesti sužují a chcete si od nich ulevit, máme pro vás 6 tipů, jak se zbavit bolesti zad:

1. Rovnoměrná zátěž

Naučte se rovnoměrně rozdělit zátěž. To se týká nejen samotné váhy, kterou nosíte, ale i rozložení těžiště dané váhy. Může se jednat o dělnické profese, kdy musíte celé hodiny pracovat s velkou vahou, ale i třeba tolik oblíbené nošení batohů přes jedno rameno.

Naučte se neprohýbat v zádech, při zvedání těžkých břemen, narovnejte je. Víte, jak vypadají kulturisti při cviku zvaném mrtvý tah? To proto, aby si tolik nenamáhali páteř.

Něžné pohlaví se potýká s nešvarem velkých kabelek, skoro až tašek, které nosí přes jedno rameno či v ruce, jelikož se jim k jejich outfitu nehodí batoh na zádech. Samy se pak zamyslete, zda nosíte zátěž zpravidla vždy jen na jedné straně těla. To je pro záda docela problém. I když máte kabelku v rukou, váha se přenáší na záda.

Jelikož všichni preferujeme nosit převážně v jedné ruce, protože v druhé je nám to jaksi nepohodlné, namáháme tak určitou část svalů na zádech na jedné straně výrazně více, než na druhé straně. Takto může vznikat bolest zad i pokřivené držení těla.

Co si z toho tedy vzít? Noste menší břemena, je-li to možné, váhu rovnoměrně rozložte a neprohýbejte ani nekřivte u toho záda.


2. Správné držení těla vždy a všude

Je bezesporu, že správné držení těla má zásadní vliv na zmenšení bolesti zad.

Pokud si myslíte, že špatné držení těla se vás netýká, zamyslete se nad tím, jak vypadáte, když sedíte v kanceláři, doma u PC, když někam jdete, když řídíte auto atd. Určitě najdete několik činností, kdy se hrbíte.

Ať už víte, že jste pořád shrbení, nebo vám přijde, že vůbec ne, soustřeďte se na to, v jaké pozici držíte záda, několik následujících dní. Pokud se hrbíte často, vytrvejte a naučte se zůstat rovně. Je bez pochyby, že z počátku vás budou záda bolet právě z této nové pozice, jelikož vaše ochablé svaly na to nejsou zvyklé, ale do týdne byste měli cítit výrazné zlepšení.

Další věc, které může významně pomoci je správný polštář a matrace podporující rovné držení páteře. Sami si řekněte, jak často se ráno probouzíte dolámaní… pokud často, tak proč s tím něco neděláte?


3. Praktické cviky, které pomůžou jako prevence i při aktuální bolesti zad

Cvičení je vůbec nejúčinnější tip v boji s bolestí zad i v její prevenci!

Neváhejte pohledat na internetu videa, ať se naučíte, jak dané cviky provádět. Mimochodem, ani vám to nezabere moc času. Stačí pár minut cvičení denně a bolest zmizí.

Můžete dělat protahovací i posilovací cvičení, oboje mohou být stejně účinná.

Jinak jeden z možných „pohybů“ je masáž. Pro ty zámožnější z vás určitě zajímavá varianta. Ovšem nepředstavujte si tu relaxační. Masáž k rozhýbání ztuhlých zad vypadá poněkud drsněji a méně příjemně.


4. Dobře zvolený jídelníček

Správný jídelníček sice bude mít dlouhý náběh, než vám pomůže, zato ale může být také velmi účinný.

Klíčem ke zlepšení stavu zad může být kolagen – želatina. Kolagen je základ pro stavbu chrupavek a vazů. Máte rádi gumové medvídky? Tak si je občas dopřejte. Mimo ty můžete kolagen doplnit i z běžně dostupných doplňků stravy z internetu.

Dále vám může pomoci mléko a vločky. Mléko kvůli vápníku a vločky díky obsahu zinku. Vápník zlepší tvorbu kostní hmoty a zinek slouží pro budování meziobratlových tkání.


5. Obuv se také podílí

Pro mnohé velmi nenápadný prvek, který ale může také pomoci. Opět rada pro ženy – nenoste dlouhé podpatky, pokud ten den musíte strávit dlouho na nohou, nehledě na to, jak moc je to šik. Zdraví mát jenom jedno. Pro mnohé velmi nenápadný prvek, který ale může také významně pomoci.

Investice do kvalitní obuvi se vám v tomto případě jistě vrátí, neboť boty mohou mít nemalý podíl na stavu vašich zad.

Mimochodem, víte o tom, že existuje obuv s tzv. vychýleným podpatkem, která vás nevědomky donutí se při chůzí narovnat? Jen díky toho, že shrbení byste se cítili, jako byste měli ztratit balanc, vás tyto boty donutí narovnat záda. Není to o tom, že by byla bota křivá, jen je jakoby více zaoblená pod patou. Stačí docela málo… co?


6. (Pro ženy) – pořiďte si správnou podprsenku

Máte podprsenku, u které cítíte, jak vás z ní bolí záda? No tak raději zainvestujte do nějaké lepší. Zdraví máte jen jedno.

Není nutně řečeno, že musí být drahá, stačí jiná, která vám víc padne.

A to je od nás vše. Nezbývá, než si vybrat, kterým či kterými tipy se budete řídit a dát se do toho!
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.